Znamy najbardziej innowacyjne województwa w Polsce. Dolnośląskie na podium

na podstawie materiałów prasowych | Utworzono: 2017-09-07 13:34 | Zmodyfikowano: 2017-09-07 13:34
A|A|A

Do prężnego rozwoju województwa przyczynia się również duża aktywność inwestorów w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, wysoki poziom rozwoju przemysłu nowych technologii oraz jeden z najwyższych w kraju odsetków studentów oraz absolwentów kierunków technicznych i przyrodniczych (2. miejsce w Polsce). Badanie wspomina również o wysokim potencjale eksportowym Dolnego Śląska. Intensyfikacja działań inwestycyjnych, turystycznych, handlowych, naukowych i kulturalnych z zagranicą może rozwinąć potencjał naukowo - badawczy i ściślej powiązać go ze sferą przedsiębiorczości. To zaś może pozytywnie wpłynąć na wzrost poziomu technologicznego i innowacyjnego regionu.

Województwo Dolnośląskie od lat utrzymuje się w czołówce regionów o wysokiej innowacyjności. Dolnośląskie jest liderem w liczbie patentów na 1 mln mieszkańców, a Politechnika Wrocławska jest najaktywniejszym ośrodkiem naukowym w Polsce. 

Obok Dolnośląskiego w czołówce utrzymują się niezmiennie 4 województwa: mazowieckie, małopolskie oraz pomorskie. W ostatnim czasie zauważalne jest jednak zmniejszanie dystansu miedzy liderem - województwem mazowieckim, a pozostałymi trzema regionami. Przyczyn tego zjawiska można szukać przede wszystkim w silnym rozwoju przemysłu innowacyjnego oraz innowacyjnych usług w tych regionach, aktywnie działających specjalnych strefach ekonomicznych, które z sukcesem przyciągają kapitał i rozwoju infrastruktury transportowej oraz edukacyjnej - nastawionej na innowacyjne kierunki studiów. Ważnym czynnikiem wpływającym na zmniejszanie dystansu do mazowieckiego są również coraz prężniej rozwijające się ośrodki innowacji i przedsiębiorczości, takie jak centra transferu technologii i innowacji.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama