Radio Wrocław Kultura DAB+ Film i Serial, piątek 16-20, Miłosława Bożek

Miłosława Bożek | Utworzono: 2016-09-23 14:15 | Zmodyfikowano: 2016-09-23 14:15
A|A|A

Wim Wenders (fot. Against Gravity

Program rozpocznie spotkanie z Joanną Żak przedstawicielką Kina Nowe Horyzonty, gdzie w czwartek rozpocznie się retrospektywa Filmów Wima Wendersa. Poza zaprezentowaniem programu, porozmawiamy o obszernej twórczości reżysera oraz jego palowanej wizycie we Wrocławiu, przy okazji gali wręczenia Europejskiej Nagrody Filmowej. Dodatkowo, zaprosimy na nadchodzący(27-29.09) Festiwal Filmowy "Si, Senor!", którego bohaterami będą ikony kina - Marilyn Monroe i Robert Redford.

O godzinie 17;15, tradycyjnie goście Europejskiej Stolicy Kultury. Porozmawiamy z Mathilde Lavenne, artystką z Lille, miasta partnerskiego Wrocławia, która opowie o dzianiach w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Artystka w swojej pracy twórczej zajmuje się rysunkiem, sztuką viedo czy nowymi mediami. Do Polski przyciągnął ją Witold Gombrowicz: zainspirowana powieściami „Opętani" i „Kosmos" podczas rezydencji we Wrocławiu będzie starała się uchwycić związki nauki i krajobrazu, tworząc także swoisty „rytuał eksploracji". Do pracy posłużą jej m.in. fotografia, video i multimedia.

Po 18:00 Kuba Żary z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, prosto z 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie między innymi, po raz dziewiąty wręczono nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej – jedyne wyróżnienia za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Nagroda w kategorii edukacja filmowa przypadła wrocławianom, za organizację Polish Cinema for Beginners – kolejnych sezonów z klasykami i nowościami polskiej kinematografii, wyświetlanymi specjalnie dla obcokrajowców. Seansom z napisami towarzyszą prelekcje w języku angielskim i dyskusje po filmie.

Po 19:00, tym razem w towarzystwie Maćka Przestalskiego, zapraszam na garść plotek wprost z telewizyjnego (i komputerowego) ekranu. Będzie to też okazja do zapowiedzi mnóstwa, czasem bardziej, a czasem mniej interesujących, premier. Wrzesień otwiera jesienną ramówkę, najbardziej oczekiwany sezon serialowy.

Usłyszycie również również rozmowy Jana Pelczara prosto z Festiwalu Filmowego w Gdyni. Tu również wątek wrocławski – naszymi gośćmi będą Jakub Czekaj, reżyser otwierającego festiwal film „Królewicz Olch", a także grający główną rolę Sebastian Cywka. O filmie „La, 4 rano" opowiedzą reżyser Jan Jakub Kolski oraz współscenarzysta i główny bohater Krzysztof Majchrzak.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama