Nowoczesne alkomaty we Wrocławiu. Nie potrzeba im ustników

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2016-07-22 20:35
A|A|A

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu otrzymali nowy sprzęt, który będą wykorzystywać podczas swojej codziennej służby. Nowe wyposażenie w postaci 3 dymomierzy DS2 oraz 15 urządzeń AlcoBlow (alkomat przesiewowy bezustnikowy), zostało zakupione ze środków finansowych Urzędu Miasta Wrocław i przekazane 21 lipca 2016 r. w ręce funkcjonariuszy.

Dymomierz służy do wykonywania testów emisji zadymienia spalin napędzanych silnikiem diesla samochodów osobowych, samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów. Zadymienie spalin mierzy się podczas swobodnego przyspieszania (bez obciążenia od obrotów biegu jałowego do prędkości maksymalnej) z dźwignią zmiany biegów w położeni neutralnym i z włączonym sprzęgłem.

Dymomierze wykorzystywane są przez ekipę techniki drogowej i ekologii (ETDiE) Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w ramach akcji „Ekologia”. Celem działań jest wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które nie spełniają norm dotyczących spalin, a co za tym idzie może znacznie poprawić jakość powietrza we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, za przekroczenie norm emisji, grozi mandat w wysokości do 500 zł. oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu.

AlcoBlow jest natomiast szybkim i prostym w obsłudze bezkontaktowym (pomiar bez ustnika) wskaźnikiem obecności lub nieobecności alkoholu w wydychanym powietrzu. AlcoBlow może działać w 2 trybach: aktywnym - kiedy osoba badana za pomocą wydechu uruchamia układ pobierania powietrza i pasywnym - uruchamiany przyciskiem Passive, kiedy osoba badana nie może lub nie chce dostarczyć odpowiedniej próbki powietrza. Wtedy urządzenie samodzielnie pobiera powietrze z otoczenia do analizy.

Wrocławska Policja drogowa, oprócz realizacji bieżących zadań, w których wykorzystuje urządzenia do badania stanu trzeźwości, prowadzi też szereg wzmożonych akcji np. „trzeźwość”, „trzeźwy poranek”, „alkohol i narkotyki”, „trzeźwa gmina”.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama