DRJ: Zbadaj skórę na Wyspie Słodowej

| Utworzono: 2014-08-21 09:19 | Zmodyfikowano: 2014-08-24 16:05
A|A|A

fot. www.rakoobrona.pl

– Każdego dnia przebadaliśmy ponad sto osób i niestety kilka z nich miało zmiany skórne wymagającej dodatkowej konsultacji u onkologa - mówiła Katarzyna Galewska z Fundacji ROSA. Celem akcji było jednak nie tylko przebadanie jak największej liczby wrocławian, ale także nauka bezpiecznego korzystania ze słońca i rozpoznawania innych zagrożeń, które mogą skutkować zmianami nowotworowymi.

Magdalena Kręczkowska z Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO-SPERO tłumaczyła na antenie Radia Wrocław, że wiele osób nie decyduje się na badania, bo boją się ich wyników. - A przecież wcześnie wykryty czerniak skóry jest łatwy do wyleczenia, niestety przeważnie trafiają do nas pacjenci ze znacznymi zmianami, które są bardzo niebezpieczne – dodaje Kręczkowska.

Co więcej, uczniowie tylko teoretycznie wiedzą, czym jest nowotwór. „Nowotworom można zapobiec dobrymi chęciami”, „Objawy czerniaka to czarne stopy”, „Rakiem można zarazić się np. poprzez użycie brudnej igły” – to tylko kilka z absurdalnych odpowiedzi jakie wpisali do anonimowej ankiety uczniowie gimnazjów i szkół średnich. – Największy problem to opalanie. Słońce jest wspaniałe, ale kąpiel słoneczna „na murzyna” jest bardzo niebezpieczna, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – ostrzegał lek. med. Łukasz Grzęda.

Kolejny etap kampanii RAKOOBRONA to zajęcia w szkołach. Wszystkie materiały dostarczają organizatorzy akcji, Wystarczy tylko wypełnić i przesłać deklarację dostępną TUTAJ. Do tej pory zgłosiło się ponad 170 szkół z całej Polski, w tym jedna wrocławska. Nauczyciele, rodzice! Laptopy na kolana i zgłaszamy się!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama