Sondaż: Trzy czwarte Polaków ma zaufanie do policji (Komentuj)

, źródło: KGP | Utworzono: 2015-01-26 19:51 | Zmodyfikowano: 2015-01-26 19:54
A|A|A

Zaufanie do Policji
Policja cieszy się zaufaniem Polaków. Większość respondentów (72 proc.) zadeklarowała, że zdecydowanie lub raczej ufa tej instytucji. Częściej taką deklarację składają kobiety (79 proc.), niż mężczyźni (64 proc.). Wyraźnie mniejsze zaufanie do Policji mają ludzie młodzi (60 proc.).

Poczucie bezpieczeństwa
Dwie trzecie pytanych zgodziło się, że obecność patroli sprawia, że czują się bezpieczniej. Taką deklarację składały częściej kobiety (68 proc.), niż mężczyźni (59 proc.). Najwięcej pozytywnych odpowiedzi udzieliły osoby w przedziale wiekowym od 35-54 lat. Nieco rzadziej zdanie to podzielały osoby z najmłodszej grupy wiekowej (59 proc.).

Kontrole trzeźwości
Respondenci ocenili również liczbę przeprowadzanych przez Policję kontroli trzeźwości. Przypomnijmy, że od 2014 roku znacząco została zwiększona ich liczba. W 2014 roku policjanci przeprowadzili 15,4 mln kontroli. To prawie 2 razy więcej niż w 2013 roku (8,8 mln). Mimo tej znaczącej różnicy w ocenie prawie połowy respondentów (46 proc.) kontrole trzeźwości kierowców są przeprowadzane za rzadko. Tylko 7 proc. pytanych miało odwrotną opinię, deklarując, że odbywają się one za często.

Zmiany w przepisach
Polacy mają natomiast bardzo zdecydowane zdanie dotyczące karania nietrzeźwych kierowców. Prawie wszyscy respondenci (96 proc.) opowiedzieli się za natychmiastowym odbieraniem prawa jazdy za recydywę w jeździe pod wpływem alkoholu. Zdania respondentów były natomiast podzielone w sprawie propozycji MSW dotyczącej obierania prawa jazdy za przewożenie zbyt dużej liczby osób.  W tym przypadku zaostrzenie przepisów miało prawie tyle samo zwolenników (49 proc.), co przeciwników (47 proc.) 

Polacy zapytani o opinie w sprawie obierania kierowcom prawa jazdy za rażące naruszenie  przepisów nieco częściej opowiadali się za (53 proc.), niż przeciw (44 proc.) takiej sankcji. Niemniej jednak w grupie mężczyzn i ludzi młodych więcej jest przeciwników, niż zwolenników tego rozwiązania.

***

Sondaż „Opinie Polaków na temat bezpieczeństwa wewnętrznego” zrealizowany w dniach od 10 do 13  grudnia 2014 roku metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 16+, N=1002 na zlecenie MSW.

Na zdjęciu: infografika przedstawiające dane z sondażu "Bezpieczeństwo Wewnętrzne". Poniżej opis alternatywny grafiki

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~I ja się boję
2020-02-20 21:01:29
z adresu IP: (185.136.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ja sama miałam taka sytuację z policją , gdzie jechałam karetka pogotowia a raczej nie chciałam zapiać pasów i Pan Policjant zaczął mnie straszyć więc mu powiedziałam że jest kamera i wszystko nagra . Wtedy jeden z policjantów stanął tak żeby wszystko zasłonić a drugi mnie zaczął dusić następny wskoczył mi kolanami na kolana i uderzył mnie w mostek. Zakuli mnie w kajdanki gdzie ślady pozostały około miesiąca . Pochwaliłam się zdjęciami dzielnicowemu i panią z mopsu bo sytuacja została zgłoszona ale nikt nic z tym nie zrobił. Więc moje zaufanie do policji jest 0% i wiem na 100% że to samowolka i robią co sami chcą . Najgorsze jest to że to młodzi ludzie którzy mają matki żony i dzieci . Chłopak który mnie uderzył mógł być spokojnie moim synem . Jak mu powiedziałam że jestem po operacji to chyba się ocknął. Nie byłam łatwym jakby to powiedzieć klientem ale zostałam potraktowana jak kibol. Panowie się starali naprawdę jak by szli na wojnę z całą bandą kiboli a nie z jedną starszą upartą panią.
~boję_się
2017-05-30 22:54:40
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 0
Co do sprawy morderstwa ze szczególnym okrucieństwem Igora Stachowiaka dnia15 maja 2016 r. we Wrocławiu. Faktem jest, że: 1) kilku - chyba 8 ludzi z policyjnych mundurach zamordowało - zamęczyło na śmierć młodego człowieka. 2) Inni ludzie w policyjnych mundurach, którzy byli odpowiedzialni za monitoring wyłapywali ludzi - świadków zdarzenia i odbierali im telefony, którymi nagrywali moment zatrzymania(!) 3) Przełożeni morderców - też w policyjnych mundurach, ukrywali zbrodnię przez rok. 4) Rzecznicy prasowi w policyjnych mundurach - kłamali "zachowywał się na rynku wrocławskim agresywnie" "spadł z krzesła i sobie tak umarł". - to ich kłamstwa. Już wiemy, że było inaczej! 5) Prokuratura mataczyła w tej sprawie i do dnia dzisiejszego kłamie! 6) Nikt ze zbrodniarzy nie poniósł odpowiedzialności karnej, a były jeszcze nagrody i awanse. 7) Na koniec rzecznik w policyjnym mundurze, "przepraszał ludzi, za to że oglądali te makabryczne filmy" - chyba powinien przeprosić za 1. Zbrodnię ze szczególnym okrucieństwem, 2. Kłamstwa. 3. Powinien natychmiast zamknąć w pierdlu morderców - tymczasem, oni dalej są na wolności(!) 8) Policja i prokuratura nadal nic nie zrobiły w tej sprawie konkretnego - wszystko na pokaz - te zwolnienia i takie tam gadanie. 9) Nie usłyszałam też nic konkretnego z mównicy w sejmie, poza słowem "delirium"... 10. Propagandowa telewizja - o morderstwie ani mru mru. A jeśli już to zmanipulowane gnioty. Tak, Policja absolutnie straciła w tym momencie zaufanie. Sprawa przechodzi do podręczników i historii POLSKI, Polska jest państwem policyjnym, państwem bezprawia. polska nie jest państwem bezpiecznym z powodu POLICJI! To niestety są fakty. Jest tylko jedno proste pytanie: KTO MI ZAGWARANTUJE, ŻE POLICJANCI MNIE NIE ZABIJĄ, TYLKO DLATEGO, ŻE MNIE Z KIMŚ POMYLĄ I BĘDĄ MIEĆ ZŁY DZIEŃ???
~PIOTR
2015-03-17 18:40:02
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 0
TO ZAUFANIE DO POLICJI TO WIDAĆ W LEGIONOWIE I NIE TYLKO ,BO CO CHWILA WYBUCHA JAKAŚ AFERA W POLICJI I JEST ZAMIATANA POD DYWAN.WIEM COŚ O TYM BO SPĘDZIŁEM W TEJ FIRMIE 27 LAT.
~bartjohn
2015-01-29 11:17:55
z adresu IP: (79.187.xxx.xxx)
Ocena: 5
Ja twierdze, że 3\4 policjantów nie jest zadowolone z pracy policji. Mierniki, statystyki, sposób motywacji finansowej, niepewne zasady emerytalne, za dużo oficerów, a robić nie ma komu.
~Haha
2015-01-28 17:36:16
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 3
Są 3 rodzaje kłamstwa.. Kłamstwo, perfidne kłamstwo, statystytka.. Ta firma powoli upada..
~milicjant
2015-01-28 15:48:37
z adresu IP: (64.251.xxx.xxx)
Ocena: 4
te sondaże to chyba robione przez komendantów po odebraniu kopert z wkładką ,policjanci zamiast służyć społeczeństwu zmuszani są do sprzedawania mandatów i podkręcania czasów reakcji na zdarzenia żeby wykazać jak sprawnie działają,nie skupiają się na służbie tylko na liczeniu statystyk żeby kgp miała się czym pochwalić,żenada.dlaczego sondaży nie przeprowadzają wśród policjantów pracujących na ulicy tylko wśród kierownictwa bardzo dobrze opłacanego?
~pieszulicy
2015-01-28 13:35:38
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 4
My sobie tutaj ponarzekamy, Sokołek w swoim za każdym razem nowiutkim mundurku z zajebiś..e ciężkim pagonem wystąpi w TV i ogłosi kolejny sukces, a tuzy policyjne zgarną kolejne grube nagrody. Coś mi się wydaje, że bijemy pianę, a chyba trzeba brać przykład z górników i zrobić porządek w firmie. Tyle tylko, że górnicy mają ZWIĄZKOWCÓW, a my mamy w związkach miękkie faje na posyłki dla komediantów ! Zresztą tak jak i w kadrach kierowniczych.
~polak mały
2015-01-27 21:42:48
z adresu IP: (80.238.xxx.xxx)
Ocena: 3
dzisiaj na studentswatch wypełniałem ankietę dotyczącą policji i tam odpowiedzi były trochę inne, ale tamtą ankietę wypełniał niezależne osoby, które dzielą się swoimi opiniami w wielu sprawach, jak ktoś chce jeszcze wiedzieć jak jest postrzegana policja to powinien sięgnąć do prac Andrzeja Siemaszko, również jego wyniki badań społecznych na temat policji i poczucia bezpieczeństwa znacznie odbiegają od tego co prezentuje policja - zabawne jest jak osoby odpowiedzialne za wizerunek policji reagują na nazwisko tego profesora zarzucając mu niekompetencję i nierzetelne wykonywanie badań społecznych :)
~alek
2015-01-27 21:26:57
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 2
Gdzie te wszystkie sondaże i na kim są przeprowadzane, pytam znajomych i nikt nigdy nie był o nic pytany.
~sondaz
2015-01-27 18:53:34
z adresu IP: (83.24.xxx.xxx)
Ocena: 0
kiedy i rzez kogo był prowadzony sondaż? w mojej okolicy nikt nic nie wie
~policjant
2015-01-27 17:07:39
z adresu IP: (86.111.xxx.xxx)
Ocena: 4
poraz kolejny statystyka rządzi !!! czy ktoś pamięta czasy przed statystyką?? słupki słupki tylko to sie liczy w policji!!! policjanci powinni zrobić protest wkoncu, olać komendantów i ich premie !!! górnicy mogą to policja też, jak rząd jest taki cwany to niech sam sobie radzi zprotestami w warszawie , zrobic ogólnopolski dzień oddania krwi i zobaczymy co wtedy zrobią!! a krew przynajmniej sie potrzebującym przyda
~policjantka
2015-01-27 15:53:12
z adresu IP: (141.0.xxx.xxx)
Ocena: 6
Kiepski wynik jak na sondaż przeprowadzony w środowisku samych komendantów.
~edek
2015-01-27 15:50:32
z adresu IP: (141.0.xxx.xxx)
Ocena: 7
A na kiego grzyba wydawać kasę na to by sprawdzić jak policja jest postrzegana ??? - chyba tylko po to by nijaki Sokołowski niedorzecznik miał co mówić. Policja ma robić swoje a nie przymilać się radnym, wójtom, burmistrzom i innym politykom za kilka ryz papieru ksero. Przydałoby się także skończyć idiotyczny lans o pracy policjantów jak "Drogówka" , "Piraci" czy inne idiotyczne filmiki, a komendantów wydających na to zgodę spuścić do kanalizacji.
~policjant
2015-01-27 15:33:00
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 5
P R O P A G A N D A ! ! ! Ż E N U J Ą C E ! ! !
~ha ha ha
2015-01-27 12:05:38
z adresu IP: (89.67.xxx.xxx)
Ocena: 10
SONDAŻ PRZEPROWADZONY WŚRÓD PRACOWNIKÓW CYWILNYCH W POLICJI (BOJĄC SIĘ O PRACĘ GŁOSUJĄ ZA ZAUFANIEM) COŚ WIEM NA TEN TEMAT - przeprowadzali kiedyś badanie na temat pracy w policji i dali ankiety młodym nie mających jeszcze 3 lat służby i przychodzą wyniki PRACA W POLICJI JEST ZAJEB.... JAK NIC, 95% SOBIE CHWALI ha ha ha tego nikt nie kontrolował i nie kontroluje jak należy!
~kolo
2015-01-27 11:18:58
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: 4
