Kara więzienia pod napięciem

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2014-01-11 10:52 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Kara więzienia pod napięciem - Fot. archiwum prw.pl
Fot. archiwum prw.pl

Zdaniem strażaków zamontowana przez nią lub na jej zamówienie, prowizoryczna instalacja, groziła pożarem.

Instalacja elektryczna, stworzona została z różnych fragmentów niezaizolowanych przewodów. Zdaniem biegłych w każdej chwili mogło dojść do zwarcia i pożaru. W starym budynku - bez zapór ogniowych - płomienie natychmiast przeniosłyby się na inne kondygnacje.

Liliana Łukasiewicz, z legnickiej prokuratury podkreśla, że główny zarzut jaki usłyszała kobieta to nie kradzież, ale sprowadzenie zagrożenia życia i zdrowia dla wielu ludzi.

Kobieta nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że dwa lata temu wyszła na chwilę z mieszkania, a gdy wróciła to prowizoryczną instalację znalazła już zmontowaną na podłodze we wszystkich pokojach.

Straż pożarna radzi:

Przyczyny powstawania i rozprzestrzeniania się pożaru w urządzeniach elektrycznych bywają różne. Najbardziej typowym objawem powstania ognia jest wyczuwalny, specyficzny swąd palącej się izolacji, dymienie, a w końcu pojawienie się płomieni. Innym objawem przy powstaniu zwarć jest raptowne zapalenie się izolacji na stosunkowo dużym odcinku lub objęcie płomieniem całego urządzenia.

Pierwszą i podstawową czynnością jest natychmiastowe wyłączenie urządzenia spod napięcia. Jeżeli jest to już niemożliwe, należy natychmiast wykręcić bezpieczniki lub też otworzyć główny wyłącznik na tablicy rozdzielczej. Następną czynnością jest usunięcie na bezpieczną odległość palnych materiałów znajdujących się w pobliżu ognia.

Jeżeli wyłączenie prądu jest niemożliwe lub okaże się już nieskuteczne, należy przystąpić do gaszenia ognia. Urządzeń elektrycznych będących pod napięciem nie wolno gasić wodą, pianą lub innymi roztworami zawierającymi wodę, ponieważ jest ona dobrym przewodnikiem prądu i może nastąpić porażenie gaszącego. Ponadto mogą powstać wtedy dodatkowe zwarcia, co spowoduje rozszerzenie się pożaru. Urządzenia elektryczne pod napięciem można gasić gaśnicą śniegową (dwutlenkiem węgla), proszkową lub piaskiem.

Przystępując do gaszenia należy też natychmiast powiadomić straż pożarną, a jeśli nie wyłączono urządzeń spod napięcia, trzeba wezwać również pogotowie energetyczne. Do czasu przybycia straży pożarnej należy nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się pożaru.

Przyczynami zwarć są przede wszystkim uszkodzenia izolacji lub błędne połączenia, powstające najczęściej przy samowolnych naprawach przez osobny nieprzygotowane fachowo do tego rodzaju prac.

Uszkodzenia izolacji przewodów spowodowane są działaniami mechanicznymi, działaniem czynników żrących, wilgoci oraz przyspieszonym starzeniem wskutek przegrzewania przewodów podczas przeciążeń.

Jednymi z głównych przyczyn pożarów w instalacjach elektrycznych są:
1) nieprzepisowe wykonanie instalacji elektrycznych lub wady urządzeń,
2) brak odpowiedniej konserwacji instalacji elektrycznych i urządzeń,
3) nieumiejętna lub niedbała eksploatacja urządzeń elektrycznych.

źródło: www.edukacja.psp.wlkp.pl/

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.