Najnniższa emerytura w kraju? 37 groszy miesięcznie w Wałbrzychu

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-05-23 07:50 | Zmodyfikowano: 2016-05-23 07:54
A|A|A

Rzecznika ZUS-u, Katarzyna Serdeczna mówi, że jego wartość wynika bezpośrednio z ilości przepracowanych miesięcy. A ta, nie była imponująca.

- Kwota emerytury wynika wprost ze składek, które uzbieraliśmy podczas aktywności zawodowej. Aby uzyskać emeryturę w kwocie minimalnej, potrzebny jest określony staż pracy. To jest dwadzieścia pięć lat dla mężczyzn oraz między dwadzieścia i dwadzieścia pięć lat dla kobiet. W 2022 roku ten wiek zostanie zrównany – tłumaczy rzecznika wałbrzyskiego oddziału ZUS, Katarzyna Serdeczna.

Na Dolnym Śląsku rośnie liczba osób, które dostają emeryturę niższą od minimalnej. W regionie wałbrzyskim jest ich ponad tysiąc, we Wrocławiu grubo ponad dwa i pół tysiąca. To osoby, które przechodzą na emeryturę z nowego systemu, w którym liczy się przede wszystkim staż pracy. Są ludzie, których emerytura to prawdziwe grosze. Rekordzista mieszka w Wałbrzychu. Mówi rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Katarzyna Serdeczna.

Liczba osób pobierających emerytury niższe niż minimalne (882,56 zł), rośnie lawinowo. „Gazeta Wyborcza” podawała, że w 2011 w skali całego kraju pobierało ją niespełna 24 tysiące osób, a w ubiegłym roku było ich już 76 tysięcy osób.

Trzydzieści siedem groszy emerytury w Wałbrzychu to prawdopodobnie najniższe świadczenie w kraju. Co ciekawe ZUS nie może go wypłacić na przykład zbiorczo za cały rok, musi to robić co miesiąc. Wzrost liczby emerytur niższych od minimalnej to oprócz nowego systemu, także wynik tego co dzieje się na rynku pracy.

