Ruszył remont Dworca Świebodzkiego

Janusz Krzeszowski | Utworzono: 2016-05-19 16:39 | Zmodyfikowano: 2016-05-19 16:39
A|A|A

fot. wroclaw.pl

Rusztowania pokryły zabytkowy Dworzec Świebodzki we Wrocławiu. Pojawili się na nich pierwsi robotnicy. Rozpoczęły się prace konserwatorsko-remontowe.

- Obecnie na dworcu Wrocław Świebodzki prowadzony jest remont elewacji frontowej. Planowany termin zakończenia prac to IV kwartał bieżącego roku a koszt robót to niemal 0,8 mln zł – wyjaśnia Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP.

Warto przypomnieć, że w grudniu 2015 r. zakończono kompleksowy remont dachu dworca.

W trakcie obecnej renowacji budynku odnowiony zostanie również zabytkowy zegar, stolarka okienna i drzwi. Ma również zostać wykonany nowy napis z nazwą dworca "Wrocław Świebodzki". To kolejny etap przywracania świetności tego obiektu.

To jednak tylko podstawowe prace. W perspektywie kilku lat planowane jest zagospodarowanie budynku i całego 28 hektarowego terenu wokół. Nowy zarząd PKP, który został powołany w kwietniu tego roku podtrzymuje stanowisko poprzedników.

- Teren dworca Wrocław Świebodzki planowany jest do zagospodarowania w ramach projektu deweloperskiego, który wspólnie z zewnętrznym inwestorem będzie realizować Xcity Investment – deklaruje Aleksandra Dąbek z PKP.

Kompleks ma łączyć funkcję handlową, mieszkaniową i biurową a także zakłada już kompletną renowację tego zabytkowego obiektu. Kupcy, którzy w niedzielę handlują przy dworcu mogą na razie spać spokojnie. Będą mogli korzystać z tego terenu co najmniej do 2017 roku.

PKP chce, aby inwestycja przy wrocławskim Dworcu Świebodzkim w jak największym stopniu spełniała oczekiwania mieszkańców Wrocławia. - Zamierzamy rozszerzyć konsultacje dotyczące ewentualnego wznowienia ruchu na tej stacji. Chcielibyśmy włączyć do nich więcej podmiotów oraz przeanalizować inne możliwe aspekty zagospodarowania dla tego obszaru – mówią przedstawiciele PKP.

Przygotowania związane z przeprowadzeniem konsultacji planowane są na pierwsze półrocze tego roku. - Kwestia ewentualnego przywrócenia ruchu pociągów na Dworcu Świebodzkim w znacznej mierze leży po stronie lokalnych przewoźników, którzy mogliby taki transport uruchomić - dodaje.

Władze województwa odpowiadają ostrożnie o wznowieniu ruchu na dworcu.
- Na chwilę obecną wszystkie przewozy obsługiwane są przez stację Wrocław Główny. Jednak mając na uwadze dynamiczny rozwój przewozów pasażerskich (zwłaszcza w aglomeracji wrocławskiej) możemy założyć wykorzystywanie Dworca Świebodzkiego w najbliższej przyszłości. Nastąpi to najprawdopodobniej po roku 2020 – mówi Wojciech Zdanowski, dyrektor departamentu infrastruktury w Urzędzie Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama