Rusza wystawa bożonarodzeniowych szopek

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2015-12-06 08:14 | Zmodyfikowano: 2015-12-04 22:08
A|A|A

fot, materiały prasowe

Szopka zamknięta w butelce, pastuszkowie ze skośnymi oczami czy żłóbek z łupiny od orzecha - to tylko nieliczne przykłady tego co można oglądać we wrocławskim Muzeum Miejskim. Od dziś (niedziela) rusza tam ekspozycja pt. "Przybieżeli do Betlejem", czyli wystawa bożonarodzeniowych szopek. "Przedstawiamy przeszło 120 eksponatów, które trudno zobaczyć w innym miejscu" - mówi kuratorka wystawy Magdalena Szmida:

Są szopki krakowskie i śląskie, ale też z Kazachstanu, Indii i krajów Afrykańskich. "Wystawa jest dedykowana szczególnie dzieciom, ale ręczymy, że zwłaszcza zagraniczne szopki zainteresują każdego" -  mówi Ewa Pluta z muzeum miejskiego:

Wśród eksponatów są też szopki z masy perłowej, egzotycznych drewien, tkanin, szkła, ceramiki oraz alabastru. Wystawę w Pałacu Królewskim można będzie podziwiać do 31 stycznia.

Historia bożonarodzeniowych szopek sięga 1223 roku kiedy pierwszą - żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu. Zakonnik chciał w ten sposób przybliżyć ludziom tajemnicę Bożego Narodzenia.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama