Co zrobić z dzieckiem w czasie zimowej przerwy? (ZOBACZ)

| Utworzono: 2015-01-14 07:19 | Zmodyfikowano: 2015-01-14 07:49
Co zrobić z dzieckiem w czasie zimowej przerwy? (ZOBACZ) - Akademia Młodego Radiowca to niezwykła przygoda
Akademia Młodego Radiowca to niezwykła przygoda

Dzieci mają różne pomysły:

- Chyba babcia do mnie przyjedzie
- Będziemy chodziły tutaj obok szkoły na plac zabaw i bardzo dużo rysowały.
- Bardzo chciałbym pojechać do Włoch.
- Na narty pojadę, albo na łyżwy - jeszcze nie wiem.

Problem w tym, że nie wiedzą tego również rodzice. Bo jeśli nie dziadkowie, wspólny wyjazd na wczasy, czy kolonie to co? - Mam dziecko w wieku 11 lat. Córka jest za mała, żeby zostać w domu, a nie stać mnie na to, żeby wysłać dziecko poza Wrocław na ferie zimowe. Co w takim wypadku zrobić, kiedy ja pracuję? - wzdycha jedna z mam.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy (subiektywny) przegląd tego gdzie, za ile i dlaczego warto wysłać uczniów na zajęcia w ramach ferii w mieście. Na szczęście oferta jest bogata.

- W półkoloniach może wziąć udział 4 tysiące dzieci, w pozostałych zajęciach w ramach otwartych sal prawie 9 tysięcy uczniów - mówi Anna Bytońska z wrocławskiego magistratu. W tym roku we Wrocławiu półkolonie organizuje 41 szkół i placówek oświatowych. Dzieci w czasie pięciodniowych turnusów mają przeważnie zapewniony posiłek, a także pełen program zajęć i opiekę na co najmniej 6 godzin.

- Oprócz tego szkoły przygotowały zajęcia w ramach tzw. otwartych sal, czyli kilkugodzinnych zajęć sportowych czy informatycznych - dodaje Bytońska i zaznacza, że nie musi być to szkoła obwodowa. - Może to być każda wybrana placówka. Należy tam zgodnie z terminem wyznaczonym przez szkołę, uiścić opłatę. One się wahają od 0 zł w niektórych przypadkach do 100 zł.

To opłata za pięć dni. Miejsc jednak ubywa z każdą godziną.

Zaledwie kilka zostało jeszcze w Szkole Podstawowej nr 10 na Psim Polu. W programie m.in. warsztaty wokalne i teatralne, ale także z animacji komputerowej. Nie oznacza to jednak, że uczniowie będą tylko wpatrywali się w monitory - zaznacza wicedyrektor placówki Małgorzata Korczyńska: - Trzeba wymyślić jakąś fabułę, bohaterów, których trzeba wykonać na przykład z plasteliny. Efekt końcowy to jest film, który każdy dostaje, może sobie obejrzeć, pokazać rodzicom.

Niepowtarzalne półkolonie przygotowała Akademia Młodego Radiowca. W czasie dwóch turnusów dzieci będą współtworzyły audycje w Radiu Wrocław i Radiu RAM, ale także przygotowywały słuchowiska i dubbingi do filmów. - Co najważniejsze nauczą się walczyć z tremą, towarzyszącą publicznym wypowiedziom i poprawią dykcję - mówi organizatorka zajęć Katarzyna Karpińska. - Tutaj mają niepowtarzalną szansę, żeby mówić, mówić i cały czas poprawiać jakoś tego mówienia.

Szczegóły na stronie www.akademiaradiowca.prw.pl

A dla tych co wolą wysiłek fizyczny i kontakt z przyrodą w jednym polecamy półkolonie na torze wyścigów konnych Partynice. Podczas 6-godzinnych zajęć dzieci nauczą się podstaw jazdy konnej, ale także woltyżerki, czy jogi dla jeźdźców. W zajęciach mogą wziąć udział nawet dzieci, które konie znają tylko z telewizji -mówi Wiktoria Pietkiewicz zajmująca się rekreacją jeździecką. - Absolutnie nie są ani brykające, ani gryzące. Są to koniki przygotowane do pracy z dziećmi. To grozi zarażeniem pasją - zapewnia.

Przyjemne z pożytecznym można połączyć także we wrocławskim Aquaparku. Tutaj na miłośników wodnych przygód czekają zajęcia, które każdego dnia trwają aż 8 godzin i są przeznaczone dla dzieci od 7-12 roku życia. Podopiecznych będą podzieleni na grupy w zależności od ich umiejętności pływackich.

Każdego dnia oswajanie z wodą przebiega pod innym hasłem tematycznym - mówi Anna Hejno, rzeczniczka AquaParku. - Może to być piracka przygoda w tropikach, albo bardziej sportowa, wypełniona zmaganiami olimpijskimi.

Komercyjne półkolonie kosztują około 500 złotych za tydzień, w tym jest ciepły posiłek.


SZYCIE, WSPINACZKA ALBO ROBOTY

Część uczniów podczas ferii będzie odwiedzać szkoły. We Wrocławiu aż 37 placówek organizuje zimowe półkolonie. Szkoły przygotowały bogatą ofertę zajęć dla uczniów m.in. warsztaty wokalne i teatralne, warsztaty edukacji filmowej, zajęcia plastyczno-techniczne. Wycieczki autokarowe do Karpacza, Szklarskiej Poręby, Chrząstawy, do Muzeum Wsi Ludowej w Marcinowie i do Trzebnicy organizują ZSP 5, ZSP 11, ZSP 15. Nauka i doskonalenie elementów techniki i taktyki zespołowych gier sportowych, lekcje squasha i badmintona, doskonalenie techniki pływania, gry i zabawy rekreacyjne w wodzie proponują ZSP 8, ZSP 13 i SP 8. Wśród innych propozycji są zajęcia logopedyczne (SP 8), pogadanki i zabawy ze Strażnikami Miejskimi (SP 12), warsztaty modelarskie, robotyka i zajęcia z grafiki komputerowej (SP 20). PEŁNA LISTA TUTAJ.

Sporo propozycji przygotowały dla uczniów miejskie instytucje, placówki kulturalne oraz ośrodki sportowe. Wachlarz cenowy jest bardzo szeroki. Od zajęć całkowicie bezpłatnych, do takich za które zapłacimy 700 zł. za tydzień.

Za darmo można spędzić zimową przerwę w Stowarzyszeniu Pomocy Iskierka. Świetlica Środowiskowa Centrum dla Dzieci i Młodzieży na Nowym Dworze na wszystkich chętnych czeka od 19 do 30 stycznia, w godz. 10.00-14.00.  W programie m.in.: wyjście na basen, zajęcia w Bobolandii, zajęcia plastyczne i filmowe (w tym wyjście do kina), turniej kręgli, wyjście do Afrykarium, turniej bilarda. Bezpłatne ferie dla najmłodszych organizuje także Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu. Placówka przy ul. Kołłątaja zaprasza dzieci i młodzież w wieku 7-24 lat od 19 stycznia do 1 lutego. Zajęcia będą się odbywać według specjalnego planu dostępnego po 15 stycznia 2015 na stronie www.mdk.wroclaw.pl. Nie trzeba również płacić za ferie we wrocławskim Multicentrum. Placówka przy pl. Teatralnym 5 zaprasza od 19 do 23 stycznia. W programie zajęć m.in: prezentacje multimedialne poświęcone zimie, zadania przed komputerami przy wykorzystaniu internetowych stron edukacyjnych oraz programów graficznych, a także budowanie konstrukcji z klocków K’NEX. W warsztatach czynny udział biorą także rodzice. Więcej na stronie organizatora: www.biblioteka.wroc.pl

Uczniowie podczas ferii będą mogli także bezpłatnie odwiedzić wrocławskie muzea. Muzeum Narodowe 21, 23, 28 i 30 stycznia, w godz. 12.00-13.00 i 14.00-15.00 zaprasza na projekt "Chińskie rozmaitości", który przybliży wszystkim sztukę Orientu. Więcej informacji na stronie www.mnwr.art.pl. Tematyka karnawałowa zdominuje natomiast spotkania w Muzeum Etnograficznym, które odbędą się 22 i 29 stycznia (początek o godz. 12.00). Uczestnicy bezpłatnych zajęć wraz z przewodnikiem obejrzą stroje i rekwizyty kolędnicze – oraz wysłuchają opowieści o tradycyjnym kolędowaniu od Nowego Roku po Kusy Wtorek. Będą mogli również wykonać samodzielnie maski oraz wziąć udział w zabawach muzycznych.

Zwiedzanie z lekkim zawrotem głowy - to zimowa propozycja Panoramy Racławickiej. Oprócz wysłuchania opowieści o powstawaniu wielkiego obrazu i dokładnego obejrzenia Panoramy Racławickiej, dla uczestników zajęć przygotowano konkursy tematyczne. Drużyny rozwiążą zadania, które odnajdą w kopertach. W programie także zajęcia plastyczne. Ferie w Panoramie Racławickiej (dla dzieci w wieku 6 – 12 lat wraz z rodzicami) odbywać się będą 20, 22, 27 i 29 stycznia. Początek o godz. 9.15. Obowiązuje promocyjna cena - 10 złotych od osoby.

Na półkolonie na łyżwach zaprasza Centrum Poznawcze Hali Stulecia.  I turnus:19-23.01, drugi: 26–30.01. Cena: 400 zł /tydzień; 750 zł /2 tygodnie.  W programie: warsztaty architektoniczne – wspólna zabawa w projektowanie teatralnego i filmowego świata, poznawanie tajników scenografii oraz nauka jazdy na łyżwach z instruktorem. Organizatorzy ponadto zapewniają: Pakiet Małego Architekta dla wszystkich uczestników; pełne wyżywienie (4 posiłki) oraz ubezpieczenie NWW.

Dzieci w wieku od 5-13 lat zaprasza Pracownia Twórczej Aktywności KREACJA. I turnus 19-23.01.2015, II turnus 26-30.01.2015. Cena: 380 zł za turnus. W programie warsztaty: kulinarne, krawieckie, kukiełkowe, ceramiczne, mydlarskie oraz drukarskie, a także wyjście do kina.

Ferie z robotyką i eksperymentami organizuje w dniach 19-23 i 26-30 stycznia Dom Kultury Bakara przy ul. Różanej. Cena: 680 zł. Podczas warsztatów dzieci przeprowadzać będą doświadczenia, zbudują i ożywią rodzinę robotów oraz stworzą układy elektroniczne. Ferie z eksperymentami opierają się na autorskim programie praktycznej nauki chemii, fizyki i biologii. W programie m.in.: budowa maszyn prostych, produkcja żarłocznego roztworu, pisanie prądem oraz testowanie własnych zmysłów.

Na warsztaty wokalne z Pauliną Przybysz od 19 do 23.01 zaprasza ODT Światowid przy ul. Sempołowskiej. Cena: 300 zł (obejmuje catering). Przez 5 dni młodzi wokaliści ćwiczyć będą pod okiem wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów - znanej przede wszystkim z działalności w zespole Sistars. Współpracować z nią będzie dwóch akompaniatorów: Paweł Konikiewicz i Piotr Rachoń oraz Monika Wiśniowska-Basel, która poprowadzi zajęcia z emisji głosu. W programie: ćwiczenia dykcji, interpretacja utworów, praca z mikrofonem, nowoczesne formy pracy z głosem oraz przygotowanie koncertu.

Oryginalną propozycję dla młodzieży przygotowała Pracownia Krawiecka przy pl. Orląt Lwowskich 2, która zaprasza ferie zimowe z maszyną do szycia. Koszt 5-dniowych warsztatów to 450 zł. Instruktorzy nauczą obsługi maszyny do szycia oraz overlocka, będzie można poznać także podstawowe ściegi krawieckie, rodzaje tkanin oraz podstawy projektowania i konstruowania odzieży. Zajęcia odbywać się będą w drugim tygodniu ferii zimowych w godz. 10.00-15:00.

Ponadto propozycje na ferie dla dzieci i młodzież mają także m.in. Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy, Centrum Kultury Agora, MDK Fabryczna i Wrocławski Klub Anima.

Bogatą ofertę przygotowały także wrocławskie kluby i instytucje sportowe.

Na ferie ze ścianą wspinaczkową dzieci w wieku 6-12 lat zaprasza klub Zerwa z ul. Przybyszewskiego 63. Cena: 179 zł za 5 dni. Terminy: 19-23.01 i 26-30.01. W programie: nauka wspinania, wiązania węzłów, asekuracji, zajęcia ogólnorozwojowe, slackline, trampolina, huśtawki linowe, siatkówka, warsztaty plastyczne i zajęcia logopedyczne oraz zawody wspinaczkowe. Organizatorzy zapewniają m.in. drugie śniadanie oraz niezbędny sprzęt.

Sportowe półkolonie zimowe organizuje w dniach: 19-23.01 i 26-30.01 klub Hasta la Vista. Uczestnicy będą grać w squasha, tenisa stołowego, badmintona, uczyć tańca oraz judo, wezmą także udział w prowadzonej przez dietetyka lekcji zdrowego odżywiania. Turnus zakończy quiz, w którym dzieci poznają wiele ciekawostek dotyczących każdej z dyscyplin. Koszt: 419 zł za turnus, w cenie m.in. posiłki.

Miłośnicy futbolu mogą się jeszcze zapisywać do Zimowego Turnieju Piłkarskiego, który 19.01 rozpocznie się w hali przy ul. Parkowej. Finał rozgrywek, organizowanych przez Młodzieżowe Centrum Sportu, zaplanowano na 31 stycznia. W zawodach mogą uczestniczyć zarówno drużyny profesjonalne, jak i amatorskie. Rywalizacja toczyć się będzie w siedmiu kategoriach wiekowych. Udział w turnieju jest bezpłatny.

Ośrodek tenisowy Matchpoint w podwrocławskiej Ślęzie zaprasza miłośników sportu w wieku 6-12 lat w dniach 19.01-23.01 oraz 26.01-30.01. Koszt: 130 zł/dzień, w cenie posiłki (śniadanie, obiad). W programie zajęć m.in.: tenis, badminton, squash, unihokej, taniec oraz inne zabawy ruchowe. Oprócz propozycji sportowych na uczestników czekają także gry planszowe i strategiczne, wspólne pieczenie pizzy, wycieczki plenerowe oraz warsztaty plastyczne.

Miłośnicy jazdy na łyżwach ferie mogą spędzić na pięciu wrocławskich lodowiskach. Ślizgać się będzie można w hali Orbita Wrocław oraz przy ul. Spiskiej, Stadionie Wrocław, przy Pergoli i na lodowisku przy Zespole Szkół nr 14 przy ul. Brucknera. Bilety ulgowe kosztują od 5 do 8 złotych. Koszt wypożyczenia na godzinę łyżew to średnio 6 zł., a kasku dla najmłodszych łyżwiarzy - 2 zł. Piotr Pietraszek


 

Reklama

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Dżesika2015-01-14 09:40:57 z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Oddawac mój koment dziady!