Pisanka na lawecie, czyli wielkie jajo Lądku-Zdroju

Barbara Szeligowska | Utworzono: 2015-03-24 10:48 | Zmodyfikowano: 2015-03-24 10:49
A|A|A

fot. Barbara Szeligowska

Wjechało do Lądka-Zdroju na specjalnej lawecie, a od soboty będzie największą pisanka w kraju. To akcja Rady Rodziców lądeckiej Szkoły Podstawowej, którzy postanowili pobić dotychczasowy rekord Polski w tej dziedzinie. Jajo z Lądka ma wysokość 3 m 62 cm, a w obwodzie prawie 8 metrów.

Pierwszym wyzwaniem było przywiezienie go z Gorzowa Wielkopolskiego. Zadania podjął się Zbigniew Toch. - Myślałem, że będzie mniejsze - opowiada:

W sobotę jajo zostanie umieszczone w Rynku, a każdy z mieszkańców będzie mógł domalować fragment pisanki własną ręką.

Jajo wykonane jest ze styropianu i powstało w pracowni plastycznej koło Gorzowa Wielkopolskiego. Od 16 marca będzie już w Ląku-Zdroju, gdzie miejscowa firma budowlana przygotuje je w taki sposób, by można było po nim malować. Potem lądeccy artyści naszkicują wzór, który podczas kiermaszu 28 marca będzie wypełniony farbami.

Parametry jaja:
wysokość - ponad 3,5 metra
obwód - ponad 7,5 metra
waga - ponad 100 kg (tyle waży jajo ze styropianu, po przygotowaniu go do malowania będzie ważyło znacznie więcej)
kura, która zniosłaby takie jajo musiałaby mieć 14 metrów wysokości

Gigantyczna pisanka to niejedyny jajeczny rekord jaki Lądek-Zdrój ma na swoim koncie. Przed laty, to właśnie tutaj rozgrywane były jedyne w kraju Mistrzostwa w Jedzeniu Jajek Na Twardo (rekord to 43 jaja zjedzone w ciągu godziny). W Lądku również usmażono po raz pierwszy największą jajecznicę na świecie. Użyto do tego aż 2520 jaj, a patelnia na której usmażono gigantyczne danie miała 231 cm średnicy i 300 kg wagi. Patelnię do tej pory można zobaczyć w Lądku, przed jednym z pensjonatów w centrum uzdrowiska.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama