Księga Henrykowska dostępna online

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2014-03-18 07:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Księga Henrykowska

Przechowywana we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym Księga Henrykowska ma ogromną szansę, by trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Krajowy komitet programu zdecydował, że zabytek zasługuje na takie wyróżnienie. Decyzja zapadnie w Genewie pod koniec marca.

Księga to spisana po łacinie kronika opactwa cystersów w Henrykowie. Znajduje się w niej zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim. Ksiądz Józef Pater z muzeum mówi Radiu Wrocław, że ma to ogromne znaczenie dla trudnej historii Dolnego Śląska:

Władysław Stępniak z polskiego komitetu UNESCO podkreśla, że wyróżnione zwykle zostają dzieła mające wpływ na przemiany kulturowe w świeci. W rozmowie z Radiem Wrocław zaznacza, że Księga Henrykowska w pełni na wpis zasługuje:

"Bogwali uxor stabat, ad molam molendo. Cui vir suus idem Bogwalus, compassus dixit: Sine, ut ego etiam molam. Hoc est in polonico: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai" - oryginalny cytat Księgi Henrykowskiej po łacinie.

W transliteracji zdanie to brzmi: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, w wyniku transkrypcji można je zapisać jako: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę na żarnach, a ty odpoczywaj.

Księga Henrykowska jest przechowywana w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. W wersji cyfrowej, w całości można ją obejrzeć tutaj (KLIKNIJ W OBRAZEK)

Informacje o tym, jak korzystać z programu, można znaleźć w lewym górnym rogu pod hasłem "Opcje wyświetlania".

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama