Wałbrzych: Obserwatorium astronomiczne już gotowe [ZDJĘCIA]

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-06-22 14:20 | Zmodyfikowano: 2017-06-22 14:20
A|A|A

zdjęcia: Bartosz Szarafin

Niespełna miesiąc temu wbito pierwszą łopatę na niewielkim placu przy szkole Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu. Dziś stoi tam już budynek obserwatorium astronomicznego z prawdziwego zdarzenia. To trzeci tego typu obiekt w regionie. Będzie dostępny dla uczennic, ale i dla mieszkańców Wałbrzycha, którzy zechcą rozwijać swoje astronomiczne pasje. Dyrektorka szkoły - siostra Dorotea cieszy się, że inwestycja jest realizowana bez niespodzianek. - Będzie 8 teleskopów - główny pod kopułą. Będzie można automatycznie znajdować na niebie interesujące nas ciała. Będą też teleskopy do obserwacji słońca - wylicza siostra Dorotea.

Cieszą się też uczennice, które po wakacyjnej przerwie - we wrześniu - będą miały już pierwsze zajęcia w nowym obiekcie. Część z nich nie dowierzała, że budowa potrwa tak szybko.

- Świetny pomysł - mówiły uczennice podczas pikniku jaki zorganizowano z okazji uroczystego otwarcia - w pierwszy dzień astronomicznego lata.

Obserwatorium to jednak jedynie część projektu. - Będzie model układu słonecznego, astronomiczny tor przeszkód, ścieżka sportowa, zegar słoneczny - dodaje siostra Dorotea.

Koszt inwestycji to 300 tys zł. Nie ma jeszcze pełni wyposażenia, część udało się skredytować. Siostry wciąż zachęcają darczyńców, by wsparli inwestycję, wykupując cegiełki.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama