17. FeTA 2016: Poszukiwanie talentów

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-04-12 14:48 | Zmodyfikowano: 2016-04-12 14:48
17. FeTA 2016: Poszukiwanie talentów -

Masz talent aktorski i mniej niż 25 lat? Marzysz o zaprezentowaniu się na scenie teatralnej przed profesjonalnym jury i publicznością? Czekamy na Ciebie! Wyślij nagranie swojego monodramu do 1 kwietnia 2016! Laureat Srebrnego Talentu zostanie uhonorowany nagrodą pieniężna w wysokości 1500 PLN! Uwaga! Czas trwania pokazów konkursowych nie może przekraczać 10 min!

Festiwal wielu młodym aktorom pomógł dostać się do szkół teatralnych, zaistnieć na scenie, planach filmowych i międzynarodowych przeglądach teatralnych. Bezpłatne warsztaty, konfrontacja z profesjonalnym jury (w tym roku będziemy gościć m.in. Stanisławę Celińską) mistrzowskie spektakle, dyskusje, rozmowy – to wszystko czeka na Ciebie na wrocławskim Festiwalu FeTA.
CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA MONODRAMÓW do 1 kwietnia 2016!

O FeTA:

Dla „ewentualnego” aktora:
FeTA to spotkanie amatorów z profesjonalistami. Młodzi wykonawcy prezentują 10-minutowe monodramy, które bezpośrednio po pokazie komentowane są przez jury. Adepci sztuki aktorskiej mogą liczyć także na bezpłatne warsztaty, konsultacje i dyskusje. FeTA to dla młodych talentów przestrzeń do samorozwoju oraz okazja, by otrzymać swoją pierwszą „aktorską statuetkę” i zostać laureatem Srebrnego Talentu. Jury konkursu nie tylko ocenia, ale udziela też fachowych porad i konsultuje. W poprzednich edycjach FeTA w jury zasiadali m.in.: Waldemar Krzystek, Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Joanna Szczepkowska, Kinga Preis czy Bartosz Porczyk.

Dla widza:
Z perspektywy widza FeTA to przede wszystkim przegląd twórczości najzdolniejszych, starannie wyselekcjonowanych wykonawców z całej Polski. Umożliwiamy podpatrywanie pierwszych kroków na scenie przyszłych aktorów filmowych i teatralnych. Otwarte dla publiczności prezentacje najciekawszych monodramów są bezpłatne. Do grona laureatów Festiwalu należą m.in. Anna Ilczuk, Krzysztof Skonieczny, Wacław Mikłaszewski, Agata Kucińska czy Justyna Wasilewska.

Ponadto na gości festiwalu czeka szereg wydarzeń towarzyszących i i tradycyjnie finałowy spektakl mistrzowski. Na poprzednich edycjach #FeTA mieliśmy przyjemność gościć takie osobistości aktorskie jak:

  • Jacek Poniedziałek (Wraki),
  • Zbigniew Zapasiewicz (Pan Cogito),
  • Jan Peszek (Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego),
  • Wojciech Pszoniak (Belfer)!,
  • Andrzej Seweryn (Wokół Szekspira)
  • Jerzy Stuhr (Kontrabasista).

Warsztaty Teatralne FeTA 2016
Znamy program warsztatów w ramach 17. Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich. W tym roku mogą skorzystać z nich także nauczyciele, pedagodzy i instruktorzy teatralni.
Warsztaty dla instruktorów, przygotowujące do pracy teatralnej z młodzieżą, prowadzone przez Eweline Paszke – Lowitzsch

15.04.2016 /piątek/ godz. 16.00-20.00 / sala teatralna
Zajęcia skierowane są do instruktorów i nauczycieli prowadzących teatry szkolne, grupy w domach kultury, bądź tych, którzy przygotowują młodzież do konkursów i przeglądów teatralnych itp.
Warsztaty przygotowują do pracy z młodzieżą, zaopatrując uczestników w szeroką bazę ćwiczeń związanych z różnymi aspektami pracy teatralnej, oraz stwarzając możliwość sprawdzenia się w prowadzeniu warsztatów pod opieką doświadczonego instruktora.

Elementami warsztatu będą m.in.:

• zapoznanie się z ćwiczeniami autorskimi – trening
• metoda oswajania się z treścią tekstu poprzez ćwiczenia improwizacyjne
• propozycja etiud dotyczących wybranego tematu
• metody pracy nad wyobraźnią młodzieży
• ćwiczenia z wybranym tekstem

Prowadząca: Ewelina Paszke – Lowitzsch – absolwentka PWST w Krakowie , od 2000 roku aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Warsztaty teatralne dla młodzieży z Agatą Skowrońską – Kartvelishvili

15.04.2016 /piątek/ godz. 16.00-20.00 / sala widowiskowa
W warsztatach może wziąć udział każdy kto żywo interesuje się teatrem, ukończył 17 rok życia a nie przekroczył 26 lat.

Przedmiotem spotkania z młodzieżą jest krótki warsztat pokazujący pracę w teatrze. Warsztatowicze zapoznają się z kilkoma tajnikami sztuki aktorskiej. Warsztat bazuje na ćwiczeniach aktorskich, celem jest ukazanie młodym ludziom na czym polega praca aktora. Zajęcia rozpocznie krótki wstęp z wiedzy o elementach teatru, następnie zapraszamy do wspólnych teatralnych zadań.

Niektóre z proponowanych ćwiczeń:

• nauka koncentracji – krótki trening polegający na precyzyjnym powtarzaniu gestów drugiej osoby (tzw. lustro)
• ćwiczenia działające na wyobraźnię – Zadawanie młodzieży do odegrania scenek, w których muszą się wykazać kreatywnością, tematem dla improwizacji jest np. kolor, a zadaniem warsztatowiczów jest stworzenie historii jaka im się z tym kolorem kojarzy i odegranie jej.
• zadania integrujące grupę – dzielenie uczestników na grupy w których są zmuszeni do stworzenia wspólnie jakiegoś wydarzenia ( odegrania scenki)
• krótka zabawa ucząca analizowania charakteru odgrywanych postaci – młodzież ma za zadanie wcielanie się w postaci o prostych cechach charakteru, pokazywanie ich sposobem poruszania, gestem, sposobem mówienia.

Oprócz wartości, jaka jest pokazanie elementów pracy aktora nad rolą, jest także zachęcenie młodzieży do gier i zabaw tego typu, co ułatwia pracę w zespole, umiejętność koncentracji i z pewnością przyda się w twórczej pracy.

Prowadząca: Agata Skowrońska – Kartvelishvili, Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu – wydział aktorski (2000), aktorka Teatru Polskiego i Teatru Ad Spectatores.
WSTĘP WOLNY/ obowiązują zapisy.

Zgłoszenia na warsztaty należy przesyłać do 7 kwietnia 2016 r. na adres: [email protected]
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Informacja: Anna Borowska, 71 325 14 83 w.126, [email protected]

Stanisława Celińska i Lucyna Malec w spektaklu „Grace i Gloria”
Tradycyjnie na zakończenie FeTA zapraszamy na pokaz kunsztu aktorskiego w wykonaniu znanych i cenionych artystów – w tym roku gośćmi festiwalu będą: Stanisława Celińska i Lucyna Malec w spektaklu Grace i Gloria, który został specjalnie przygotowany z okazji jubileuszu 50 – lecia pracy artystycznej Stanisławy Celińskiej.

Jest to barwna, a zarazem przejmująca opowieść o dwóch dojrzałych kobietach, o krańcowo różnych temperamentach, charakterach i skrajnie odmiennych doświadczeniach życiowych. Wzruszający spektakl dotykający trudnych tematów przemijania, jednocześnie niosący nadzieję, przepełniony poczuciem humoru i zaskakującymi zwrotami akcji.

Brawurowa gra Stanisławy Celińskiej i Lucyny Malec oraz muzyka skomponowana przez Jerzego Satanowskiego tworzy widowisko pełne wdzięku i refleksji.

Spektakl „Grace i Gloria” w ramach 17. Festiwalu ewentualnych Talentów – FeTA 2016.
17 kwietnia 2016 r. / godz. 17.00 / sala widowiskowa CK Agora

Bilety dostępne od 01.03.2016
50 – zł w dniu koncertu/CK AGORA
40 – zł w przedsprzedaży /CK AGORA/Ticketpro
Bilety dostępne: online na ticketpro.pl, punktach sprzedaży ticketpro.pl oraz w kasie CK AGORA

Informacja: Anna Borowska, tel.071 325 14 83, wew.106, [email protected]

Reklama
Zdjęcia
17. FeTA 2016: Poszukiwanie talentów - 4
17. FeTA 2016: Poszukiwanie talentów - 5

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.