Czyli szara strefa, a przede wszystkim ludzie przez lata pracujący na „nieozusowanych” umowach śmieciowych. Najniższa emerytura wypłacana we Wrocławiu to 15,21 zł. W stolicy Dolnego Śląska emeryturę niższą niż minimalna pobiera obecnie 2747 osób.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Lukaswro
2016-06-05 08:03:24
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 3
Minimalna emerytura powinna wynosić 2000 zł netto bez względu na staż pracy, jak można dać komuś 37 gr? Przecież to nie ludzkie
~not
2016-05-28 12:03:32
z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Ocena: 1
To wszystko przez te złodziejskie umowy śmieciowe, właśnie po to je zrobili, żeby nie musieć wypłacać emerytury. I niech nikt nie chrzani, że nie trzeba było na takich pracować, bo 20 lat temu innych nie było. Albo robiło się na śmieciówie i na czarno albo wcale.
~PO i PiS 2 bratanki
2016-05-24 20:28:46
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
A przepraszam co ta Pani z Wałbrzycha by chciała dostać 2000zł jak przepracowała niespełna 3 miesiące w całym swoim życiu... żałosne :(
~Komentarz został usunięty
2016-05-24 16:10:34
z adresu IP: (185.61.xxx.xxx)
Ocena: -1
Komentarz został usunięty
~wwiony
2016-05-24 16:09:41
z adresu IP: (185.61.xxx.xxx)
Ocena: 4
Weźcie z sejmu ja takie emerytury jak wy ka tacy sprawiedliwi !!!
~michl
2016-05-24 13:00:06
z adresu IP: (82.132.xxx.xxx)
Ocena: 0
Była kiedyś taka partia Kongres Liberalno Demokraty. W latach dziewięćdziesiątych, przeforsowal w sejmie, likwidację poziomu najniższej emerytury od 2013 roku. Zgadnijcie teraz, co jej główny przedstawiciel zrobił z naszymi składkami w OFE
~michl
2016-05-24 12:53:21
z adresu IP: (82.132.xxx.xxx)
Ocena: 1
Była kiedyś taka partia Kongres Demokratyczny, który przeforsował w sejmie likwidację najniższej emerytury od 2013 roku. Zgadnijcie teraz, co jego główny przedstawiciel zrobił z naszymi składkami z OFE?
~Paczek
2016-05-24 12:37:15
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 6
Ja muszę iść do pracy nie dostanę 500 od państwa a kobietki siedzą w domu. A nie zwalac na dzieci ze jak się je ma to nie musimy pracować. U mnie było troje i rodzice pracowali całe życie i emerytury nie dorzyli. Jak ktoś powiedział jestem zła gospodynią bo muszę wstać i iść o 4 rano do pracy, a nie siedzieć w domu.
~JAiJA
2016-05-24 11:56:08
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 5
Dlaczego znów są komentarze w stylu : nie będziemy utrzymywać nierobów co nie płacą podatków.. Czy nie sądzicie, ze każdy człowiek w swoim życiu płaci podatki np. Kupujac chleb, masło, chemię gospodarczą, benzynę...co taki czlowiek to niby nie płaci podatków... Doedukujcie sie w sprawach podatkowych zanim zaczniecie sie dalej ośmieszać! Każdy człowiek na tym 'okrągłym' świecie płaci podatki. Nie każdy ma szansę być non-stop na umowie o pracę. Np. Kochane matki, które wychowują przyszych podatników ile z nich nie pracuje bo wychowują dzieci. Czy myslicie, ze one nie płacą podatków? Płacą kupując np. pieluchy. Emeryci tez płacą podatki. Te nieroby co w życiu np. dzieci wychowali. Czy to jest nierobstwo? Ludzie podnieście swoje z podłogi i zauważcie cos poza własnym ego.
~Komentarz został usunięty
2016-05-24 11:55:30
z adresu IP: (194.152.xxx.xxx)
Ocena: -4
Komentarz został usunięty
~Ola
2016-05-24 11:55:25
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 8
Ja zaczynam się wstydzić ze mieszkam i żyje w tym kraju pracuje od 18 roku życia nie pomagał mi nigdy mops a na emeryturze będę zbierać puszki żeby przeżyć . A nieroby siedzą w oknach i piją i się śmieją.
~Misiek
2016-05-24 11:02:27
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Jak nie chciało sie pracować to do kogo żal że taka emerytura. Może my mamy utrzymywać wszystkich nierobów
~TCD
2016-05-24 10:04:55
z adresu IP: (94.40.xxx.xxx)
Ocena: 8
Lepiej lokate otworzyć i tam składać. Albo inwestować w akcje czy coś. Ktoś jeszcze liczy na ZUS?
~Agrafka
2016-05-24 09:01:57
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 10
Wylew żółci pod adresem ZUS widzę straszny i postawa "państwo ma dać". Nie podoba mi się polityka emerytalna ale jak ktoś oficjalnie przepracował 2 miesiące, to nagle ma mieć tyle co ktoś po np. 40 latach pracy? Z czego? Ze składek i podatków innych?
~kleopatra
2016-05-24 08:41:59
z adresu IP: (109.91.xxx.xxx)
Ocena: -3
to chore co te złodzieje wyprawiają ! okradaja cały czas to nie maja dla ludzi na emerytury ! nie wyobrażam sobie aby uchodzcy dostali za byczenie jakieś pieniądze ! nie możemy do tego dopuścic albo sami się wyniosą ale trzeba im pomóc !
~boby
2016-05-24 05:21:01
z adresu IP: (2.244.xxx.xxx)
Ocena: -8
Tak pani Serdeczna jest ze sie mozg lasuje ,debilizm do potegi...tylko co ma zrobic zwykly smiertelnik ?????????????podziekowac za ..ze Dostal!!!a Dostal gola Du...a w PYSK !!!!!!!!!!
~NIK
2016-05-24 01:00:39
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 0
ALE DLACZEGO MA TYLE EMERYTURY ? CHYBA NIE DLATEGO ŻE TYLE PRACOWAŁA
~A-Z
2016-05-23 22:00:14
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 8
Dla mnie ZUS jest najgorsza instytucja w kraju, w dodatku misja im sie pomyliła - zamiast byc dla ludzi , to oni ludzi okradają i kombinuja tylko, jak ludziom świadczenia zabrać lub nie przyznać . Oszuści i tyle . Składki masakrycznie wysokie idą w błoto , bo nic z nich nie ma i nie bedzie.Zlikwidowac! każdy sie ubezpieczy prywatnie i większa korzyść bedzie. Co mamy ze zdrowotnego ? Nerwy tylko bo służba zdrowia to dramat.A prywatnie jak sie płaci ubezpieczenie medyczne to i terminy są i specjaliści mili, badania zrobią itp.
~Ryszard
2016-05-23 21:33:02
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: 8
A ile uchodzca przepracował w Polsce, i ile dostanie
~SZOK I HAŃBA DLA POLAKÓW
2016-05-23 20:22:13
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: 5
CIAPAKI PRZYJDĄ I DOSTANĄ 2000 EURO I BĘDĄ NIEROBAMI DO KOŃCA ŻYCIA !!!
~masakra
2016-05-23 20:11:06
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 8
To jest jakaś masakra co za 37 groszy człowiek kupi .. nic bo nawet chusteczki są droższe bo kosztują 50 gr.
~jolanta 1955
2016-05-23 20:08:43
z adresu IP: (195.136.xxx.xxx)
Ocena: 10
Emerytura wynika z przepracowanych lat. Jak ktoś nie pracował lub pracował ale nie płacił składek to nie wiem na co liczy. Mój mąż przepracował 41 lat, płacił składki, pracował czasem bywało po 14 - godz. na dobę obecnie ma 2700 zł emerytury, Jakoś nam to wystarcza, ale wspominam lata , kiedy całymi dniami męża nie było w domu bo dorabiał.
~antykod
2016-05-23 19:32:47
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: -4
I cóż . W tej sprawie ta pieprzona bruksela nie ma nic do powiedzenia ?
~zauber
2016-05-23 18:50:09
z adresu IP: (95.91.xxx.xxx)
Ocena: 9
A gdzie jest Komisja Europejska ? Gdzie ten smieszny KOD ?? Zydzi wykanczaja Polakow !!!
~Miecz
2016-05-23 18:38:25
z adresu IP: (89.77.xxx.xxx)
Ocena: 4
To jest nie godne człowieka aby otrzymywać tak niskie emerytury i wstyd dla ich twórców.Każdy powinien dostać takie pieniądze aby mógł normalnie funkcjonować niezależnie od przepracowanych lat.
~Radek
2016-05-23 15:49:57
z adresu IP: (176.241.xxx.xxx)
Ocena: 15
ZUS powinien spłonąć wraz ze swą ekipą obok ludzi rządzących tym krajem od dekad. Narodzie kiedy w końcu powstaniesz przeciwko mafii która Ciebie okrada?!
~bratK
2016-05-23 13:59:17
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 13
Emerytura Obywatelska! Właśnie dlatego powinno się wprowadzić emerytury obywatelskie uzależnione wyłącznie od lat pracy (ew. ilości posiadanych dzieci|), a nie od ilości odprowadzonych składek. Wcześniej należało by zastąpić obecne podatki jednym przychodowym (zawierającym ZUS, PIT, NFZ) w wysokości np. 25%. Jeżeli ktoś chce więcej na emeryturze, to niech odkłada na funduszu lub w inny sposób.
~mirek
2016-05-23 13:25:10
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 9
pracowala 2 miesiace
~???????????????
2016-05-23 12:44:06
z adresu IP: (92.3.xxx.xxx)
Ocena: 4
trzeba 25 lat przeptacowac ...PYTAM to jakie zaroki miala ta osoba pracujac 25 !!! lat ,ze teraz ma odlozone tylko skladki na 37 groszy. Co to za praca byla i za ile???
~Logik
2016-05-23 12:41:58
z adresu IP: (89.239.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ja płaciłem całe życie zawodowe składki ZUS a ktoś pracował za wysokie wynagrodzenie na "czarno" i teraz chce takiej emerytury jak moja.