Kolejna odsłona festiwalu Kwarteneum

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-06-11 10:41 | Zmodyfikowano: 2014-06-11 10:43
Kolejna odsłona festiwalu Kwarteneum - www.kwarteneum.pl
www.kwarteneum.pl

Tym razem usłyszymy klasyczny kwartet smyczkowy – Kwartet im. Aleksandra Tansmana, upamiętniający postać wybitnego polskiego kompozytora XX wieku, który większą część swojego długiego życia spędził w Paryżu. Zespół powstał w 2008 r., jego założycielami są koncertmistrzowie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku: Rafał Dudzik (I skrzypce), Jakub Grabe-Zaremba (altówka) i Szymon Stępka (wiolonczela). W kwartecie gra również Ewa Gromska (II skrzypce). Wszyscy wykonawcy są absolwentami czołowych polskich akademii muzycznych (Gdańsk, Warszawa, Wrocław), starają się propagować muzykę kameralną z „najwyższej półki”, w ich repertuarze szczególne miejsce zajmują oczywiście dzieła Aleksandra Tansmana. Zespół jest zapraszany na prestiżowe festiwale krajowe, z Kwartetem współpracują tak znani artyści, jak amerykański pianista Kevin Kenner czy wybitny polski wiolonczelista Tomasz Strahl.

Program koncertu złożony jest z dzieł kameralnych XIX i XX wieku. Muzycy wykonają III Kwartet smyczkowy Aleksandra Tansmana, kompozytora wciąż nie dość znanego w swojej ojczyźnie, a zasługującego na większą popularność. Zabrzmi również IV Kwartet Dymitra Szostakowicza, wielkiego rosyjskiego mistrza muzyki nie tylko kameralnej. Na zakończenie zaś publiczność posłucha jednego z najsłynniejszych arcydzieł kameralistyki – Kwartetu smyczkowego d-moll „Śmierć i dziewczyna” Schuberta.

Bilety na wszystkie koncerty Kwarteneum dostępne są na stronach www.kwarteneum.pl oraz www.tbox24.pl oraz zawsze bezpośrednio przed koncertami.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.