Zamek Książ zarobił w ubiegłym roku milion złotych

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-06-30 08:12 | Zmodyfikowano: 2015-06-30 08:14

To najlepszy wynik finansowy w historii spółki, która zarządza zabytkiem. Do tego dochodzi prawie dziewięć milionów złotych przychodów i 300 tys. sprzedanych biletów. Prezes Książa Krzysztof Urbański podkreśla, że na turystyce można zarobić. Trzeba jednak umiejętnie balansować między misją, a biznesem:

Wpływ na taki wynik miały przede wszystkim duże imprezy organizowane w zamku (przede wszystkim Festiwal Kwiatów i Sztuki, który co roku odwiedza ponad 40 tysięcy osób) oraz wzrost sprzedaży biletów do zabytku. O szczegółach mówi Radiu Wrocław prezes Książa, Krzysztof Urbański:

Te pieniądze zostały przeznaczone m. in. na iluminację zamku oraz na remont dachu jednego z budynków.

Ostatni rok w zamku upłynął pod znakiem remontów. W ekspresowym tempie odbudowane zostało około 500 metrów kwadratowych spalonego w grudniu dachu. Jednocześnie trwają przygotowania do remontu ostatniej, południowo – zachodniej części dachu zabytku. Będzie to robione jeszcze w tym roku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel pół miliona złotych. Jednocześnie, całkowicie przebudowane zostało już przedzamcze. Asfalt zamieniony został na kostkę brukową, zniknął parking i drewniane budki, nowy jest także zbiornik przeciwpowodziowy. Rewitalizacja objęła także część parku, z tak zwanym Wzgórzem Idy na czele. Do czasów świetności udało się również doprowadzić mauzoleum Hochbergów.

Prace realizowane były ze środków własnych zamku, gminy Wałbrzych, ministerstwa kultury oraz samorządu województwa.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.