Wielki Piątek - dla katolików dzień modlitwy i postu

| Utworzono: 2015-04-03 10:46 | Zmodyfikowano: 2015-04-03 10:46
Wielki Piątek - dla katolików dzień modlitwy i postu - fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Wieczorem w kościołach jest natomiast odprawiana Liturgia Męki Pańskiej. Podczas tego nabożeństwa czytana jest pasja Chrystusa. Ważnym momentem całej liturgii jest adoracja krzyża. W czasie tego nabożeństwa Kościół modli się za siebie i za świat. Padają między innymi prośby o jedność chrześcijan i za niewierzących.

Wielki Piątek dla katolików jest dniem modlitwy, wyciszenia i ścisłego postu. Post polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Post ścisły polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków obowiązuje wszystkich od 18. roku życia do 60. roku życia (1 posiłek do syta w ciągu dnia); wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Zasady postu w Polsce określa kodeks prawa kanonicznego.

Wielki Piątek to najważniejsze święto dla luteran. W parafiach kościoła ewangelicko-augsburskiego wierni licznie uczestniczą w nabożeństwach w czasie, których udzielana jest komunia. Dziś rozważana jest męka Chrystusa. Zgodnie z luterańską teologią akcentowane jest przede wszystkim to, że przez śmierć Jezusa człowiek został pojednany z Bogiem. Za darmo dostał życie wieczne oraz zbawienie. W kościołach milkną dzwony, a wierni poszczą.

W tradycji kościoła prawosławnego Wielki Piątek zajmuje szczególne miejsce w okresie Wielkiego Tygodnia. Dzień ten rozpoczyna się w czwartek wieczorem, kiedy to startuje uroczysta jutrznia, podczas której czytanych jest 12 fragmentów z Ewangelii, wspominających wydarzenia od Wieczerzy Pańskiej aż do pogrzebu Jezusa.

Wielki Piątek jest tradycyjnie dniem wolnym od pracy w kilkunastu krajach w Europie - m.in. w Danii, Szwecji, Finlandii, a także w katolickiej Hiszpanii, Irlandii i Portugalii. Wielki piątek jest tez dniem wolnym w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie liczba protestantów i katolików jest podobna.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.