W gościnie u hrabiny von Reden

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-09-11 17:38
A|A|A

mat. prasowe

Kotlina Jeleniogórska położona u stóp Karkonoszy zachwycała swych gości już od schyłku XVIII wieku. Górskie tło i przepiękny krajobraz Kotliny przyciągały wielu artystów, poetów i ludzi zainteresowanych kulturą. Na początku XIX wieku królewski dwór pruski, a za nim europejskia arystokracja odkryły dla siebie tę imponującą krainę – powstało „śląskie elizjum”, jedyna w swoim rodzaju dolina zamków, parków i ogrodów.

Duchowo-kulturalnym centrum Kotliny Jeleniogórskiej był pałac w Bukowcu. Opłaca się odwiedzić i odkryć to dawne założenie pałacowo-parkowe, które w ostatnich latach dzięki działaniom Fundacji Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz funduszom europejskim, odzyskuje swój dawny blask. Na stuhektarowym terenie z 26 hektarami obszarów wodnych powstają nowe drogi spacerowe prowadzące do odnowionych pawilonów, sztucznych ruin czy też do wieży widokowej, skąd można obejrzeć fantastyczną panoramę Karkonoszy.

Wyjątkową okazję do odwiedzenia Bukowca jest weekend 27-28 września br., kiedy to dzisiejsi gospodarze – Związek Gmin Karkonoskich i Fundacja Doliny Zamków i Ogrodów zapraszaja „w gościnę u hrabiny von Reden”.

W sobotę, 27 września jednym z punktów programu jest otwarcie wystawy „Friederike i Friedrich Wilhelm von Reden - matka Kotliny Jeleniogórskiej i ojciec górnośląskiego przemysłu”. Kurator wystawy, pani Urszula Bończuk-Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, dokona wprowadzenia do tematyki wystawy, dr Piotr Greiner, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach opowie o znaczeniu hrabiego Friedricha Wilhelma von Reden dla Górnego Śląska i jego przemysłu. Wieczorem w centrum uwagi będzie park – w Opactwie, Herbaciarni, w Mauzoleum oraz na zamku prezentowany będzie romantyczny program literacko-muzyczny.

Właścicielka Bukowca, hrabina Friederike von Reden utrzymywała ścisłe kontakty zarówno ze swoimi „wysoko urodzonymi” sąsiadami, jak i z pruskim dworem królewskim. Siostra króla, Luise Friederike von Preußen wraz z mężem, księciem Antonim Radziwiłłem spędzała letnie miesiące w Ciszycy, odległej zaledwie o kilka kilometrów od Bukowca. Ich córka – Eliza – była wielką miłością księcia Wilhelm, późniejszego cesarza Wilhelma I. Na temat tej miłosnej historii, która z politycznych i dynastycznych powodów nie skończyła się małżeństwem, została napisana fascynująca powieść, której akcja dzieje się również na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Nic dziwnego, że jeleniogórskie wydawnictwo AD REM zdecydowało się na publikację polskiego tłumaczenia tej książki.

Autorka powieści „Auf der ganzen Welt nur sie” (Na całym świecie tylko ona), Dagmar von Gersdorff zaprezentuje swoją książkę na zamku w Bukowcu w niedzielę, 28 września o godz. 16.00.

W programie weekendu znajdują się również prezentacje filmów, wycieczki po parku, przejażdżki bryczką, gry i zabawy dla dzieci, specjały regionalnej i pałacowej kuchni oraz inne atrakcje związane z regionem.

Ten artystyczno-literacki, dwujęzyczny, polsko-niemiecki weekend, został zorganizowany wspólnymi siłami przez Związek Gmin Karkonoskich , Niemieckie forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z Poczdamu oraz Referentkę ds. Kultury przy Śląskim Muzeum w Görlitz.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama