Sokołowsko. Niezwykła wieś z...własnym kinem studyjnym

Barbara Szeligowska | Utworzono: 2017-04-22 16:33
A|A|A

fot. sokolowsko.org

W sokołowskim kinoteatrze Zdrowie niedaleko Wałbrzycha już za kilka dni rozpoczną się regularne seanse filmowe. Jak zapewniają organizatorzy, wyświetlane będą filmy ambitne, nagrodzone na prestiżowych festiwalach. Planowane są także spotkania z twórcami i projekcje edukacyjne dla młodzieży - mówi Maciej Pierzchała z Fundacji InSitu, która jest właścicielem kina.

Kino powstanie w Sokołowsku – miejscu, w którym żywa niegdyś tradycja kinowa służyła rozrywce zamożnych kuracjuszy sanatorium Görbersdorfu. W miejscu, w którym Krzysztof Kieślowski po raz pierwszy spotykał się z fenomenem ruchomego obrazu. W miejscu pełnym ruin, raz po raz przywracanych do życia dzięki działalności Fundacji Sztuki Współczesnej „In Situ” (in situ – czyli „w miejscu”).

Niezwykła architektura nawiązująca do tradycji XIX wieku, scena z orkiestronem, widownia mieszcząca dwieście osób – taką przestrzeń zastaną widzowie nowego studyjnego kina repertuarowego w Kinoteatrze ZDROWIE w Sokołowsku. Reaktywacja kina jest kolejnym przedsięwzięciem twórców Fundacji „In Situ”, która przywraca Sokołowsku miejsca przeznaczone na kulturę, dialog, wymianę myśli i tworzenie.

Nie będzie to nowy byt, a raczej reaktywacja zapomnianej niegdyś części Sokołowska, którego powojenne losy nierozerwalnie wiążą się z Kinoteatrem ZDROWIE. Znana jest historia pierwszych seansów filmowych małoletniego Krzysztofa Kieślowskiego, który – nie mogąc sobie pozwolić na bilet – wdzierał się po kryjomu na dach i razem z kolegami smakował magię wielkiego ekranu. Fundacja zastała budynek w stanie, w którym ten właśnie legendarny dach wymagał kapitalnego remontu. Jak również pozostałe części kupionego przez „In Situ” w 2010 roku kinoteatru. By przywrócić mu funkcje sali kinowej i teatralnej mogącej gościć twórców i widzów, Fundacja remontuje obiekt, zachowując oryginalną architekturę. źródło: http://www.sokolowsko.org

Pokaz pierwszego filmu "Kwiat wiśni i czerwona fasola" w sobotę 29 kwietnia. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba się zarejestrować pod adresem kinozdrowie@sokolowsko.org.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama