Sulistrowice odzyskają blask [ZDJĘCIA]

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2016-10-06 16:42 | Zmodyfikowano: 2016-10-06 16:42
A|A|A

fot. UM Sobótka

Zrujnowany zalew w Ślężańskim Parku Krajobrazowym odzyska swoje funkcje przeciwpowodziowe i przeciwpożarowe. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył milion złotych na remont, który potrwa do 2017 roku.

To inwestycje ważne dla bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Choć obecnie w zalewie nie ma wody, to ulewne deszcze mogą doprowadzić do powodzi i w efekcie do przerwania już uszkodzonej zapory oraz zalania 11 miejscowości zamieszkałych łącznie przez około 2,5 tysięcy ludzi.

Zagrożona byłaby także pobliska oczyszczalnia ścieków obsługująca Sulistrowice i Sulistrowiczki. - Użytkowana od 40 lat zapora i zbiornik, który może pomieścić ponad 200 tysięcy m3 wody są w opłakanym stanie technicznym - ocenia Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Funduszu we Wrocławiu.

Płyty betonowe są popękane i zwietrzałe, urządzenia upustowe zżera rdza a dno pokrywa warstwa mułu. Całkowita wartość zaplanowanych prac to ponad 1,4 miliona złotych.

KOMUNIKAT PRASOWY: GMINA SOBÓTKA PRZYSTĄPIŁA DO REMONTU ZBIORNIKA WODNEGO I ZAPORY W MASYWIE ŚLĘŻY

ZRUJNOWANY ZALEW W ŚLĘŻAŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM ODZYSKA SWOJE FUNKCJE PRZECIWPOWODZIOWE, PRZYRODNICZE I PRZECIWPOŻAROWE. WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU PRZEZNACZYŁ PONAD MILION ZŁOTYCH NA REMONT, KTÓRY POTRWA DO MAJA 2017 R.

To inwestycje ważne dla bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Choć obecnie w zalewie nie ma wody, to ulewne deszcze mogą doprowadzić do powodzi i w efekcie do przerwania już uszkodzonej zapory oraz zalania 11 miejscowości zamieszkałych łącznie przez około 2,5 tysięcy ludzi. Zagrożona byłaby także pobliska oczyszczalnia ścieków obsługująca Sulistrowice i Sulistrowiczki.

- Użytkowane od 40 lat zapora i zbiornik, który może pomieścić ponad 200 tysięcy m3 wody są w opłakanym stanie technicznym - ocenia Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Płyty betonowe są popękane i zwietrzałe, urządzenia upustowe zżera rdza a dno pokrywa warstwa mułu. Największe zniszczenia 264 metrowej tamy przyniosły powodzie i wezbrania dopływu Sulistrowickiego Potoku z lat: 2009 i 2013. Nowe, konieczne inwestycje to m.in.: odmulenie dna zbiornika, uszczelnienie żelbetowego ekranu, remont drogi na koronie zapory, naprawa ścian wieży przelewowej oraz sztolni odpływowej oraz wymiana skorodowanych instalacji. Całkowita wartość zaplanowanych prac to ponad 1,7 miliona złotych. Warto przypomnieć, że w przeszłości odwiedzały to miejsce tłumy Dolnoślązaków szukających wytchnienia od miejskiego zgiełku.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama