Pierwsze udowodnione odkrycie pod Wałbrzychem. 300-metrowa sztolnia!

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-01-26 13:11 | Zmodyfikowano: 2016-01-26 13:26
A|A|A

Zdjęcia i film: Stowarzyszenie Miłośników Historii ODYN i Grupa Sztolniowa KLIN

Dotyczy około 300 metrowej sztolni w okolicach Boguszowa – Gorc. Zgłoszenia dokonały dwa stowarzyszenia: Miłośników Historii Odyn oraz Grupa Sztolniowa Klin. O szczegółach mówi Radiu Wrocław wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski:

Według odkrywców może to być sztolnia ewakuacyjna z większego obiektu ukrytego na zboczach Góry Dzikowiec.

Sztolnia jest wydrążona w skale. W wielu miejscach odkryto drewniane podesty, na końcu sztolni znajduje się sztuczne zawalisko. Korytarz został zabezpieczony, lokalizacja władzom powiatu zostanie wskazana w piątek.

Łącznie w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu pojawiły się cztery zgłoszenia. Dotyczą sztolni oraz tuneli z okresu II wojny światowej. Autorzy zgłoszenia wskazują lokalizacje w gminach Mieroszów (sztolnie w Unisławiu Śląskim, także idące w kierunku Dzikowca) oraz Boguszów – Gorce. Wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski mówi, że tym razem chodzi o miejsca, które już fizycznie zostały odkryte:

Jak ustaliło Radio Wrocław jutro zakończy także działalność sztab kryzysowy związany z poszukiwaniem tzw. Podziemnego Miasta. Ustalono, że nie ma zagrożenia dla ludzi. Jednocześnie nie udało się potwierdzić istnienia miasta. Sztab zarządzania kryzysowego nie uzyskał zgody na przeprowadzenie badań na terenie lasów państwowych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Sznurek
2019-07-28 11:47:08
z adresu IP: (109.95.xxx.xxx)
Ocena: 0
Chyba Pit of Agony ??
~sznurek123
2019-07-28 11:46:43
z adresu IP: (109.95.xxx.xxx)
Ocena: 0
Czyżny Pit of Agony o ile dobrze pamietam :)
~Komentarz został usunięty
2016-02-09 02:02:52
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~gajowy
2016-01-30 12:41:24
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -1
a lasy panstwowe maja cos do ukrycia ze nie wyrazily zgody moze jakas nielegalna wycinka drzew zostala by odkryta dlatego tez nie wyrazili.....
~wqrwiony
2016-01-28 09:57:51
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
od sierpnia 2015 ciągnie się temat o złotym pociągu. Ile można? Przecież to jakaś parodia. Ponoć koniec lutego, początek marca zaczną kopać. Ciekawe co wymyślą żeby dalej temat ciągnąć i wyznaczyć datę na kwiecień, maj lub czerwiec. Ludzie i tak nie odpuszczą. Sam w końcu przyjadę z koparką i przekopię tą skarpę. Ile można czekać?!
~Ważne
2016-01-28 08:17:31
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Czesc! Mam specjalistyczny sprzęt, chętnie pomogę odkryć wejście i poznać zawartość skrzyń! Prosze o informacje na: wroclaw. noca MAŁPA wp. pl Usuń malpa z adresu i zastąp znakiem, inaczej nie przeszło.
~Marian
2016-01-27 20:56:22
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 2
"Klin" znana grupa, i oni sobie nie poradzili ze sztucznym zawaliskiem? To jakaś ściema, chyba że przeszli przez zawał, a następnie zasypali...
~dygus4
2016-01-27 12:14:08
z adresu IP: (81.219.xxx.xxx)
Ocena: 6
I nawet jak coś w Wałbrzychu odkryją,to nikt do środka nie wejdzie pieczę trzymają Niemcy nad tym i wasi urzędnicy,czerpią z tego korzyści czyli pieniądz
~dygus4
2016-01-27 12:11:14
z adresu IP: (81.219.xxx.xxx)
Ocena: 1
i znów wałbrzych chce zabłysnąć,wzbogacić na turystach a na końcu wyjdzie klops
~AGH
2016-01-27 11:54:05
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
dziura może i jest, ale sztolni nie ma
~jan
2016-01-27 07:34:35
z adresu IP: (83.0.xxx.xxx)
Ocena: -1
standardem stały się już teksty typu "sztuczne zawalisko" mające podkręcać atmosferę odkryć - żenada
~waldenburger
2016-01-27 07:32:27
z adresu IP: (83.0.xxx.xxx)
Ocena: -1
To stara sztolnia badawcza górnicza, "tunel ucieczkowy", gratuluję głupoty
~ZSG
2016-01-27 01:29:08
z adresu IP: (188.29.xxx.xxx)
Ocena: 1
To przecież wiadomo, że takich miejsc jest u nas więcej. A kto wie, a może w komnatach i komnata się znajdzie?!!?
~neandertalczyk
2016-01-26 23:52:45
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 2
Byłem tam ok. 20 lat temu, w tej sztolni.Wrażenia masakra. Moje strony rodzinne.
~miejscowy :-)
2016-01-26 23:08:32
z adresu IP: (83.21.xxx.xxx)
Ocena: 6
Na dzikowcu wiele takich dziurek jest. Nie wiem czy pamietacie takie ksiazeczki o wojnie seria "Tygrys" czy cos w tym stylu. To w jednej byl opisany dzikowiec i mowa byla o torach ktore prowadzily az do ponoc trzysta paru metrow na gore. Cos na rzeczy mosi byc. Tylko jak zwykle miasto na nic nie pozwoli :-) Pozdrawiam
~znudzony
2016-01-26 20:35:17
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
Czy ten film to z kolonoskopii Starosty, a feeee takie rzeczy pokazywać. Wstyd
~grek21
2016-01-26 20:17:46
z adresu IP: (77.49.xxx.xxx)
Ocena: 1
W moim domu w Dzierzoniowie jest piwnica i jest stalowy wlaz sa napisy niemieckie bylo zagruzowane troche odgarnelem sa tam 2 metalowe skrzynie nie ruszam ich bo moze sa tam niewypaly lub skarby a jak to zgloszeto miasto wszystko zabierze
~asa
2016-01-26 20:07:21
z adresu IP: (83.21.xxx.xxx)
Ocena: 0
pewnie biedaszyby poniemieckie
~gutek
2016-01-26 19:34:07
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 0
jestem hydraulikiem i pracowalem w tamtych rejonach, w dwuch blizniaczych domkach robilem fuchy domy poniemieckie jedna rodzina, przygotowujac podloge w starych spizarniach na ogrzewanie podlogowe znalazy sie dwa wlazy w jednym i w drugim domu no i na wlazach napis niemiecki ewakuacja niestety byly zasypane gruzem i wlasciciele nie chcieli tego ujawniac mam zdjecia nawet tego jak ktos chetny podajcie meila to wam przesle dla niedowiarkow.
~złociszyn
2016-01-26 19:30:46
z adresu IP: (83.11.xxx.xxx)
Ocena: -2
złoty deszcz!złoty strzał!SPADEK ZŁOTEGO!!!złoty pociąg???????????????????????????????????
~gutek
2016-01-26 19:27:49
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 4
huehue jaki kur... biedaszyb ty majac mozliwosc kopania w piwnicy kopal bys przez 300 metrow, podejrzewam ze po 5 metrach bys przestal kopac
~jaaa
2016-01-26 19:03:27
z adresu IP: (91.236.xxx.xxx)
Ocena: 2
film z maja 2015 r. a jeziorka nie było ?
~Adam Przybyszewski
2016-01-26 17:19:47
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: 3
Marudy niech zrobią z tego jeszcze jedną atrakcje a może w końcu Wałbrzych zacznie żyć z turystów a nie jałmużny
~antyklerykanin
2016-01-26 16:27:15
z adresu IP: (83.3.xxx.xxx)
Ocena: 2
dupy nie urywa a co do daty na video gość pisał że kamera nowa i data nie ustawiona :P
~Sarson
2016-01-26 16:16:47
z adresu IP: (195.191.xxx.xxx)
Ocena: 5
w filmiku soundtrack z Unreal Tournament :)
~Nik
2016-01-26 15:30:12
z adresu IP: (66.249.xxx.xxx)
Ocena: 1
Znana sztolnia, ma 150m a nie 300. Wiele osób już tam było i nic tam nie ma. Sensacja
~Jorguś
2016-01-26 15:19:26
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 6
Wielkie odkrycie a film z 2014 roku - znowu ściema
~huehue
2016-01-26 15:03:25
z adresu IP: (77.91.xxx.xxx)
Ocena: 2
Zwykły biedaszyb,tam w każdej piwnicy takie są :D
~parodia
2016-01-26 14:07:42
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
kwiatkowski, a to od tego jest starostwo żeby dziurami się chwalić ? chyba tymi w drogach za unijną kasę, kiedy wy coś pozyskacie ?