Nie chodzi o to, żeby patologia (ok. 20 % społeczeństwa) miała zaufanie do policji. Oni mają się wyłącznie bać, podobnie jak niewychowane podrostki. Chodzi o to by nie poniewierać zwykłych obywateli np. mandatami. Nagonka na zatrzymywanie praw jazdy trafia zarówno w patologię, ale bardziej w tych porządnych, którym się coś przytrafiło. Po to jest system PUNKTÓW KARNYCH by z pewnej perspektywy oceniać, kto nagminnie narusza przepisy. Jeśli na wielopasmówce, w szczycie ruchu, wyłapuje się pojedyncze samochody wyprzedzające na pasach (raczej jadące nieco szybciej niż pojazdy równoległe) to nie tędy droga! Poza tym przez cały miesiąc na danej drodze nikt nie kontroluje piratów, a potem w ramach akcji, jednego dnia karze się 30 osób za "brak pasów". Proszę robić głośne akcje np. pod tytułem "parkowanie przy przejściach dla pieszych" aby dać sygnał, że to niebezpieczne zachowanie!
~aro
2015-01-27 10:40:04
z adresu IP: (95.49.xxx.xxx)
Ocena: 6
Te sondaże społeczne to taka sama lipa jak i statystyka w policji,czas reakcji i inne tego typu bzdury...jak jest każdy widzi i bez sondaży.policja nie jest od pomagania tylko od wypisywania mandatów za różne bzdury,można to sprawdzić w każdej jednostce.Wynikiem pracy np drogówki jest ilość ukaranych kierowców a nie ilość osób którym policja na tej drodze pomogła.
~emeryt
2015-01-27 10:33:32
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 7
tyle warty jest ten sondaż ile warte są statystyki policyjne - jedna WIELKA ściema. Niech zrobią sondaż wśród tych którzy zostali spławieni z komendy i nie przyjęto od nich zdarzenia, tych którym przysłano umorzenie bo cham się uwziął i trza było przyjąć zawiadomienie. HWDP mówi emeryt
~nick
2015-01-27 08:14:24
z adresu IP: (46.76.xxx.xxx)
Ocena: 7
Kolejna policyjna ściema. Ta cała ich statystyka to jedna wielka ściema i manipulacja pod premie dla komendantów i to zaufanie do niekompetencji i komendantów z układów tak samo. Chcesz prawdziwego sondażu to zadzwoń na 997 lub idź pod okienko dyżurnego zgłosić jakieś zdarzenie. Telefon odbierają po kilkunastu minutach. Usłyszysz - nie mam wolnych patroli, a jak ma wolne to przyjedzie po pół godzinie. Spod okienka dyżurnego, bądź pewny, że cię pogonią, bo to jest znikome zdarzenie, sprawa do umorzenia itd, itp.
~pieszulicy
2015-01-27 07:52:42
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 11
Ot i cała prawda o policji !! Sondaż zrobiony przez jakiś anonimów na zlecenie, a co za tym idzie za pieniążki i to ciężkie MSW. Dziwnym trafem wyniki sondaży, które niedawno były w INTERII, czy POLSACIE były zupełnie odwrotne. Tam pytania były dwa: Policja jest cacy, czy Policja jest be bez owijania w bawełnę jak tutaj raczej cacy, czy raczej be. Podsumowując te wypociny : WYNIKI TEGO SONDAŻU SĄ TAK SAMO WIARYGODNE JAK POLICYJNA STATYSTYKA !!
~ nikt wazny
2015-01-27 07:44:33
z adresu IP: (80.51.xxx.xxx)
Ocena: 1
..no i co z tego, że Policja ma zaufanie społeczeństwa?Policja nie jest od kochania ale od egzekwowania prawa i uważam, że to czy społeczeństwo ufa tej instytucji czy nie nie ma racji bytu szkoda kasy, .... szkoda, że sondaże nie dotyczą działalności prokuratury i sądu i te instytucje nie walczą o zaufanie społeczne...żenada...
~przekłamanie
2015-01-27 00:10:44
z adresu IP: (83.220.xxx.xxx)
Ocena: 3
czyli 15 proc jest na tak...
~ONon
2015-01-26 21:55:19
z adresu IP: (77.253.xxx.xxx)
Ocena: 2
Mimo wszystko czasy tzw. "Komuny " silnej ręki przydały by się , oczywiście nie w nadmiarze.
~ursus
2015-01-26 21:46:40
z adresu IP: (78.31.xxx.xxx)
Ocena: 3
Albo na uczelni w ramach pracy dypliomowej , wśród grupy 100 osób.
~Janek
2015-01-26 20:44:10
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 3
Nie wiem kto robił te sondaże ale chyba w KGP w Warszawie. Bo ja raczej nie mam takich pozytywnych doświadczeń