Wałbrzyski fryzjer znów walczy z ZAiKS-em

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-01-25 07:44 | Zmodyfikowano: 2015-01-25 08:17
A|A|A

fot. prw.pl

Wałbrzyski fryzjer wciąż walczy. Marcin Węgrzynowski, który zasłynął wygranym procesem ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, stał się twarzą ogólnopolskiej akcji „Nie płace za pałace”. W kilka dni petycję w tej sprawie podpisało prawie dziesięć tysięcy osób. Węgrzynowski, mówi Radiu Wrocław, że protestują przeciwko wprowadzeniu kolejny opłat:

Według organizatorów akcji, po wprowadzeniu opłat ceny urządzeń po prostu pójdą do góry. Zaiks odpowiada, że nic takiego nie będzie miało miejsca i wskazuje przykłady innych państw, które już to zrobiły.

Marcin Węgrzynowski podkreśla, że nie są przeciwnikami artystów, chcą jednak większej przejrzystości w zbiórce i wydawaniu pieniędzy:

Prowadzący niewielki salon fryzjer stał się sławny w całej Polsce gdy w dwóch instancjach wygrał proces z Zaiksem. Chodziło o 900 złotych zaległych tantiem.

O historii wałbrzyskiego fryzjera pisaliśmy jako pierwsi: ZAiKS pokonany przez fryzjera

W proteście chodzi o tak zwane opłaty od czystych nośników i urządzeń (czyli od takich, na których można kopiować muzykę). W Polsce obowiązuję one od prawie dwudziestu lat, od 2003 roku obejmują m. in. płyty CD, radia z odtwarzaczem, komputerowe dyski twarde czy odtwarzacze MP3. Organizacje zajmujące się ochroną praw autorskich, takie jak ZAIKS czy ZPAV postulują, że konieczne jest rozszerzenie katalogu tych urządzeń o tablety i smartfony. Postulują, że tak zrobiło już wiele krajów europejskich (m. in. Francja i Belgia), a po wprowadzeniu opłat, ceny urządzeń nie wzrosły.

Nie zgadzają się z tym autorzy akcji „Nie płace za pałace”. Nazwa nawiązuję do wartego ponad cztery miliony złotych pałacu w Janowicach, który miało kupić Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Organizatorzy protestu domagają się odstąpienia od wprowadzenie dodatkowych opłat oraz większej przejrzystości w zbiórce i wydawaniu pieniędzy przez ZAIKS. Finałem akcji ma być przekazanie podpisów, m. in. do biura premier, Ewy Kopacz oraz do ministra kultury.

Zobacz film:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~emigrantka
2015-02-02 21:18:22
z adresu IP: (79.197.xxx.xxx)
Ocena: -6
~Marcin Węgrzynowski ja tez mam pytanie "w jakim wy kraju żyjecie ?? ", co sie w mojej ojczyznie dzieje?, bo tylko w Polsce jest ZAiKS i te dziwne przepisy, U nas kazde mieszkanie obojetnie ile telewizorow czy .... placi oplaty jednorazowo w tym jest, TV, Radio, Internet-PC, smartfony 17,98 euro miesiecznie, te oplaty ida na panstwowe programy, prywatne jak RTL, PRO7 itd. utrzymuja sie wyloncznie z reklam. Walcz, Walczcie bo walczycie bo warto.
~Marcin Węgrzynowski
2015-01-31 21:25:23
z adresu IP: (178.181.xxx.xxx)
Ocena: 3
Naszła mnie dziś taka myśl. Odwiedzili mnie moi super klienci, którzy są niesłyszący ale korzystają ze smartfonów jak każdy młody człowiek w obecnych czasach. Naszła mnie taka myśl jakie to wszystko jest chore i do czego to prowadzi. Człowiek niesłyszący korzysta ze smartfonu ale wiadomo nie dzwoni ponieważ nie słyszy a jak nie słyszy to także nie słucha muzyki - smartfon wykorzystuje do pisania wiadomości korzystania z portali społecznościowych czy chociażby aby pokazać fryzjerowi zdjęcie jaką chce fryzurę i do tego potrzebny jemu jest smartfon. Tu nagle poprzez chęć wprowadzenia dodatkowych opłat taka osoba po pierwsze płaci opłatę dla ZAIKS ponieważ kupi kartę pamięci do takiego telefonu a potem jeszcze zapłaci za kopiowanie muzyki podczas kupna smartfonu - jak człowiek niesłyszący ma słuchać muzyki na smartfonie ?? i jeszcze płacić za to kilka razy ?? chore !!! w jakim my kraju żyjemy ?? tylko daj, daj, daj i pieniądze, pieniądze, pieniądze !!! a ZAIKS mówi dla dobra artystów - kochani artyści czy chcecie pieniądze od osób niesłyszących, którzy co ?? będą Was słuchać ??
~Kasia
2015-01-29 13:55:54
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 5
Trzymaj się chłopie, nie daj się, wszyscy tylko chcą od nas kasę wyciągać, chcą nas doić jak krowy
~kristofer
2015-01-27 16:02:20
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: -8
Tytułem uzupełnienia: cała ta tak zwana inicjatywa społeczna jest zorganizowana przez lobby producentów smartfonów, tabletów i innych gadżetów w rodzaju Samsunga czy innego Philipsa którzy chcą ni mniej ni więcej, tylko zrzucić opłaty na użytkowników. To jest dopiero sitwa i obłuda
~sęp
2015-01-25 18:50:57
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 4
kto będzie strzyc, jak fryzjerzy pójdą do polityki?
~ryhor
2015-01-25 17:02:45
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 9
Panie Fryzjer - gratuluję wygranej sprawy, popieram bieżącą akcję której cele, są w 100% zbieżne z moim stanowiskiem w tej sprawie.
~roxman
2015-01-25 14:54:15
z adresu IP: (91.200.xxx.xxx)
Ocena: 1
gdzie ta strona to i ja sie podpiszę dajcie jakiś link
~grey
2015-01-25 12:10:33
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 6
brawo p.Marcinie my tez walczymy o swoje dano nam do remontu mieszkanie z UM na koszt wlasny a okazalo sie ze budynek idzie do wyburzenia ,,,szlak jasny ,,,brawo brawo brawo,,,
~ubu król
2015-01-25 10:55:48
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 6
Więcej takich Fryzjerów ! i nie tylko, to może coś sie zmieni na lepsze w tym kraju, i ruszy sie zgnuśniały potwór biurokracji.. byłem kiedy w malej knajpce przydrożnej, gdzie nad telewizorem wisiała tablica :" Zakaz oglądania i słuchania! TV tylko do użytku personelu" :) Może sie zdecydujcie- czy płacić za nośnik i sprzęt i ściągać płyty czy płacić za muzykę?
~emigrantka
2015-01-25 10:25:29
z adresu IP: (79.197.xxx.xxx)
Ocena: 14
brawo fryzjer, Polska potrzebuje wiecej takich jak ty !!!
~Marcin Węgrzynowski
2015-01-25 10:22:15
z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Ocena: 12
Petycję na stronie podpisało już ponad 11 000 osób :-)
~Barnaba53
2015-01-25 08:34:50
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 9
Nie zadzieraj z fryzjerem