Ostatnia odsłona Świebodzkiego Targu Kultury!

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-09-05 13:27 | Zmodyfikowano: 2014-09-05 13:28
Ostatnia odsłona Świebodzkiego Targu Kultury! - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Od 4 do 6 września po raz kolejny uczestnicy Świebodzkiego Targu Kultury wezmą udział w koncertach, panelach dyskusyjnych, seansach w kinie plenerowym i wielu innych atrakcjach.

W czwartek, 4 września, kulturalny dzień targowy rozpocznie się o godzinie 18. wykładem organizowanym wspólnie z Muzeum Architektury i dyskusją poświęconą architekturze dworca Świebodzkiego. Do godziny 22., będzie czynne pogotowie rowerowe, podczas którego można skorzystać z fachowej porady dotyczącej dwóch kółek i pomocy w ich prostej naprawie (wymiana dętki, regulacja łańcuchów, przerzutek itp.). O 20. rozpocznie się koncert wrocławskiego zespołu Notopop. Formacja łączy w swojej twórczości wszystko co modne w muzyce alternatywnej – nieoczywiste popowe melodie i elektroniczne dźwięki, okraszone ciekawym żeńskim wokalem i zamknięte w anglojęzycznych piosenkach. To nie wszystko, bo o 22. rozpocznie się plener filmowy składający się z trzech krótkometrażowych dokumentów poświęconych tematyce rowerowej:„Brussels Express” (Belgia, 2012), „Rockville” (Włochy/Niemcy, 2012) i „Böikzmöind” (Wielka Brytania, 2011).

W piątek (5 września) o godzinie 18. miłośnicy dworca Świebodzkiego, teatru i kryminalnych historii, będą mogli obejrzeć, stworzony specjalnie dla Targu Kultury, spektakl „4:50 ze Świebodzkiego. Jego komediowo-kryminalna akcja rozgrywa się nomen omen na dworcu kolejowym Wrocław Świebodzki. Spektakl reżyseruje Zuzanna Mukoid, a na scenie zobaczymy Marzenę Oberkorn, Agatę Skowrońską-Kartvelishvili, Rafała Kwietniewskiego, Błażeja Michalskiego i Michała Wielewickiego. O godzinie 20. swój „kolejowy” koncert zagra elektroniczny duet Rubber Dots, który już wkrótce wyda drugi krążek (premiera albumu zapowiadana jest na wczesną jesień tego roku). Być może fani zespołu będą mogli posłuchać pierwszych dźwięków z nadchodzącego wydawnictwa. Dzień zamknie plenerowy seans nagrodzonego przez publiczność 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty filmu „Donoma” (Francja, 2010). Film opowiada historię młodych przedstawicieli francuskiego społeczeństwa, pełnego tarć i emocjonalnych eksplozji, splecionego z tubylców i imigrantów: nauczycielki hiszpańskiego, jej ucznia i jego dziewczyny stygmatyczki, czarnoskórego włóczykija oraz jego dwóch kochanek.

Ostatni, sobotni dzień Świebodzkiego Targu Kultury (6 września) otworzy Wrocławski Bazar Smakoszy jak zwykle pełen specjałów z różnych stron świata (potrwa od 12. do 16). Do godziny 16., mali odkrywcy kolei wezmą udział w warsztatach i animacjach dla dzieci. Tematem tego tygodnia będzie „Kolej Przeszłości”. Najmłodsi z pomocą dorosłych zbudują starodawne walizki oraz postawią pierwsze kroki w świecie animacji poklatkowej. Równolegle zostanie uruchomiona wegańska kuchnia społeczna, którą poprowadzi Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli przynieść własne wegańskie potrawy jako poczęstunek. Ten, kto nie ma pomysłu na wegańskie danie, może włączyć się do wydarzenia za drobną opłatą, przeznaczoną na działalność stowarzyszenia O kuchni wegańskiej będzie można porozmawiać z przedstawicielami stowarzyszenia oraz krakowską dietetyczką wegańską – Monika Areczuk. Poprowadzi ona również wykład „Zadbaj o kości na diecie roślinnej!", który rozpocznie się o 16. O godzinie 18., po raz drugi i ostatni, będzie okazja do wspólnego śmiechu i odgadywania kryminalnej łamigłówki. Na dworcowej scenie „ruszy” komediowy spektakl „4:50 ze Świebodzkiego”. Muzycznym zamknięciem kulturalnych wydarzeń na dworcu Świebodzkim będzie (o godzinie 20.) koncert Pleśni – eksperymentalnego projektu toruńskiego wokalisty, kompozytora i producenta, Kajetana Łukomskiego, grającego pod pseudonimem Avtomat. Pleśni to wyśpiewane przez wokalistki o białej technice śpiewu, ukraińskie, białoruskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe połączone z nowoczesnymi, basowymi podkładami elektronicznymi. Ostatni dzień Świebodzkiego Targu Kultury, o 22. zamknie plenerowy seans filmu „Za wzgórzami” (Rumunia/Francja/Belgia, 2012). To nagrodzona na festiwalu w Cannes historia, której akcja toczy się w niewielkim prawosławnym klasztorze. Do jej powstania inspiracją były prawdziwe, tragiczne wydarzenia. Fabuła opowiada o dwóch kobietach, które spotykają się po latach, aby poznać smak szaleństwa, tęsknoty, miłości i opętania, a klucz do rozwikłania tej opowieści pozostanie na zawsze ukryty za tytułowymi wzgórzami.

Wraz z obecnością napisów końcowych na ekranie kina plenerowego dworca Świebodzkiego dobiegnie końca działalność Świebodzkiego Targu Kultury. Wydarzenia na dworcu Świebodzkim odbywały się cyklicznie od 21 sierpnia, obejmując kolejne czwartki, piątki i soboty. Przestrzenie dworca i peronów ożyły dzięki odwiedzinom wrocławian i gości.

Świebodzki Targ Kultury to projekt inaugurujący długofalową rewitalizację Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu, realizowaną przez Polskie Koleje Państwowe S.A.

Wszystkie aktualne informacje o Świebodzkim Targu Kultury, zdjęcia, relacje, opinie, znaleźć można na: www.facebook.com/swiebodzkitargkultury.

Reklama
Zdjęcia
Ostatnia odsłona Świebodzkiego Targu Kultury! - 4
Ostatnia odsłona Świebodzkiego Targu Kultury! - 5
Ostatnia odsłona Świebodzkiego Targu Kultury! - 6
Ostatnia odsłona Świebodzkiego Targu Kultury! - 7

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.