Robert Sobera mistrzem Europy! Anita Włodarczyk także ze złotem

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2016-07-08 20:50 | Zmodyfikowano: 2016-07-08 20:58

Przed mistrzostwami Europy liczyliśmy, że w skoku o tyczce zdobędziemy choć jeden medal. W finale mieliśmy w końcu aż trzech reprezentantów, bo poza Robertem Soberą startowali jeszcze Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski. Po cichu trzymaliśmy kciuki, że zawodnik AZS AWF Wrocław może sięgnąć po brąz lub srebro. Złoto wydawało się poza zasięgiem. W końcu w skoku o tyczce od lat karty rozdaje Francuz Renaud Lavillenie i tym razem także to on... zadecydował o medalach.

Konkurs ułożył się tak, że Paweł Wojciechowski skończył go na wysokości 5,30 m. co dało mu siódme miejsce, czwarty był Piotr Lisek z wynikiem 5,50 m, a Robert Sobera skakał dalej. Zawodnik AZS AWF Wrocław w pierwszej próbie pokonywał kolejne wysokości do 5,60 m. włącznie. Poprzeczka podniesiona o 10 centymetrów była dla niego jednak już za dużym wyzwaniem. To i tak był jednak rewelacyjny wynik, bo równie wysoko skakał tylko Czech Jan Kudlicka, ale on 5,60 m. pokonał dopiero w drugiej próbie. To oznaczało, że Sobera był pewny przynajmniej srebrnego medalu! O tym czy będzie lepiej miał zadecydować wspominany Renaud Lavillenie.

Francuz przystąpił do rywalizacji dopiero kiedy pozostali zawodnicy zakończyli skakanie i sporo się przeliczył. Mistrz olimpijski poprzeczkę na wysokości 5,75 m. strącił trzykrotnie i tym samym Robert Sobera mógł cieszyć się ze złota! To największy sukces w karierze 25-letniego wrocławianina.

Dziś jednak nie tylko Robert Sobera stanął na najwyższym stopniu podium. Ta sama sztuka udała się Anicie Włodarczyk. Polka trzeci raz z rzędu została mistrzynią Europy w rzucie młotem deklasując rywalki. Nasza reprezentantka wygrała konkurs z wynikiem 78,14cm. Druga była Niemka Betty Heidler, a trzecia Hanna Skydan z Azerbejdżanu. Szóste miejsce zajęła Malwina Kopron, a dziesiąte Joanna Fiodorow.

Bez medalu swój występ w finale zakończył Rafal Omelko. Zawodnik AZS AWF Wrocław zajął szóste miejsce w biegu na 400 m. Polak uzyskał czas 45,67 s. Złoto zdobył Brytyjczyk Martyn Rooney (45,29), srebrny - Czech Pavel Maslak (45,36), a brązowy - Holender Liemarvin Bonevacia (45,41).

Inni czołowi zawodnicy naszej reprezentacji występowali dziś w eliminacjach lub półfinałach. Pochodzący z Żarowa Paweł Fajdek oraz Wojciech Nowicki awansowali do finału rzutu młotem o czym więcej przeczytacie tutaj. Z kolei Adam Kszczot był najszybszy w półfinałowych biegach na 800 m. Polak przebiegł ten dystans w czasie 1.46,32. Awans do finału wywalczył także Marcin Lewandowski z piątym wynikiem - 1.47.16. Finały w obu tych konkurencjach czekają nas w niedzielę.