Czad zbiera śmiertelne żniwo, strażacy uczą mieszkańców (PORADNIK)

| Utworzono: 2016-01-01 19:56 | Zmodyfikowano: 2016-01-01 19:56
Czad zbiera śmiertelne żniwo, strażacy uczą mieszkańców (PORADNIK) - fot. archiwum prw.pl
fot. archiwum prw.pl

Po kilkustopniowych przymrozkach wzrosła liczba strażackich interwencji związanych z tlenkiem węgla. Każde zgłoszenie dokonane przez zaniepokojonych mieszkańców jest przyjmowane i na miejscu dokładnie sprawdzane - zapewniają strażacy.

W ramach akcji edukacyjnych i podczas interwencji rozdają mieszkańców specjalne ulotki, w których zawarte są podstawowe informacja dotyczące zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Wyraźnie opisane są też podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać.

Tlenek węgla jest zabójczym, bezwonnym gazem. Pierwszymi objawami zatrucia są: złe samopoczucie, bóle głowy, wymioty i senność. Niestety śmierć następuje bardzo szybko.

TLENEK WĘGLA
Źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu

Czad jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie posiadają węgiel. Jest bezbarwny, bezwonny i niedrażniący. Tlenek węgla ma nieco mniejszą gęstość od powietrza, jako produkt spalania paliw (czad) powstaje jednak w mieszaninie z ciężkim dwutlenkiem węgla, co sprawia, że spaliny mają sumaryczną gęstość większą od powietrza i gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń. Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250-300 razy) powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną , które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon. O ile przy większych stężeniach (pow. 0,32%) pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty, to mniejsze stężenia powodują przy względnie krótkim wdychaniu jedynie słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę, jednak i te stężenia powodują po dłuższym kontakcie śmierć.

Objawy zatrucia
Przy niskim stężeniu (CO-Hb 10-20%) przymglenie świadomości, niepamięć wsteczna, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, uczucie odurzenia oraz nudności. Przy średnim stężeniu (CO-Hb 30-50%) znaczne przymglenie świadomości aż do utraty przytomności, wzmożone odruchy, wymioty, wzrost częstości i głębokości oddechu. Przy wysokim stężeniu (CO-Hb >50%) występuje utrata przytomności, napady drgawek, kurcze mięśni, spadek czynności oddechowej, sinica, wstrząs z przyśpieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia.

Jak zapobiegać?
Podstawową przyczyną zatruć są zamknięte, szczelne okna. Powoduje to powstawanie tlenku węgla w procesie niezupełnego spalania paliwa i utrudnia odpływ spalin. Tyle spalin wypłynie przez komin ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia z zewnątrz. Zatem przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Należy więc:

  • uchylić okno w mieszkaniu gdy korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia
  • nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych
  • zadbać o drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych
  • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza, - co najmniej raz w roku zlecić profesjonalnej firmie kominiarskiej kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych
  • przeprowadzać okresowe czyszczenie przewodów kominowych, a także usuwać sadzę zgromadzoną w osadniku pieców węglowych
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej
  • nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.