Mamy dwa kolejne złota ZIO w Soczi!

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2014-02-15 16:42 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

To był wspaniały dzień dla polskiego sportu na zimowych igrzyskach w Soczi. W sobotę konto medalowe naszej reprezentacji wzbogaciło się o dwa złote krążki.

Po raz drugi na najwyższym stopniu podium stanął Kamil Stoch. Mistrz olimpijski na normalnym obiekcie tym razem triumfował w konkursie na dużej skoczni. Stoch stoczył pasjonującą walkę z 41-letnim Noriakim Kasaim. W pierwszej próbie obydwaj skoczyli 139 m. W drugiej Polak (132,5 m.) wylądował o metr bliżej niż Japończyk, ale końcowy sukces zapewniły mu przewaga z pierwszej serii (2,8 pkt) i minimalnie wyższe noty sędziowskie. Ostatecznie Stoch wyprzedził rywala o 1,3 pkt. Brąz wywalczył Słoweniec Peter Prevc. Maciej Kot zajął 12. miejsce, a Jan Ziobro uplasował się na 15 pozycji. Piotr Żyła nie zakwalifikował się do rundy finałowej.

Wcześniej mistrzem olimpijskim został Zbigniew Bródka. Polski łyżwiarz szybki był najlepszy w biegu na 1500 metrów. Bródka o zwycięstwo walczył z Holendrem Koenem Verweijem, który uzyskał ten sam czas co Polak. W tej sytuacji decydowały tysięczne części sekundy. Minimalnie lepszy okazał się Bródka, który wyprzedził Holendra o 0,003 sek. i zdobył złoty medal. Na 15. pozycji sklasyfikowano Jana Szymańskiego, a 20. był Konrad Niedźwiedzki.

Po ośmiu dniach olimpijskich zmagań w Soczi w dorobku naszej reprezentacji są już cztery medale, wszystkie z najcenniejszego kruszcu.