Niebawem Drum Fest 2014 (PROGRAM)

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-09-25 13:00 | Zmodyfikowano: 2014-09-25 13:00
A|A|A

Pain Of Salvation to kultowa szwedzka formacja z kręgu progresywnego rock - metalu, która na muzycznym rynku działa od 1984 r. Ich inteligentnie skomponowane i zręcznie zaaranżowane utwory są mieszaniną metalu, popu, funky, disco, bluesa, gotyku oraz folku z arabskimi i orientalnymi wpływami, a także bardziej lub mniej ekstremalnych stylów muzycznych, tworząc przy tym jednolitą całość. Początkowo grupa działała pod nazwą Reality, ale w 1991 r. przemianowała się na Pain Of Salvation. Od momentu utworzenia swojego pierwszego znaczącego zespołu Reality w 1984 roku, jego pomysłodawca i lider Daniel Gildenlöw konsekwentnie podąża za własną koncepcją różnorodnego, technicznie doskonałego i wykraczającego poza wszelkie granice rocka progresywnego.

Pain Of Salvation świadomie nie poddaje się żadnym artystycznym kompromisom, a jedyne kryterium dla ich kompozycji stanowi najwyższa jakość oraz głębia zawartości. Zespół zadebiutował w 1997 r. za sprawą krążka "Entropia", a już rok później ukazuje się drugi album Szwedów, "One Hour by the Concerte Lake". W 2000 r. swoją premierę ma płyta "The Perfect Element, Part I", po wydaniu której zespół koncertuje na wspólnej trasie z formacją Arena. W 2002 r. wydany zostaje krążek "Remedy Lane", który uznany został za najlepszą płytę w dorobku Szwedów i zespół zostaje zaproszony na wspólną trasę z Dream Theater.

Po wspólnej trasie z Dream Theater już cała Europa wiedziała, że ze Szwecji wieje ożywczy wiatr. Na akustycznym koncertowym albumie "12:5" Pain of Salvation zaprezentowali swoje łagodniejsze oblicze, lecz już niebawem miała się rozpętać prawdziwa burza. A rozpętała się dzięki albumowi "Be", na którym zespół powędrował przez najgłębsze odmęty prog metalu. Najbardziej wyrafinowana odmiana rocka progresywnego zmieszała się z elementami muzyki metalowej i klasycznej, a w tle pobrzmiewały również echa folk i gospel. To jedno z najambitniejszych dzieł Pain Of Salvation. Niezwykłe brzmienie udało się osiągnąć dzięki udziałowi 9-osobowej orkiestry, w skład której weszły wiolonczela, altówka, skrzypce, flet, klarnet, klarnet basowy, tuba oraz instrumenty perkusyjne. Sam Gildenlow przyznał, że bez orkiestry album "Be" nie byłby tym, czym jest.

Międzynarodowe uznanie zyskali w 2002r. dzięki albumowi "Remedy Lane". W 2007 r. wydany został album "Scarsick", który uznany jest za kontynuację "The Perfect Element , Part I" i nieoficjalnie nazywany jest również "The Perfect Element, part II - 'he'". Wydany w listopadzie 2009 roku minialbum "Linoleum" był wprowadzeniem do dwupłytowego projektu "Road Salt" i stanowił jedynie małą zapowiedź mającej się wkrótce ukazać większej całości. Album "Road Salt One" (nazywany również "Road Salt - Ivory") ukazał się w maju 2010.

Aktualny skład formacji:

Daniel Gildenlöw - wokal, gitara elektryczna

Léo Margarit - perkusja

Daniel Karlsson - instrumenty klawiszowe

Gustaf Hielm – gitara basowa
Ragnar Solberg Rafnsson - gitara elektryczna, wokal


 

The Gene Hoglan Experience - Drum Clinic/warsztaty to niesamowita okazja do kameralnych spotkań z legendarnym metalowym perkusistą. Hoglan wymyślił ten projekt, aby dać swoim fanom cząstkę siebie. Gene Hoglan podczas swojego 90-minutowego warsztatu połączonego z recitalem perkusyjnym opowiada historie ze swojego życia prywatnego oraz zdradza tajniki swoich technik grania, dając wskazówki i rady wszystkim zainteresowanym perkusistom. Każdy obecny na warsztacie Hoglana może pytać go dosłownie o wszystko.

 


 Eugene „Gene" Hoglan II to znany amerykański perkusista. Dostał swój pierwszy zestaw perkusyjny w wieku 13 lat i jest geniuszem samoukiem. Uczestniczył w nagraniach Kiss i Rush. Zaczynał w 1984 jako techniczny oświetleniowiec metalowego zespołu Slayer, o w którym również grał na perkusji podczas prób dźwięku. Profesjonalnie współpracował między innymi z Devinem Townsendem, Dark Angel, Death, Dethklok, Strapping Young Lad, Pitch Black Forecast, Testament i Fear Factory. Gene jest znany i ceniony za swoją kreatywność w grze na perkusji oraz za używanie przeróżnych urządzeń elektronicznych do tworzenia unikalnych efektów perkusyjnych. Jego niesamowicie techniczny styl gry jest bardzo dokładny i przez to Gene nosi przezwisko „The Atomic Clock" oraz „Human Drum Machine" co w tłumaczeniu na język polski oznacza „Zegar Atomowy" i „Ludzka Maszyna Perkusyjna". Hoglan wydał DVD „Gene Hoglan – The Atomic Clock", które okazało się globalnym sukcesem.

19.10.2014 Wrocław, Zaklęte Rewiry - HBC Super Trio – koncert jazzowy


Legendarni amerykańscy jazzmani: Scott Henderson, Jeff Berlin i Gary Novak wystąpią w Opolu i Wrocławiu w listopadzie podczas 23 edycji festiwalu perkusyjnego Drum Fest.

Koncertujący na całym świecie (od Argentyny po Japonię) muzycy, zatrzymują się w Europie, gdzie dadzą dwa koncerty w ramach festiwalu Drum Fest. Muzyków łączy nie tylko perfekcyjne opanowanie swoich instrumentów, ale także (a może przede wszystkim) to, że są przyjaciółmi. Doskonale wyczuwa się to na scenie podczas ich występów. Zapowiada się pełen niezwykłego klimatu i energii koncert, który docenią nie tylko fani jazzu.

Scott Henderson, gitarzysta urodzony na Florydzie. Choć uznawany jest za jednego z najlepszych muzyków gatunku jazz-fusion, największy wpływ na jego muzykę, jak sam twierdzi, mieli Jimmi Hendrix i Ritchie Blackmore. Nagrywał między innymi z zespołem Chick Corea's Elektric Band i skrzypkiem Jean-Luc Ponty.

Jeff Berlin, legenda gitary basowej. Urodzony w Nowym Yorku, początkowo zainteresował się skrzypcami, ale po zobaczeniu koncertu The Beatles sięgnął po gitarę basową. Nagrywał z największymi ikonami muzyki przez ponad 20 lat, między innymi z Billy Cobham, John McLaughlin, Jermaine Jackson, Issac Hayes, Bill Bruford, Yes, Allan Holdsworth, Toots Thielemans, Larry Coryell, David Liebman, Arturo Sandoval, Michael i Randy Brecker, Mike Stern i Bill Frisell, Kazumi Watanabe, George Benson czy Pati Austin.

 

Gary Novak na perkusji zastąpi Dennisa Chambersa

Koncerty są częścią 23 edycji festiwalu perkusyjnego Drum Fest 2014.

Wśród gwiazd festiwalu znajdzie się także Ginger Baker, Mark Wood, Keiko Abe i Adam Makowicz.

Pełny program na www.drumfest.pl

Koncerty HBC Super Trio, 06.11 Wrocław, Zaklęte Rewiry, godz. 19:00, bilety w cenie 90 zł od 1 października dostępne są w punktach Ticketpro.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama