"Mania" z Polą Negri i muzyką na żywo zespołu Czerwie

Dagmara Janicka (z informacji prasowych) | Utworzono: 2017-03-04 10:40 | Zmodyfikowano: 2017-03-04 10:40

Centrum Kultury "Zamek" ponownie zaprasza na seans w starym kinie z muzyką na żywo. Tym razem będziemy mogli zobaczyć na dużym ekranie jedyną Polkę, która zyskała status niekwestionowanej gwiazdy Hollywood i jednocześnie stała się symbolem seksu swojej epoki - Polę Negri. Projekcję filmu pt. "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" dopełni muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie, doskonale znany ze ścieżek dźwiękowych do takich arcydzieł kina niemego jak: "Nosferatu", "Mumia", czy "Metropolis". Na projekcję organizatorzy zapraszają w sobotę 4 marca o godz. 19:00.

O filmie opowiada Piotr Makarewicz z CK "Zamek":

W 2017 roku obchodzimy dwie rocznice związane z Polą Negri: mija właśnie 120 lat od jej narodzin oraz 30 od śmierci jedynej jak dotąd polskiej aktorki, która podbiła Hollywood. Urodziła się jako Apolonia Chałupiec w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej w 1897 roku. Karierę aktorską rozpoczęła w Polsce, następnie kontynuowała ją w Berlinie, a od 1923 roku w Hollywood. Była największą gwiazdą kina niemego i symbolem seksu tamtych czasów, do czego przyczyniły się fenomenalne role, a także głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino. Pola Negri pozostaje legendą kina. I - jak dotąd - jedyną polską aktorką , która osiągnęła status gwiazdy filmowej o światowym zasięgu. Reżyser Ernst Lubitsch mówił o niej, że była pierwszą aktorką europejską rozumiejącą istotę kina, a na pewno jedną z pierwszych osobistości Hollywood, która potrafiła skupiać na sobie uwagę widowni także poza salą kinową.

Film, który obejrzą widzowie podczas zamkowego seansu to "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 roku oczywiście z Polą Negri w tytułowej roli. Pochodzi z berlińskiego okresu kariery Negri, nakręcony w Niemczech, wyreżyserowany przez Eugen Illés'a. Opowiada o młodej pracownicy fabryki papierosów Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie. Uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Zaprasza on Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Bohaterka opiera się jego staraniom, gdyż kocha van den Hofa...

Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponowali muzycy z zespołu Czerwie - niezależnej polskiej formacji prezentującej alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych. W ciągu ostatnich lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego. O ich kunszcie muzycznym widzowie mogli się przekonać podczas wcześniejszych występów w Centrum Kultury "Zamek", gdzie zagrali muzykę do filmów: "Nosferatu", "Mumia", czy "Metropolis" .

"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" reż Eugen Illés, wyst. Pola Negri, muzyka na żywo - Czerwie

4 marca (sobota) godz. 19:00, Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.