Jak miłość wpływa na zdrowie kobiet? O tym w nauce Radia Wrocław [SŁUCHAJ]

, jk | Utworzono: 2017-06-01 12:22 | Zmodyfikowano: 2017-06-01 12:22
Jak miłość wpływa na zdrowie kobiet? O tym w nauce Radia Wrocław [SŁUCHAJ] - zdjęcie ilustracyjne; fot. freeimages.com
zdjęcie ilustracyjne; fot. freeimages.com

Naukowcy z Instytutu Psychologii i Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego chcą dowiedzieć się, jak miłość i osobowość, emocjonalność i status związku wpływa na zdrowie kobiet. W tym celu badają poziom hormonów płciowych, kortyzolu, lipidogramy, poziom białka CRP oraz morfologię krwi u zakochanych i singielek. Aby wziąć udział w badaniach, wystarczy wypełnić krótki kwestionariusz, a następnie, po skontaktowaniu się z zespołem badawczym, udać na testy krwi. 

Wszystkie uczestniczki otrzymają wyniki badania krwi, pełnego lipidogramu oraz wyniki analiz poziomu hormonów płciowych – mówi prof. Piotr Sorokowski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. – Udział w naszym projekcie jest doskonałą okazją, żeby wykonać bezpłatnie badania, za które w prywatnym gabinecie trzeba zapłacić kilkaset złotych. Wspierając naukę, uczestniczki jednocześnie zadbają o swoje zdrowie - dodaje naukowiec.

Panie, które zdecydują się wziąć udział w badaniach, muszą się pospieszyć – potrwają one jedynie do końca czerwca. Więcej informacji i szczegółowe wymogi na Facebooku. O projekcie rozmawialiśmy w audycji naukowej z Weroniką Lech i Sylwią Samorek.

A że miłość wprost kojarzy się z wieczorem, w drugiej części audycji rozmawiamy o śnie. Nadmiernie pobudzone przez brak snu komórki glejowe mogą uszkodzić mózg – sugerują przeprowadzone na myszach badania, o których informuje „Journal of Neuroscience”. Ile powinniśmy więc spać i jak efektywnie spać? O tym rozmawiamy z  Tomaszem Wieczorkiem z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

POSŁUCHAJCIE:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.