Żegnaj Europo. Śląsk przegrał z IFK Göteborg 0:2 i odpadł z rozgrywek (ZOBACZ GOLE)

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2015-07-23 16:58 | Zmodyfikowano: 2015-07-23 16:58

Rewanżowy mecz drugiej rundy eliminacji Ligi Europy:

IFK Göteborg 2-0 Śląsk Wrocław

Gole: Gustav Engvall 55', Mikael Boman 59'

IFK: John Alvbåge - Emil Salomonsson, Mattias Bjärsmyr, Thomas Rogne, Haitam Aleesami - Jakob Ankersen, Gustav Svensson, Sebastian Eriksson, Søren Rieks - Gustav Engvall (87' Tom Pettersson), Mikael Boman (79' Martin Smedberg-Dalence).

Śląsk: Mariusz Pawełek - Paweł Zieliński (87' Mateusz Machaj), Piotr Celeban, Adam Kokoszka, Dudu Paraíba - Flávio Paixão (76' Marcel Gecov), Tomasz Hołota, Tom Hateley, Peter Grajciar (68' Kamil Biliński), Róbert Pich - Jacek Kiełb.

żółte kartki: Zieliński, Dudu Paraíba, Kokoszka, Gecov.

sędziował: Serdar Gözübüyük (Holandia).
widzów: 10 823.

Pierwszy gol dla IFK autorstwa Engvalla:

Na 2:0 podwyższył Boman (bramka od 9 sekundy):

Zapis relacji tekstowej (spotkanie relacjonowaliśmy na naszej antenie):

KONIEC. Śląsk Wrocław przegrywa z IFK Göteborg 0:2. Po pierwszej połowie wydawało się, że piłkarze Tadeusza Pawłowskiego są blisko korzystnego rezultatu (było 0:0). W drugiej połowie wystarczyły jednak cztery minuty, które posłały Śląsk na deski. Od momentu straty drugiej bramki, mecz w zasadzie się skończył. IFK kontrolowało już przebieg spotkania, a Śląsk na dobrą sprawę tylko raz zagroził wtedy Szwedom.

Swoją przygodę z Ligą Europy kończy nie tylko Śląsk, ale i Jagiellonia Białystok, która przegrała na wyjeździe z cypryjską Omonią Nikozja 0:1 i takim też wynikiem zakończył się ten dwumecz.

Dalej gra za to Legia Warszawa. Wicemistrzowie Polski pokonali w Rumunii FC Botosani 3:0 i wygrali całą rywalizację 4:0.

90' Doliczony czas gry. To już ostatnie sekundy Śląska w eliminacjach Ligi Europy

88' Zmienia także trener Tadeusz Pawłowski. Zieliński opuszcza boisko, wchodzi Machaj

87' Zmiana w IFK. Owacja na stojąco dla Engvalla. Strzelca pierwszego gola zmienia Pettersson.

86' Wracamy do Szwecji. Ostatnie minuty bez klarownych akcji z obu stron.

84' Tymczasem w Rumunii Legia pieczętuje awans. Warszawiacy prowadzą 3:0, a gola strzelił Aleksandar Prijovic.

82' Rieks uderzył z szesnastki, ale do strzału rzucili się obrońcy Śląska i wybili piłkę na rzut rożny.

80' Wszystko wskazuje na to, że w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy zamelduje się tylko Legia. Warszawski zespół nadal prowadzi na wyjeździe z rumuńskim Botosani 2:0.

79' Zmiana w IFK: Boman schodzi, Smedberg wchodzi

76' Zmiana w Śląsku: Flavio Paixao schodzi, Gecov wchodzi

75' Rzut wolny dla IFK. Bardziej dośrodkowanie niż strzał. Łapie Pawełek.

73' To musiał być gol! Niestety Jacek Kiełb nie trafił w bramkę. Kamil Biliński znalazł swojego kolegę płaskim dośrodkowaniem z lewej strony. Były piłkarz Korony Kielce z ośmiu metrów strzelił wysoko nad poprzeczką.

70' Kontra IFK przerwana faulem Kokoszki. Adam musi uważać bo ma już na koncie żółtą kartkę.

69' Jak na razie to gospodarze są bliżej podwyższenia niż goście strzelenia gola kontaktowego.

68' Zmiana w Śląsku: Grajciar schodzi, Biliński wchodzi

64' Momentami ciężko się nie zgodzić...

62' Żółta kartka dla Kokoszki

61' Jedno co wiemy na pewno to, że nie będzie dogrywki. Przy obecnym rozwoju wydarzeń nie ma też wrocławskiej drużyny w europejskich pucharach, ale dopóki piłka w grze... Śląskowi do awansu wystarczy remis.

59' Niestety. Śląsk przegrywa 0:2. Fatalny błąd Mariusza Pawełka, który minął się z piłką. Z tego prezentu skorzystał Boman i wpakował piłkę do pustej bramki. Sytuację próbował ratować jeszcze Celeban, ale nie był w stanie wybić piłki. IFK - Śląsk 2:0.

55' IFK wychodzi na prowadzenie! Świetne prostopadłe zagranie Erikssona w pole karne do Engvalla, a ten pokonuje wychodzącego z bramki Pawełka. IFK - Śląsk 1:0.

53' Dośrodkowanie Zielińskiego, ale piłka odbiła się od jednego z graczy gospodarzy i bez problemu łapie ją Alvbåge

50' Teraz piłkarski bilard w szesnastce IFK. Strzał Picha zablokowany.

49' Zamieszanie pod polem karnym wrocławskiej drużyny. Obrońcy wybijają piłkę daleko przed siebie.

48' W pierwszej części gry obie drużyny oddały po 2 celne strzały. Dodatkowo Śląsk dwukrotnie nie trafił w bramkę.

47' Z rzutu wolnego uderzał Jacek Kiełb. Bardzo niecelnie - to trzecie pudło gości w tym meczu.

46' Zaczynamy drugą połowę!

19.50

Trenerzy i piłkarze są już w szatni, więc my sprawdzamy jak radzą sobie pozostali nasi przedstawiciele w Lidze Europy.

Niestety już wiemy, że z rozgrywek odpadła Jagiellonia Białystok. Zespół Michała Probierza przed momentem zakończył wyjazdowy mecz z Omonią Nikozja, przegrywając 0:1. O awansie cypryjskiej drużyny zadecydował gol Cillian Sheridan z ósmej minuty.

Do kolejnej fazy raczej na pewno awansuje za to Legia. Warszawiacy prowadzą do przerwy z rumuńskim Botosani 2:0. Po golu Guilherme wynik podwyższył Nemanja Nikolić (rzut karny 38').

45' Do przerwy 0:0. Dobra końcówka pierwszej połowy w wykonaniu Śląska. Sprawa awansu nadal jest otwarta i nie chodzi tylko o wynik, ale i o grę. Początek meczu także należał do gości. Potem inicjatywę przejęło IFK

42' Ależ było groźnie! Hołota kropnął z dystansu, ale piłkę nad poprzeczką przeniósł Alvbåge

40' Dośrodkowanie Zielińskiego z prawej strony na wysokości pola karnego trafiło w "szesnastkę" do Picha. Wszystko było wykonane w dobrym tempie, ale strzał Słowaka natrafił na nogę Rogne i bramkarz IFK bez problemu wyłapał piłkę.

38' Na rozgrzewce są Gecov i Dankowski

37' Lepszy moment piłkarzy Tadeusza Pawłowskiego zakończony... kontrą gospodarzy. Zamieszanie pod polem karnym IFK skończyło się jedynie zablokowanym strzałem sprzed pola karnego. Szwedzi odebrali piłkę i pomknęli na bramkę Pawełka. Engvall miał naprawdę dobrą sytuację by wyprowadzić swój zespół na prowadzenie. Nadal jednak 0:0.

36' Rzut rożny dla Śląska. Powiedzmy po prostu, że został wykonany...

33' W końcu akcja gości. Wrzutkę zamykał głową. Flavio Paixo. Alvbåge może jednak spać spokojnie.

32' Przydałaby się jakaś kontra Śląska, bo jak tak dalej pójdzie to IFK rozbije obóz na połowie wrocławian. Dużo więcej z gry w ostatnich minutach mają Szwedzi.

31' Pierwsza żółta kartka w tym meczu. Otrzymał ją Paweł Zieliński za faul na Rieksie. Spóźniony wślizg Polaka od tyłu.

29' Groźne dośrodkowanie gospodarzy, ale zabrakło strzału.

25' Kombinacyjną akcję IFK z z lewej strony wykańcza z bliskiej odległości Boman. Czujny był Pawełek i wybił piłkę na rzut rożny.

24' Göteborg atakuje pozycyjnie. Od kilku minut z małymi przerwami gospodarze dłużej utrzymują się przy piłce. Nie przekłada się to jednak na klarowne sytuacje.

20' Sporo kibiców na Gamla Ullevi. Fani Śląska są w mniejszości, ale zupełnie tego nie słychać. Mają miejsca za bramką Mariusza Pawełka.

19' Tom Hateley strzela sprzed pola karnego, ale nad poprzeczką

17' Rzut wolny dla Śląska. Faulowany Zieliński z prawej strony. Dobre 30 metrów od bramki. Szybko rozegrany stały fragment gry i niedokładna wrzutka. Grę wznawia Alvbåge

15' W Szwecji nadal bez goli. Wizyty na innych stadionach: na Cyprze Jagiellonia przegrywa z Omonią 0:1 jest 56 minuta. Po kwadransie w Rumunii, Legia utrzymuje prowadzenie z Botosani 1:0

13' Próbują gospodarze - nikt jednak nie zamknął wrzutki z lewej strony

12' Pich na przebój, ale miał tylko jednego kolegę. Sporo więcej piłkarzy w biało-niebieskich strojach. To nie mogło się udać.

10' Kontra IFK zablokowana przez Piotra Celebana w polu karnym

8' Bramka dla polskiego zespołu, ale po gola przenosimy się ze Szwecji do Rumunii. Legia prowadzi z Botosani 1:0. Strzelcem Guilherme

7' Pierwsza groźna wrzutka IFK. Z prawej strony w pole karne dobrywał Engvall. Czujny był jednak Zieliński, który wybił piłkę na rzut rożny. Za plecami naszego obrońcy czyhał już Rieks.

6' Jacek Kiełb strzelał z dystansu, ale mocno niecelnie.

5' Znów próbowali Grajciar z Pichem, ale tym razem akcja skończyła się jeszcze przed polem karnym

4' Rzut wolny IFK bez zagrożenia

3' Było blisko! Lewą stroną atakował Grajciar, zagrał w pole karne do Picha, a ten podał na wysokość bramkarskiej piątki do Flavio Paixao. Portugalczyk strzelił minimalnie obok słupka.

2' Śląsk próbował już lewym i prawym skrzydłem, ale nieskutecznie. Pierwszy faul, nieprzepisowo zatrzymywany był Boman

1' Rozpoczyna Śląsk

Składy:

IFK: Alvbåge - Salomonsson, Bjärsmyr, Rogne, Aleesami - Ankersen, Svensson, Eriksson, Rieks - Engvall, Boman

Śląsk:
Pawełek - Zieliński, Celeban, Kokoszka, Dudu Paraiba - Hateley, Hołota - Pich, Grajciar, Paixao - Kiełb

19.00

Zaczynamy mecz!

18.55

Pięć minut do pierwszego gwizdka w meczu IFK - Śląsk. Robert Skrzyński już przebiera nogami, żeby krzyknąć "goool!"

18.50

Do przerwy Jagiellonia Białystok przegrywa z Omonią Nikozja 0:1. Za dziesięć minut swój mecz tak samo jak Śląsk, rozpoczyna Legia Warszawa.

18.35

Tak z lotu ptaka wygląda Gamla Ullevi, na której wrocławianie powalczą o awans. To stosunkowo nowy obiekt, bo otwarty w kwietniu 2009 roku. Historia tego miejsca jest jednak bogata. Przeczytać o nim możecie tutaj.

18.25

Skład IFK: Alvbåge - Salomonsson, Bjärsmyr, Rogne, Aleesami - Ankersen, Svensson, Eriksson, Rieks - Engvall, Boman

Dwie zmiany w porównaniu z meczem we Wrocławiu. W "11" nie ma Smedberga-Dalence'a i sprzedanego Vibe, a w ich miejsce szanse dostają Rieks i Engvall. Obaj we Wrocławiu wchodzili do gry z ławki.

18.15

Co jakiś czas będziemy zaglądać także na inne stadiony. W Nikozji kwadrans gry za nami i niestety Jagiellonia Białystok przegrywa 0:1. Prowadzenie Omonii w 8 minucie zapewnił Cillian Sheridan.

18.10

W oczekiwaniu na pierwszy gwizdek - szybka ściągawka z gry IFK. Zespół z Göteborga w minioną sobotę rywalizował na wyjeździe z IFK Norrköping. Hit Allsvenskan (wicelider podejmował lidera) zakończył się remisem 2:2.

17.55

To jeszcze ławka rezerwowych gości: Wrąbel, Dankowski, Biliński, Pawelec, Gecov, Machaj, Danielewicz

17.45

Znamy skład Śląska! Jedyna zmiana w porównaniu z pierwszym meczem ze Szwedami to brak Mariusza Pawelca. Od początku zobaczymy natomiast Flavio Paixao.

17.35

Dziś gra nie tylko Śląsk, ale i pozostałe dwa polskie zespoły. O tej samej godzinie co wrocławianie, Legia Warszawa zmierzy na wyjeździe z rumuńskim FC Botosani i będzie bronić korzystnego wyniku z pierwszego meczu (1:0). Natomiast już za 25 minut Jagiellonia Białystok spotka się z cypryjską Omonią Nikozja. Przed tygodniem był bezbramkowy remis. Znamy już wyjściową jedenastkę drużyny Michała Probierza:

17.30

Przewidywana frekwencja na trybunach to 12 tysięcy widzów (obiekt pomieści maksymalnie nieco ponad 18 tysięcy). W tym gronie będzie około 500 fanów Śląska, choć to grono może być nieco szczuplejsze. Część kibiców wrocławskiej drużyny została deportowana do Polski. O szczegółach przeczytacie w tym miejscu.

17.25

Piłkarze dojazd na stadion mieli komfortowy. Pieszo z Clarion Hotel Post do Gamla Ullevi jest niecałe 500 metrów. Co oczywiste zawodnicy podróżowali jednak autokarem, ale jak widzicie na mapce, nie była to długa trasa. Oby równie sprawnie Śląskowi szło dziś na murawie.

17.15

Na Gamla Ullevi jest już nasz komentator: Robert Skrzyński. Jak sam zapewnia - zwarty i gotowy do pracy.

17.10

Co słychać w Śląsku? Dziś rozlosowano pary Pucharu Polski. Wrocławianie wiedzą już jak wygląda ich część tabeli, aż do ćwierćfinału. W 1/16 finału (12 sierpnia) zespół z naszego regionu zmierzy się na wyjeździe z lepszym w parze Stomil Olsztyn – Sandecja Nowy Sącz. Potem szykują się nam derbowe potyczki. Jeśli piłkarze Tadeusza Pawłowskiego awansują do 1/8 finału (23 września) zagra ze zwycięzcą rywalizacji Garbarnia/Kraków Miedź Legnica – Podbeskidzie Bielsko Biała. W 1/4 finału (28 października i 18 listopada) jednym z możliwych przeciwników Śląska jest Chrobry Głogów. Półfinały zostaną wylosowane po wyłonieniu czterech najlepszych drużyn Pucharu Polski.

17.05

Dobra informacja dla Tadeusza Pawłowskiego i jego zawodników, to nie tylko kwestia remisu dające awans. IFK poinformowało dziś, że z klubu odchodzi 28-letni duński napastnik Lasse Vibe. Jeden z najlepszych piłkarzy rywala Śląska przenosi się do angielskiego pierwszoligowca - Brentford F.C. . TransferMarkt wycenia Vibe na 2 miliony euro. Duńczyk grał w Göteborgu od dwóch lat. Przed rokiem (system wiosna-jesień) został królem strzelców Allsvenskan (szwedzka Ekstraklasa). Duńczyk strzelił 23 gole, o 6 więcej niż będący na drugim miejscu w tej klasyfikacji: Ricardo Santos i David Accam.

17.00

Do meczu pozostały dwie godziny. Stawką jest awans do trzeciej rundy eliminacji Ligi Europy. W pierwszym starciu było 0:0, a to sprawia, że w rewanżu nieco większe szanse ma Śląsk. Wrocławskiej drużynie do pełni szczęścia wystarczy dziś nawet remis, pod warunkiem, że będzie on bramkowy. Liczymy na lepszą skuteczność obu drużyn niż miało to miejsce przed tygodniem: