Kobiety na zakręcie. W cieniu historii (WYSTAWA)

| Utworzono: 2014-09-10 15:30 | Zmodyfikowano: 2014-09-10 15:32
A|A|A

Himalaistka Wanda Rutkiewicz, reżyserka Krystyna Gryczełowska czy podporucznik Ruta Czaplińska. Między innymi te kobiety zostały sportretowane w projekcie wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej "Kobiety na zakręcie. W cieniu historii". Wystawę będzie można obejrzeć w galerii BWA we Wrocławiu.

Co było wspólnym mianownikiem przy wyborze dwunastki bohaterek tłumaczy Joanna Hytrek-Hryciuk z IPN:

Wszystkie obrazy namalowała Ewa Ciepielewska, a pod nimi znalazły się krótkie notki biograficzne. Niewykluczone, że wystawa trafi także do dolnośląskich szkół.

Wystawa składa się z dwunastu portretów, przedstawiających kobiety zaangażowane w politykę, walkę niepodległościową, działające na polu nauki i kultury. Są to postacie niezwykłe, o oryginalnych poglądach, odważne i konsekwentne w swoich wyborach i działaniach.

Choć w ich życiu nie brakowało osobistych „zakrętów”, pozostały wierne takim wartościom jak patriotyzm, wolność osobista i suwerenność narodowa, odpowiedzialność za słowo czy idea społeczeństwa obywatelskiego.

Ekspozycja ukazuje sylwetki kobiet mało znanych, często pozostających na marginesie zainteresowania historyków. Przez pryzmat ich osobistych doświadczeń możemy zaobserwować początki i problemy odrodzonej po I wojnie światowej Rzeczpospolitej, działalność konspiracyjną i sytuację ludności żydowskiej podczas II wojny światowej, walkę powstańców w Warszawie, a następnie nową rzeczywistość: opresyjność systemu stalinowskiego, losy żołnierzy wyklętych i życie codzienne w komunistycznej Polsce.

Odnajdujemy wśród nich żołnierki, więźniarki i opozycjonistki, ale też rysowniczki, satyryczki i tłumaczki, przedstawicielki świata filmu i nauki, kobiety zaangażowane społecznie i politycznie, realizujące swoje cele i pasje życiowe bez względu na warunki i czasy, w których przyszło im żyć. Wydobywając z cienia poszczególne życiorysy, wystawa nie tylko przypomina o obecności kobiet we wszystkich ważnych wydarzeniach XX w., ale także podkreśla różnorodność ich działań i osiągnięcia na skalę ogólnopolską i światową.

Autorką obrazów jest Ewa Ciepielewska, artystka związana z kulturą niezależną w latach osiemdziesiątych XX w., współzałożycielka wrocławskiej Grupy LUXUS.

Ekspozycja powstała w ramach projektu badawczego Oddziału IPN we Wrocławiu „Kobiety »na zakręcie« 1933/1939–1990”, który ma służyć odsłonięciu i przybliżeniu roli kobiet w dziejach najnowszych Polski.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama