Najstarszy z Wydziałów Uniwersytetu Medycznego świętuje 70-lecie

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-01-14 11:43 | Zmodyfikowano: 2016-01-14 11:43
A|A|A

mat. prasowe

70 lat temu, 12 stycznia 1946 roku, 14 doskonałych lekarzy i dydaktyków spotkało się na pierwszym w historii powojennego Wrocławia formalnym posiedzeniu Rady Wydziału Lekarskiego, który działał wówczas w ramach Uniwersytetu i Politechniki. Był to zalążek utworzonej w 1950 roku Akademii Medycznej.

Rocznicę tych wydarzeń uczci specjalne posiedzenie Rady Wydziału Lekarskiego, które zaplanowano na 14 stycznia o godz. 12.00.

- Od samego początku mieliśmy ogromne szczęście do niezwykłych ludzi, zarówno kadry akademickiej, jak i studentów” przyznaje dziekan Wydziału, prof. Małgorzata Sobieszczańska.

- Hirszfeld, Kowarzyk, Bross, Baranowski, Falkiewicz, żeby wymienić tylko tych najbardziej znanych. Byli pionierami nie tylko polskiej medycyny, oni wyznaczali światowe trendy – podkreśla prof. Sobieszczańska. I dodaje, że poprzednicy poprzeczkę ustawili bardzo wysoko, nie tylko w nauce, ale i w pracy ze studentami.

Dziś Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego kształci 2200 studentów na studiach prowadzonych w języku polskim i angielskim, funkcjonuje kilkadziesiąt studenckich kół naukowych. Praktyczne zajęcia dydaktyczne prowadzone są w dwóch uniwersyteckich szpitalach klinicznych, realizowane są liczne projekty naukowo-badawcze.

- Kształcenie lekarzy to zadanie szczególne. Muszą być doskonale przygotowani merytorycznie, ale także też być nauczeni szacunku, empatii i troski o pacjenta, radzenia sobie z emocjami swoimi i innych, odporności na stres. Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Przed nami ciekawe lata i spore wyzwania, po słusznej, moim zdaniem, decyzji Ministerstwa o przywróceniu stażu podyplomowego musimy po raz kolejny zmienić program nauczania - wyjaśnia prof. Małgorzata Sobieszczańska.

Wydział Lekarski jest najstarszym, jednym z pięciu tworzących Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Pozostałe to Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, Wydział Lekarski Kształcenia Podyplomowego, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama