Pisarze o nowym kanonie lektur: Świetlicki chce, by go wykreślono

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2017-09-22 08:00 | Zmodyfikowano: 2017-09-22 08:00

Literaci o literaturze w szkołach. Ireneusz Grin, były kurator Europejskiej Stolicy Kultury ds. literatury oraz poeta i muzyk Marcin Świetlicki, spotkali się w Klubie Proza we Wrocławiu. W ramach trzydniowego cyklu imprez związanych z Międzynarodową Konferencją "Miasto i kultura", rozmawiano o nowym spisie lektur. Grin, mówił między innymi o tym, że przewietrzenie kanonu jest potrzebne:

- Wszyscy powinniśmy zadać sobie podstawowe pytania. Co to są lektury szkolne, jaka jest ich wartość literacka i jakie postawy, szczególnie wśród młodego pokolenia, mają one kształtować. Jeżeli uczciwie odpowiemy sobie na nie, to może się zdarzyć, że kanon lektur jest w ogóle do wykopania w kosmos, w sytuacji, kiedy młodzi ludzie prawie nie czytają. Może właśnie tym powinniśmy się zająć najpierw - mówił Grin.

Marcin Świetlicki podkreślał, że chciałby by autorzy mieli wpływ na to, czy na liście lektur się znajdują, czy też nie:

- To jacyś postmoderniści wymyślili, że jak ktoś napisze wiersz, to traci do niego prawa. Moje wiersze owszem wychodzą z domu, ale wracają, przepraszają i pozostają ze mną. Jestem ich autorem i mam prawo wiedzieć, kontrolować. To są moje dzieci. Nawet kiedy będą miały 70 lat, to chciałbym wiedzieć co robią. Ja się nie upieram by być na liście lektur. Wręcz przeciwnie. Chętnie zrobię miejsce innym - mówił poeta.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Edward Pasewicz - Poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. Laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina. W 2004 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki, w 2010 Nagrodę Specjalną Ministra Kultury. Wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich w kraju. Założyciel Sceny _21QCK, na której od 2010 roku prowadzi działania literackie, muzyczne i teatralne. Prezes zarządu Stowarzyszenia Queerowe Centrum Kultury (QCK). Członek redakcji miesięcznika mówionego „Gadający Pies”.

Publikował w pismach literackich: „Rita Baum”, „ProArte”, „Studium”, „Czas Kultury”, „Ha!art”.Wiersze Edwarda Pasewicza tłumaczono m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, hiszpański i włoski. Mieszka w Krakowie. Śmierć w darkroomie to jego debiutem powieściowym.

Marcin Świetlicki - poeta, prozaik, dziennikarz i wokalista. Urodzony w 1961 roku w Lublinie, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po usunięciu z Uniwersytetu za bojkot zajęć Studium Wojskowego został powołany do Ludowego Wojska Polskiego, w latach 1984-86 w Słupsku odbył służbę zasadniczą.

Jest uważany za jednego z ważniejszych przedstawicieli tzw. Pokolenia brulionu. Debiutował na łamach lubelskiego czasopisma „Akcent”, a jego pierwszy tom - Zimne kraje - ukazał się w 1992 roku nakładem fundacji brulionu. Do 2004 roku pracował jako korektor w „Tygodniku Powszechnym”.

Laureat wielu nagród m.in. nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Krakowskiej Książki Miesiąca, Nagrody Literackiej Gdynia (za kryminał Jedenaście). Kilkakrotnie nominowany do nagrody Nike. Wydał m.in.: „Zimne kraje", „Trzecią połowę", „Muzykę środka", „Dwanascie" czy „Dobrą zmianę".

Irek Grin - wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału czy Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO - Wrocław 2016-2017. Redaktor naczelny w wydawnictwie EMG.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.