Tajemnice Ziemi i Wszechświata: Spotkanie na Uniwersytecie

| Utworzono: 2016-01-12 12:16 | Zmodyfikowano: 2016-01-12 12:46
A|A|A

fot. www.uni.wroc.pl

Instytut Nauk Geologicznych zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu „Tajemnice Ziemi i Wszechświata”. Tym razem Henryk Marszałek opowie o jednej z wypraw wrocławskich naukowców na Grenlandię.

W prezentacji przedstawione zostanie środowisko przyrodnicze zachodniej części Grenlandii na tle kulis zorganizowanej w lipcu 2012 roku ekspedycji hydrogeologów z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Wyprawa była jedną z wielu ekspedycji organizowanych przez środowisko wrocławskich polarników w ostatnich 50 latach – głównie w rejon Svalbardu – pierwszą jednak po długiej przerwie na największą wyspę świata – mówi dr hab. prof. Henryk Marszałek. – Jej głównym celem było określenie hydrogeologicznych warunków występowania ciepłych wód podziemnych w rejonie wyspy Disko, położonej w zachodniej części Grenlandii.

Poza przeprowadzeniem objętych programem pomiarów hydrochemicznych, poboru prób wody i skał do badań laboratoryjnych, zespół badawczy postawił sobie za cel sprawdzenie aktualnych możliwości przeprowadzenia w przyszłości stacjonarnej wyprawy w pobliżu fiordu Arfersiorfik, gdzie przed wojną pracował zespół pod kierownictwem prof. Aleksandra Kosiby. Wyprawa włączona była w nurt ogólnoświatowych badań nad zmianami różnych ekosystemów, jakie zachodzą w środowiskach polarnych w związku ze zmianami klimatycznymi.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama