Nowy cykl filmowy "Zapisane w Kadrze". Na początek "Wojaczek"

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-06-25 12:01 | Zmodyfikowano: 2016-06-25 12:01
Nowy cykl filmowy "Zapisane w Kadrze". Na początek "Wojaczek" - Fot: kadr z filmu
Fot: kadr z filmu

Filmowy zapis historii zbuntowanego i nadwrażliwego poety stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat psychicznych kosztów twórczości. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, partnerem – Uniwersytet SWPS. Wstęp wolny. Początek spotkania dziś o godzinie 20 na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza.

Miłość, cierpienie, samotność i cielesność w poezji Rafała Wojaczka łączą się z buntem wobec wartości i brutalności świata. Poeta pierwsze utwory opublikował na łamach miesięcznika „Poezja” w 1965 roku. Rok wcześniej przeprowadził się do Wrocławia, ale ta przeprowadzka wcale nie oznaczała odnalezienia swojego miejsca w świecie. Narastająca depresja, alkoholizm oraz brak środków do życia skłoniły go do zażycia śmiertelnej dawki leków. Wojaczek w oczach młodych ludzi szybko urósł do rangi bohatera – buntownika, outsidera, poety wyklętego. Film Lecha Majewskiego „Wojaczek” pokazuje ostatnie wydarzenia z życia artysty. Opowiedziane niechronologicznie są przebłyskami wydarzeń, sytuacji i wspomnień, które tworzą legendę.

Problemy: Bunt przeciwko światu czy chroniczna depresja? W jaki sposób poeta zostaje idolem? Na czym polega fenomen poetyckiej charyzmy? Co ma wspólnego twórczość z psychiczną chorobą? Czy artysta musi być nadwrażliwy?

Goście: Katarzyna Kossobudzka – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz The European Association for Psychotherapy, wykładowca Uniwersytetu SWPS. 

Monika Bolly: aktorka, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1991). Od 1993 jest pracuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie bierze udział w adaptacjach kolejnych części ,,Dziadów" Adama Mickiewicza.

Cykl filmowy „Zapisane w kadrze” prezentuje sylwetki pisarzy i pisarek, których determinacja zaprowadziła na szczyt kariery. Bez względu na to, kiedy żyli, często doświadczali represji ze strony władzy, niejednokrotnie odrzucani również przez społeczeństwo. Niektórzy trafiali do więzienia lub do zakładów dla psychicznie chorych, innych cenzurowano lub skazywano na ostracyzm społeczny. Ich siłą w walce z przeciwnościami okazywała się konsekwencja w pracy twórczej.

Kurator cyklu: Kamil Nowelli – antropolog kultury, doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.