Prof. Leon Kieres honorowym obywatelem Dolnego Śląska (Posłuchaj)

(PAP) | Utworzono: 2009-01-12 11:48 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

(Fot. Marcin Osman / "Polska - Gazeta Wrocławska")

Prof. Leon Kieres to wybitny samorządowiec, administratywista, współtwórca ustroju samorządowego Polski, twórca i pierwszy szef Instytutu Pamięci Narodowej. Obecnie senator.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska Civi Honorario za wybitne zasługi dla powstania, rozwoju i prawidłowego funkcjonowania samorządu woj. dolnośląskiego. Dodatkową okazją do nadania mu honorowego obywatelstwa jest obchodzony w tym roku jubileusz 10-lecia samorządu woj. dolnośląskiego.

Jaki jest prof. Kieres? Posłuchaj relacji Radia Wrocław:

- Mądry, dobry i uczciwy - takie słowa podały pod adresem prof. Kieresa podczas uroczystej sesji sejmiku w poniedziałek. Laureat podziękował radnym za wyróżnienie i podkreślił, że jeszcze nie składa broni i nie zamierza wycofywać się z działalności politycznej.

Prof. Kieres powiedział też, że przez lata swojej działalności zawsze przypominał o potrzebie solidarności, nawet przy prowadzeniu sporów politycznych i w tym duchu nadal chce działać dla regionu. - Pomyślałem sobie, że nie powinienem mimo wszystko kończyć tego z Państwem spotkania słowami, że "chyba czas odejść". (...) Bez względu na to, jakie decyzje podejmę ja, czy podejmą wyborcy (...) chcę służyć Dolnemu Śląskowi – mówił laureat.

W rozmowie z dziennikarzami po uroczystości prof. Kieres nazwał drogę ku reformie samorządowej jako "pełną problemów". - Nie mieliśmy żadnych doświadczeń, musieliśmy czerpać z doświadczeń innych. (...) Najważniejsze było to, żeby ludzie zrozumieli, że mogą mieć wpływ na sprawy, które należą do kategorii ich interesu. To jest najistotniejsze, że coraz bardziej wybijamy się na tą "niepodległość samorządową", która nigdy nie będzie oczywiście przeciwstawiana państwu polskiemu, które jest dla nas szczególną wartością – tłumaczył.

Uchwałę o nadaniu tego tytułu prof. Kieresowi sejmik przegłosował jednogłośnie pod koniec grudnia. W poniedziałek przewodniczący sejmiku Jerzy Pokój, w wygłoszonej laudacji podkreślał zasługi laureata dla rozwoju samorządu terytorialnego.

- Pan profesor Kieres kształtował mechanizmy samorządu lokalnego od podstaw, a zdobytą wiedzą dzielił się z innymi - mówił Pokój. - Organizował szkolenia, seminaria, przy każdej okazji wskazywał na potrzebę wzmacniania lokalnej świadomości w interesie wspólnego dobra.

Nowemu honorowemu obywatelowi Dolnego Śląska podziękował obecny na uroczystości wicepremier Grzegorz Schetyna.

- Nie byłoby Dolnego Śląska, nie byłoby reformy 1990 i 1998 r. gdyby nie Twoja determinacja i też cierpliwość, żeby nas, wtedy młodych i ambitnych, przekonywać – mówił Schetyna.

Do tej pory honorowymi obywatelami Dolnego Śląska zostali m.in. Władysław Bartoszewski i ks. kardynał Henryk Gulbinowicz.

REKLAMA
Dźwięki
Prof. Leon Kieres honorowym obywatelem Dolnego Śląska. Relacja Radia Wrocław.

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama