Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-09-05 14:51
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

W dniach 10 – 14 września 2014 r. po raz siódmy zapraszamy do Świdnicy na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. To impreza, która już od 2008 roku prezentuje najlepsze krótkometrażowe kino dokumentalne, autorstwa młodych twórców. Położona na Dolnym Śląsku Świdnica na czas Festiwalu staje się przestrzenią dla projekcji filmowych, debat, dyskusji, spotkań filmowców, ludzi kultury i nauki z widzami oraz mieszkańcami miasta. Trzonem „Okiem Młodych” jest konkurs na najlepszy film dokumentalny do 30 minut, zrealizowany przez twórcę do 30. roku życia.

Tegoroczną nowością jest sekcja Okiem Czechów, Polaków, Słowaków i Węgrów, w której prezentowane są nowe filmy dokumentalne z czterech powyższych krajów. Według zamysłu organizatorów, co roku kino jednego z państw będzie prezentowane w szerszym wymiarze. Na początek będzie to dokumentalistyka polska, a już za rok – czeska. W 2014 roku - po raz pierwszy – obok Konkursu Polskiego, wystartuje też Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych – skierowany do twórców z Europy Środkowej. W ten sposób zainicjujemy wymianę doświadczeń i będziemy mogli sprawdzić, co nasi partnerzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej uważają za warte sfilmowania i wspólnego przedyskutowania.

Jak do tej pory, w składzie Jury, oceniającego konkursowe filmy, znaleźli się m.in.: Bartosz Konopka, Jacek Bławut, Mikołaj Jazdon, Tomasz Wolski, Paweł Łoziński czy Tadeusz Sobolewski. W tym roku jurorować będą: Roman Gutek (dyrektor festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty), Maciej J. Drygas (polski dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, autor filmu „Usłyszcie mój krzyk”; podczas tegorocznej edycji będzie miał miejsce Masterclass z udziałem reżysera), Adriana Prodeus (krytyk filmowy).
Świdnicki Festiwal wyróżnia się też realizacją programu długofalowej współpracy z lokalnym zakładem karnym. Od początku istnienia imprezy organizowane są projekcje festiwalowe, które w roku 2012 ewoluowały w cykl całorocznych spotkań. Od VI edycji osadzeni z oddziału więziennego Aresztu Śledczego w Świdnicy przyznają swoją nagrodę najlepszemu dokumentowi wśród filmów konkursowych.

„Okiem Młodych” to nie tylko kilkudniowy Festiwal, ale szersza inicjatywa, trwająca w mieście przez cały rok – od 2011 roku świdniczanie uczestniczą w cyklicznych pokazy specjalnych, połączonych ze spotkaniami z publicznością, a po VI edycji laureaci „Okiem Młodych” ruszyli w tournee, obejmujące zarówno małe ośrodki, jak i duże miasta polskie i zagraniczne.

Główne idee imprezy to prezentacja krótkometrażowych filmów dokumentalnych, autorstwa twórców do 30. roku życia, a także rozpowszechnianie wartościowego kina wśród publiczności, która na co dzień nie ma szans na zetknięcie się z filmami pochodzącymi spoza tzw. mainstreamu. „Okiem Młodych” stara się przełamywać tendencję do organizowania ciekawych imprez kulturalnych jedynie w wielkich ośrodkach miejskich czy stolicach województw. Festiwal to więcej niż same projekcje – prezentowane filmy stanowią punkt wyjścia do spotkań, debat, dyskusji czy działań artystycznych.

Festiwal skierowany jest zarówno do twórców filmowych, przedstawicieli świata filmu oraz pasjonatów kina, jak i świdniczan, widzów, uczestników imprezy, którzy chcą wymieniać doświadczenia oraz poszerzać swoją wiedzę na temat aktualnych problemów lokalnych i globalnych.
Co istotne, już podczas poprzednich edycji na widowni zasiadała też publiczność z zagranicy – zwłaszcza z miast partnerskich Świdnicy. Od 2014, kiedy Festiwal staje się imprezą o wymiarze międzynarodowym, szczególnymi adresatami będą właśnie zagraniczni widzowie – zwłaszcza z krajów środkowoeuropejskich. Zaproszenie twórców i publiczności z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czech, Słowacji i Węgier) jest początkiem dla planowej szerszej współpracy międzynarodowej.
Ważną grupą adresatów są również młodzi dokumentaliści, dla których „Okiem Młodych” jest szansą na zaprezentowanie swojej twórczości i spotkanie z doświadczonymi twórcami i ekspertami z branży.

Nagrody
• Grand Prix – dla najlepszego filmu w Konkursie Polskim: 3000 złotych i statuetka „Złotego Oka” , autorstwa Magdaleny i Andrzeja Kucharskich (laureata wybierze Jury w składzie: Roman Gutek, Adriana Prodeus i Maciej Drygas),
• Nagroda Specjalna dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych w wysokości 3000 złotych, ufundowana przez Nadleśnictwo Świdnica - przyznawana z okazji obchodów dziewięćdziesięciolecia Lasów Państwowych (laureata wybierze Jury w składzie: Roman Gutek, Adriana Prodeus i Maciej Drygas),
• Nagroda przyznawana przez Międzynarodowe Jury Młodzieżowe (Andrzej Błażewicz i Bartosz Norbert – strona polska, Johannes Girsule i Martin Zell – strona niemiecka, strona czeska – szczegóły wkrótce), ufundowana przez Teresę Świło, posłankę na Sejm VII kadencji,
• Nagroda Publiczności, przyznawana na podstawie głosowania festiwalowej publiczności, ufundowana przez Ligę Kobiet Polskich, koło w Świdnicy,
• „Kinematografek” - nagroda przyznawana w Konkursie Polskim przez osadzonych na oddziale więziennym Aresztu Śledczego w Świdnicy,
• Nagroda Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych przyznawana przez festiwalową publiczność.

Program
VII edycja „Okiem Młodych” będzie się opierać na czterech filarach:
- Konkurs polski na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, autorstwa twórców do 30. roku życia – stały punkt Festiwalu, obecny już od 2008 roku,
- Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych, skierowany do twórców do 30. roku życia – po raz pierwszy, oprócz twórców z Polski, w osobnym konkursie zmierzą się filmy (ze szkół filmowych) z Czech, Słowacji i Węgier,
- sekcja Planete+ Doc prezentuje – czyli najlepsze filmy z jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego na świecie. Rokrocznie, pokazy dokumentów z Festiwalu Planete+ Doc są poprzedzane prelekcją eksperta, o po projekcji mają miejsce otwarte dyskusje z udziałem zaproszonych gości. W tym roku zobaczymy takie filmy jak: „Nowojorska ulica w obiektywie”, reż. Cheryl Dunn, „Scena zbrodni”, reż. Joshua Oppenheimer czy „Uciekinier z Nowego Jorku”, reż. Michael Obert,

- Pokazy najciekawszych filmów młodych dokumentalistów z czterech krajów Europy Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) – w sekcji Okiem Czechów, Polaków, Słowaków i Węgrów; nowość w programie Festiwalu. To okazja, żeby zobaczyć, jakie tematy poruszają naszych sąsiadów i porównać z rodzimą kinematografią. W sekcji Okiem Polaków zobaczymy m.in.: „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Mundial. Gra o wszystko” i „1989” Michała Bielawskiego. Oprócz tego – Masterclass z reżyserem i specjalny pokaz filmu „Abu Haraz” Macieja J. Drygasa. Na widzów czekają jeszcze m.in. słowacki film „Kucharze historii” Pétera Kerekesa i czeski „Show” Bohdana Bláhoveca.
4 września zapraszamy na przedsmak „Okiem Młodych” do świdnickiego kina Cinema 3D, gdzie podczas osobnego pokazu w sekcji Okiem Polaków zobaczymy cztery najciekawsze dokumenty krótkometrażowe z ostatnich lat: „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego, „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego, „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty i „Sondę o mężczyznach” Mateusza Głowackiego.

Do tego – jak co roku – podczas Festiwalu czekają nas prelekcje, debaty, dyskusje i artystyczne wydarzenia towarzyszące.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.