Festiwal Kuchni Polowych: Skosztuj prawdziwej solianki

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-06-20 08:19 | Zmodyfikowano: 2015-06-20 08:24
Festiwal Kuchni Polowych: Skosztuj prawdziwej solianki - fot. Użyczone
fot. Użyczone

Grochówka na bogato, gulasz armii niemieckiej czy solianka w kwaśnej wersji. To tylko niektóre z gwiazd drugiej edycji Festiwalu Kuchni Polowych w Walimiu. Podczas imprezy zobaczyć można jak gotowano na frontach, bez lodówek i w bardzo trudnych warunkach. Festiwal potrwa do wieczora. - Można nie tylko spróbować jedzenia, ale także dotknąć zabytkowych kuchni - mówi organizator imprezy, Łukasz Kazek.

Na gości czeka tysiąc darmowych porcji frontowego jedzenia. O tym co kryją kotły, mówi organizator festiwalu, Łukasz Kazek:

Na gości festiwalu czeka tysiąc darmowych porcji frontowego jedzenia. Impreza odbywa się na terenie Zajazdu Hubert i potrwa do wieczora.  Kolejne zupy będą wydawane co godzinę.

Czym jest solianka?

Solianka jest tradycyjną potrawą kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. Jej nazwa po raz pierwszy pojawiła się w XV wieku. Była daniem typowo chłopskim; ostrą, tłustą zupą podawaną do wódki jako zakąskę. Ponieważ była tłusta, pozwalało to dużo pić i nie upijać się. Kiedy w Rosji popularność zyskały pomidory, zaczęto dodawać je do zupy, co wzbogaciło jej smak.

W XVII wieku solianka zniknęła ze stołów rosyjskiej arystokracji jako danie biedoty. Jednak nie na długo i do dzisiejszego dnia święci triumfy popularności.

Początkowo przyrządzano ją wyłącznie na wywarze rybnym, z czasem powstał również wariant mięsny i grzybowy. W każdej odmianie jej główny składnik powinien być złożony i występować jednocześnie w rożnych postaciach, a więc: w solance mięsnej należy zastosować kilka gatunków mięsa – obsmażonego, gotowanego i wędzonego oraz wędliny (zazwyczaj parówki) i słoninę, w rybnej- rybę gotowaną, soloną i wędzoną, a w grzybowej – kilka rodzajów grzybów kiszonych, suszonych i marynowanych.

W każdej wersji koniecznie dodaje się śmietanę i dużo przypraw, najczęściej kopru, czosnku, pietruszki, cebuli i pieprzu.

Program imprezy:

12:00 - rozpoczęcie
13:00 - na start częstuje sowiecka armia, grochówka na bogato
13:30 - pokaz slajdów z całości wywołanych zdjęć św. pamięci Filipa Rozbickiego "Powojenny Walim" (więcej informacji tutaj:
14:30 - wydawanie rozpoczyna armia niemiecka, gulasz canonne
15:30 - wydawanie rozpoczyna LWP 1945, kapuśniak
16:30 – częstują wojska napoleońskie, „Le Bouilli” – magiczna mikstura napoleońskiej Wielkiej Armii
17:30 - rozpoczyna wydawanie kuchnia carska, solianka kwaśno i słono
19: 00 – 24:00 - impreza wieczorna, tańce swawole.


Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.