Dobre samopoczucie Polaków (Posłuchaj)

| Utworzono: 2009-09-28 13:07 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Trzy czwarte Polaków dobrze ocenia swoją wagę - wynika z badania instytutu Ipsos.

72 proc. Polaków uważa, że ma odpowiednią wagę, podczas gdy według wskaźnika BMI liczonego na podstawie deklarowanej wagi i wzrostu takie proporcje ma tylko nieco ponad połowa ankietowanych - informuje portal www.wirtualnemedia.pl.

Nadwagę rozpoznaje u siebie tylko 23 proc. respondentów, podczas gdy rzeczywiście ma ją 36 proc. badanych. Za otyłego uważa się co setny Polak, podczas gdy faktycznie takich osób jest 8 proc. spośród wszystkich ankietowanych.

96 proc. Polaków je każdy rodzaj mięsa, najczęściej drób z kurcząt i wieprzowinę. Między posiłkami respondenci zazwyczaj jedzą słodycze, a co drugi sięga po produkty mleczne. Polacy jedzą przede wszystkim w domu, choć coraz więcej osób (najczęściej mężczyzn z dużych miast) spożywa śniadania i obiady poza domem.

Systematycznie wzrasta też popularność punktów typu fast food (pizza, hamburger, kebab).

Na różnego rodzaju dolegliwości skarży się prawie połowa Polaków, częściej kobiety i osoby po 40 roku życia. W celu poprawy stanu swojego zdrowia respondenci najczęściej chcieliby prowadzić spokojniejsze życie (27 proc. wskazań), więcej się ruszać i ćwiczy (17 proc.) oraz rzucić palenie (12 proc.).

A tymczasem: - Długość życia w połowie zależy od stylu naszego życia - podkreślał niedawno w studiu Radia Wrocław kardiolog prof. Krzysztof Wronecki.

Polacy wiedzą dużo, bo poradników właściwego żywienia jest sporo, ale Polak woli usiąść przed telewizorem z pilotem w ręku. A tymczasem 5 proc. młodzieży w szkołach średnich ma nadciśnienie!

Z prof. Krzysztofem Wroneckim o "sprawach sercowych" rozmawiał Filip Marczyński z Radia Wrocław (Posłuchaj):


Badanie na temat zwyczajów żywieniowych Polaków zostało przeprowadzone przez instytut badawczy Ipsos w lipcu bieżącego roku na reprezentatywnej próbie 820 Polaków w wieku 15 lat i więcej - informuje portal www.wirtualnemedia.pl
Reklama
Dźwięki
Rozmowa Radia Wrocław

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.