Rugby we Wrocławiu. Grają i panowie i panie

Michał Hamburger | Utworzono: 2014-07-08 06:48 | Zmodyfikowano: 2014-07-08 06:53
A|A|A

fot. KS Rugby Wrocław

Zainteresowanie rugby we Wrocławiu jest coraz większe. Można się było o tym przekonać ostatnio podczas kolejnej edycji Wrocław Cup. W zawodach rozegranych w Leśnicy męska ekipa KS Rugby Wrocław walczyła z zaprzyjaźnionym niemieckim zespołem Rugby Verein Dresden:

Dolnoślązacy przegrali ale wcześniej kibice mięli powód do radości bo nad Rugby Damen Dresden zwycięstwo odniosła sekcja żeńska grająca pod szyldem "Błyskawic":

Był to pierwszy historyczny międzynarodowy pojedynek Błyskawic na swoim boisku. Był to również ich pierwszy występ w tym sezonie przed wrocławską publicznością. O historii rugby we Wrocławiu, o planach na przyszłość opowiada szef KS Rugby Bartosz Ryś:

Do połowy XIX wieku historia wszystkich kodów futbolowych (piłki nożnej, rugby, futbolów amerykańskiego, australijskiego, gaelickiego i kanadyjskiego oraz ich odmian) była wspólna. Nazwa gry pochodzi od angielskiej szkoły w Rugby, gdzie po raz pierwszy spisano reguły futbolu w 1845 r., które odniosły spory sukces.W 1863 r. powstała the Football Association (Stowarzyszenie Futbolowe) mające regulować reguły gry w futbol, jednak narastający od lat 50. spór dotyczący gry ręką i szarżowania doprowadził do rozłamu i powstania the Rugby Football Union (Związku Futbolu Rugby) w 1871 r. Odtąd drogi piłki nożnej i rugby potoczyły się własnymi ścieżkami. Rugby dotarło wkrótce poza Wyspy Brytyjskie, nie tylko do innych części rozległego Imperium Brytyjskiego, ale m.in. do Argentyny, Francji, Niemiec, czy Stanów Zjednoczonych. W tym ostatnim kraju rugby odcisnęło piętno na powstający futbol amerykański. W 1886 r. powstała International Rugby Football Board (Międzynarodowa Rada Futbolu Rugby; obecnie IRB) dla zarządzania rozwojem dyscypliny. Między 1900 a 1924 r. rugby union było czterokrotnie na Igrzyskach Olimpijskich.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama