Gramy i radzimy: Urlop ojcowski, zasiłki macierzyńskie, opieka nad dzieckiem

Martyna Czerwińska | Utworzono: 2016-01-12 13:03 | Zmodyfikowano: 2016-01-12 12:52
A|A|A

Rok 2016 obfituje w dobre wiadomości dla rodziców. Od stycznia obowiązują nowe przepisy. Są w końcu nowe, wyczekane i wywalczone zasiłki, jest większa swoboda w planowaniu płatnej opieki nad dzieckiem!

1. 1000 zł miesięcznie dla osób bez praw do urlopu macierzyńskiego! Do tej pory na zasiłek mogły liczyć tylko osoby na etacie - podstawą do jego wyliczenia było wynagrodzenie. Od stycznia na pieniądze mogą także liczyć .... wszyscy pozostali. Przede wszystkim osoby niepracujące, niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, czy nie, studiujące, pracujące na umowach cywilnoprawnych oraz prowadzące działalność gospodarczą, jeśli nie odprowadzają składek na ubezpieczenie chorobowe. Świadczenie rodzicielskie będzie mogło być przyznane nie tylko matce lub ojcu, ale też osobom, które przyjęły dziecko na wychowanie. Rodzice wieloraczków dostaną taką samą sumę, ale dłużej będzie im przysługiwała: przy dwojgu dzieciach - przez 65 tygodni, trojgu - 67 tygodni, czworgu - 69 tygodni, przy piątce i więcej - 71 tygodni.

2. Są też dodatkowe pieniądze dla osób, którym przysługuje zasiłek macierzyński, ale niższy niż 1000 zł na rękę. W takim przypadku dostaną one wyrównanie do 1000 zł.

3. Rodzice zyskali też znacznie więcej swobody w planowaniu płatnej opieki nad dzieckiem. Zgodnie z przepisami dodatkowy urlop macierzyński (obecnie 6 tygodni) zostanie połączony z rodzicielskim (obecnie 26 tygodni). 16 z 32 tygodni takiego urlopu (rodzicielskiego) będzie można wykorzystać nie bezpośrednio po macierzyńskim, lecz do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. Możemy więc wziąć płatny urlop np. podczas adaptacji dziecka w przedszkolu lub kiedy zachoruje. Możliwość dotyczy zarówno mamy jak i taty.

4. Ucieszą się też tatusiowie, bo zmieniły się także zasady wykorzystywania urlopu ojcowskiego. Mężczyzna może z niego skorzystać do momentu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia (obecnie ma na to rok od momentu narodzin potomka. Dodatkowo można podzielić go na 2 części i skorzystać z nich w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama