Nie umiesz grać Hey Joe? Do 1 maja się nauczysz! (FILM)

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-04-25 18:27 | Zmodyfikowano: 2015-04-25 18:27

Już 1 maja, po raz 13. we Wrocławiu gitarzyści podejmą próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. W tym roku gitarowa orkiestra zagra na Pergoli w parku Szczytnickim. Ubiegłoroczny rekord to aż 7344 gitary. Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi, jak co roku, pomysłodawca imprezy Leszek Cichoński. Jak mówi, jest jeszcze czas żeby się nauczyć grać. - "Hey Joe to pięć prostych chwytów - wyjaśnia:

Pomysłodawca imprezy przypomina ideę wydarzenia: - Chcemy podziękować Hendrixowi za wspaniałą muzykę, za to, że był z nami na ziemi, że zaraził nas ekspresją.

Gwiazdami, które w tym roku przyłączą się do wspólnego grania, będą m.in. znani na całym świecie wirtuozi flamenco - THE GIPSY KINGS Family Reunited, słynny reżyser i muzyk Emir Kusturica, Nigel Kennedyi zespoły IRA i Nazareth.

W tamtym roku udało się pobić rekord - Hey Joe na wrocławskim rynku zagrało 7344 gitarzystów. 

Do rekordu liczyły się wszystkie rodzaje gitar: akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dla gitarzystów elektrycznych przygotowano specjalny sektor z możliwością podłączenia do prądu. Niektórzy postawili jednak na klasykę.

Wcześniej gitarowy rekord pobiliśmy w 2012 roku. Wtedy za instrumenty chwyciło 7273 osób. Żeby spróbować swoich sił nie trzeba umieć wiele. - Tak naprawdę, żeby z nami zagrać wystarczy tylko instrument, obecność na wrocławskim Rynku i zapał. Liczy się dobra zabawa - podkreśla Cichoński. Poza tym utwór "Hey Joe" to kilka podstawowych akordów.



Leszek Cichoński to wrocławski gitarzysta, wokalista bluesowy, kompozytor i aranżer. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1981 roku w zespole CDN, grając z Pawłem Kukizem podczas imprezy Rock na Wyspie. W 1982 roku wystąpił na Festiwalu w Jarocinie, zaś od 1984 roku zwrócił się stylistycznie w kierunku bluesa. Grał w tym okresie między innymi z formacjami Grupa Bluesowa, WO czy Pazur.

W swojej 28 letniej karierze scenicznej zagrał m.in. z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem, Jackiem Krzaklewskim, Jerzym Styczyńskim, Grzegorzem Skawińskim, Janem Borysewiczem, Johnem Jaworowiczem, Pistol Petem, Stanem Skiby, Kennym Carrem, Carlosem Johnsonem, Tonym McPhee czy Johnym Tuckerem.

W latach 1986-1987 wraz z grupą Blue Experience zagrał cykl koncertów poświęconych Jimiemu Hendrixowi. Był to początek wielkiej przygody, która pozwoliła Cichońskiemu rozsławić Polskę i swoje rodzinne miasto biciem Rekordu Guinnessa.

Cichoński jako pierwszy w Polsce opracował instruktażowy kurs gry na gitarze. Ponadto opracował i zarejestrował dwanaście odcinków telewizyjnego kursu „Blues-Rock Guitar” z udziałem Jerzego Styczyńskiego, Grzegorza Skawińskiego i Jana Borysewicza, emitowanego przez TV Edukacyjną, TVP1, TVP Polonia, oraz wydanego na kasecie VHS. Poza publikacją podręczników i tworzeniem filmów instruktażowych, Leszek Cichoński od 1992 roku organizował wakacyjne warsztaty „Lato z Bluesem” w Brodnicy i Radkowie, „Blues nad Bobrem” w Bolesławcu i „Blues Express” w Zakrzewie.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.