Don Walsh i Robert Iskander w programie naukowym Radia Wrocław

| Utworzono: 2016-02-28 12:30 | Zmodyfikowano: 2016-02-28 12:30
A|A|A

fot. Hydropolis

Do Wrocławia przyjechała prawdziwa legenda. Don Walsh - badacz mórz i oceanów, żywa legenda. 56 lat temu wspólnie z Jacquesem Piccardem dotarł do dna Rowu Mariańskiego.

Do dzisiaj na głębokość 11 kilometrów zszedł jeszcze tylko reżyser James Cameron. Ale nie wiele brakowało by misja sprzed pół wieku zakończyła się tragedią - wspomina Walsh.

To nie jedyny gość jakiego zaprosiliśmy do Nowych Technologiach. Drugim był prof. Robert Iskander z Politechniki Wrocławskiej, który stara się stworzyć urządzenie które pozwoli wykrywać jaskrę już w pierwszej fazie choroby. To ważne, bo jaskrę jako chorobę nieuleczalną można tylko starać się powstrzymywać przed postępowaniem w dalsze stadia. Ta choroba oczu dotyczy coraz większej liczby Polaków.

Na stworzenie urządzenia profesor daje sobie trzy lata. Naukowiec, który przez 18 lat pracował w Australii po czym zdecydował się na przeprowadzkę do Wrocławia. Prototyp już jest gotowy.

POSŁUCHAJ CAŁEGO PROGRAMU RADIA WROCŁAW:

Cz. I

Cz. II

Cz. III

Po kilkudziesięciu latach Walsh miał okazję przeżyć emocje, jakie towarzyszyły mu w czasie niezwykłej wyprawy.


Wszystko za sprawą jedynej na świecie dokładnej kopii batyskafu Trieste – jednej z głównych atrakcji Hydropolis.

DON WALSH - oceanograf, eksplorator mórz i oceanów, wykładowca, oficer US Navy w stanie spoczynku. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoje osiągnięcia. Jest m.in. jednym z dwudziestu dożywotnich członków prestiżowego „The Explorers Club”. Został odznaczony najwyższym wyróżnieniem National Geographic – Medalem Hubbarda. Brał udział w kilkudziesięciu ekspedycjach naukowych, a jego nazwiskiem nazwana została jedna z grani w Arktyce. Napisał wiele artykułów i książek, poprowadził blisko 1500 wykładów o tematyce oceanicznej w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama