Zapisane w kadrze

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-06-23 17:30 | Zmodyfikowano: 2016-06-23 17:30
A|A|A

mat. prasowe

Zapisane w kadrze

Bunt wobec świata: ,,Wojaczek” (1999), reż. Lech Majewski
25 czerwca (sobota), godz. 20.00 - pokaz filmu na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza.

Wstęp bezpłatny

Miłość, cierpienie, samotność i cielesność w poezji Rafała Wojaczka łączą się z buntem wobec wartości i brutalności świata. Poeta pierwsze utwory opublikował na łamach miesięcznika „Poezja” w 1965 roku. Rok wcześniej przeprowadził się do Wrocławia, ale ta przeprowadzka wcale nie oznaczała odnalezienia swojego miejsca w świecie. Narastająca depresja, alkoholizm oraz brak środków do życia skłoniły go do zażycia śmiertelnej dawki leków. Wojaczek w oczach młodych ludzi szybko urósł do rangi bohatera – buntownika, outsidera, poety wyklętego. Film Lecha Majewskiego „Wojaczek” pokazuje ostatnie wydarzenia z życia artysty. Opowiedziane niechronologicznie są przebłyskami wydarzeń, sytuacji i wspomnień, które tworzą legendę.

Problemy: Bunt przeciwko światu czy chroniczna depresja? W jaki sposób poeta zostaje idolem? Na czym polega fenomen poetyckiej charyzmy? Co ma wspólnego twórczość z psychiczną chorobą? Czy artysta musi być nadwrażliwy?

Goście:

Katarzyna Kossobudzka – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz The European Association for Psychotherapy, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Monika Bolly – aktorka, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1991). Od 1993 jest pracuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie bierze udział w adaptacjach kolejnych części ,,Dziadów" Adama Mickiewicza.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama