Kultura DAB+ Sztuka, środa 16-20, Maciek Przestalski

Maciek Przestalski | Utworzono: 2016-09-14 15:59 | Zmodyfikowano: 2016-09-14 15:59

Na dobry początek, zaprosimy się do ART MAIN STATION by mia z na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Profesor Konrad Jarodzki, nestor wrocławskiej sztuki współczesnej, w rok przed swoimi 90-tymi urodzinami, pokaże tam przekrój ponad 100 prac, część z nich specjalnie stworzonych na tę wystawę. Kuratorem tego spotkania artysty i publiczności jest dr. Andrzej Jarosz, który razem z artystą, chwilę po 16:00 odwiedzi nasze studio.

Po 17:15 tradycyjnie Wrocław 2016 ESK. "Piknik na środku jezdni w centrum miasta? Ulica bez samochodów? Spacer na bosaka? Trawa zamiast asfaltu? To możliwe. W niedzielę, 18 września, wyłączamy część ul. Kazimierza Wielkiego (w stronę Krupniczej, pomiędzy ulicami: Szewską, Świdnicką i Leszczyńskiego) z ruchu samochodowego i … organizujemy piknik. Przez cały dzień uczymy się trudnej sztuki bycia „tuiteraz” w trzech prostych krokach. Siadamy na trawie, spacerujemy boso i piszemy manifesty. Bo przyszłość zaczyna się #tuiteraz". A o wszystkim opowie Joanna Męczyńska.

Po 18:00 Karolina Jaklewicz i Magdalena Bobko zaproszą na 6. edycję Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Kiedy startował konkurs malarstwo było w defensywie – nowe media zdominowały przestrzeń sztuki, a klasyczny obraz wydawał się passé. W ostatnich latach malarstwo wróciło do formy, odzyskało wiarę w siebie i siłę oddziaływania. Kolejne edycje konkursu pokazują, że młodzi artyści na nowo odkrywają możliwości malarstwa, odważnie korzystają z tradycji, by włączyć obraz w krwiobieg aktualnej sztuki.

A na koniec, po 19:00 „Odkroiłam sobie głowę” czyli pokonkursowa wystawa prac Marty Kubiak, laureatki Nagrody Fundacji Rolanda Gräfe, która w roku 2016 skierowana została do młodych twórców z Wrocławia. Wystawa jest drugą indywidualną prezentacją prac artystki w murach Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Tym razem obok typowych dla Kubiak prac serigraficznych pokazane zostaną grafiki wykonane w mniej popularnej technice fotopolimeru. Artystka zapoznała się z nią podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozwijała w trakcie stypendium w belgijskim Frans Masereel Centrum w Kasterlee. Efektem jej rezydencji była seria małoformatowych realizacji układających się w formę wizualnego dziennika. Po 19:00 porozmawiam z artystką - Martą Kubiak, kuratorką - Małgorzatą Micułą i fundatorem nagrody - Rolandem Gräfe.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.