Tajemnice egipskich grobowców w Muzeum Archeologicznym

z informacji prasowych | Utworzono: 2016-10-07 11:51 | Zmodyfikowano: 2016-10-07 11:51
A|A|A

Badacze działają w Egipcie już od trzech lat. W ramach Projektu Asasif prowadzą prace w Tebach Zachodnich, na terenie jednej z największych nekropolii starożytnego świata. Stosują przy tym nie tylko tradycyjne narzędzia, ale również najnowsze technologie dokumentacyjne. Dzięki metodzie fotoskanowania są na przykład w stanie uzyskać wirtualne, trójwymiarowe obrazy grobowców oraz znajdujących się w nich zabytków.

Podczas wystawy zobaczymy unikatowe eksponaty-modele, opracowane na podstawie wspomnianej dokumentacji, a następnie wykonane techniką druku trójwymiarowego. Zwiedzający będą mogli przyjrzeć im się z bliska – a nawet dotknąć. Główną atrakcją będzie pełnowymiarowa rekonstrukcja dekorowanej komory grobowej, badanej w Egipcie przez wrocławskich archeologów. Każdy chętny będzie mógł wejść do jej wnętrza i zobaczyć pięknie malowane przedstawienia darów, jakie składano zmarłym.

W Muzeum Archeologicznym nie zabraknie oczywiście „prawdziwych” zabytków, w tym najpiękniejszych, najbardziej efektownych eksponatów z Muzeum Narodowego w Warszawie. Będą wśród nich zmumifikowane szczątki człowieka i sokoła. Po raz pierwszy zostaną także zaprezentowane okazy ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wystawa kierowana jest przede wszystkim do najmłodszych. Dlatego też rozpocznie ją impreza pod hasłem Weekend z muzeum. W jej ramach – na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego (Arsenał) Oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia – przygotowane zostaną stanowiska, przy których dzieci (ale także dorośli) będą mogły nauczyć się czytania hieroglifów oraz poznać gry i zabawy starożytnych Egipcjan. Podczas weekendu otwarcia odbędą się wykłady związane z badaniami wrocławskich naukowców w Egipcie, a także koncerty muzyki arabskiej w wykonaniu zespołu Ansambl Peregrinus.

W trakcie otwartej do 10 stycznia 2017 roku wystawy odbędzie się również cykl wykładów na temat dziejów starożytnego Egiptu oraz ekspozycje fotografii Macieja Jawornickiego, wieloletniego członka misji archeologicznych w Egipcie i Sudanie.

Organizatorami wrocławskiej wystawy są: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, oddział we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski oraz Muzeum Miejskie Wrocławia. Patronat nad wystawą objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego i National Geographic Polska.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama