Akcja Radia Wrocław: DAWCY NADZIEI (POSŁUCHAJ)

| Utworzono: 2015-03-16 10:27 | Zmodyfikowano: 2015-03-16 10:29
Akcja Radia Wrocław: DAWCY NADZIEI (POSŁUCHAJ) -

Przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia osoby chorej, która potrzebuje zdrowego narządu, aby żyć. Metoda ta polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka. To sucha definicja, za którą kryje się ogromna różnorodność ludzkich historii i potrzeb. Zwykle przeszczepy kojarzymy z sytuacją, gdy dawcą zostaje ofiara wypadku, słowem żeby ratować życie pobiera się narządy od osoby, która życie straciła. Ciągle mało wiemy o tym, że możliwe jest wracanie do zdrowia dzięki ofiarności ludzi, którzy świadomie, za życia dają kawałek siebie.

Przy przeszczepieniu rodzinnym dawcę i biorcę organu musi łączyć pokrewieństwo stopnia (dzieci, rodzice, rodzeństwo). Gdy część wątroby lub nerkę do przeszczepu chce oddać znajomy, przyjaciel, ktoś z dalszej rodziny, potrzebna jest na to zgoda sądu. Coraz częściej nerkę drugiej osobie decydują się też oddać osoby związane emocjonalnie, czyli małżonkowie lub osoby żyjące w konkubinacie. Zawsze dawca musi być pełnoletni. Nieczęsto korzystamy z takich możliwości

W Polsce tylko 3% przeszczepów nerek to przeszczepy rodzinne, od żywego dawcy, w Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii ten odsetek jest nieporównanie większy (40 – 50 proc.)

Wśród szczęśliwców, którzy dostali drugie życie jest Joanna Łotysz. Pierwszy sygnał, że jej nerki nie działają jak należy pojawił się, gdy miała 17 lat, dwa lata później było jasne,że potrzebny jest przeszczep. Od razu też jako dawca zgłosił się tato pani Joanny.

Posłuchajcie:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.