Pigmeje Aka na Brave Festival 2015

| Utworzono: 2015-06-30 18:26 | Zmodyfikowano: 2015-06-30 18:28
Pigmeje Aka na Brave Festival 2015 - mat. prasowe
mat. prasowe

Muzycy, śpiewacy i tancerze z puszczy równikowej Kongo zaprezentują niezwykłe tradycje. Grupę Ndima tworzą Pigmeje Aka. Zagrają m.in. na bębnach wydrążonych z pnia, a także instrumentach, które służą również do polowania.

Ich instrumenty zaskakują. To na przykład łuk mbela z cięciwą, na której gra się ustami, lub długie harfy-cytry mondoumein o wibrującym dźwięku. Oba te instrumenty na co dzień używane są także na polowaniu. Niezwykłe są również tradycje śpiewu polifonicznego Pigmejów Aka.

– Szukałem takiego zespołu przez wiele lat. Pigmeje Aka interesowali mnie ze względu na ich polifonię, inspirowaną głosami deszczowego lasu. To jedna z najbardziej kunsztownych form polifonii na świecie – mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i dyrektor Brave Festival 2015.

Pigmeje Aka żyją w pełnej harmonii z przyrodą. W ich języku słowo „ndima” oznacza las. Różnorodność muzyki, śpiewu i ekspresyjnych tańców, które wykonują jest inspirowana rytmem tropikalnej puszczy. To dla nich także naturalny sposób przeżywania wydarzeń ważnych dla wspólnoty.

Na Brave Festival grupa Ndima przedstawi spektakl zatytułowany „Moaka na ndima” („Człowiek i las”). Pigmeje Aka opowiedzą swoją historię i zabiorą widzów do lasów równikowych, ale będzie to przede wszystkim podróż do świata niezwykłej muzyki. W 2003 roku tradycja ustna ludu Aka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grupa Ndima
Scena plenerowa – Studio Na Grobli
15 lipca 2015 r. – godz. 20:30
Brave Meetings:
Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5
15 lipca 2015 r. – godz. 15:00

Brave Festival 2015 odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Bilety dostępne za pośrednictwem strony internetowej:
http://2015.bravefestival.pl/#events

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.