„Teraz wszystkie dusze razem...” - premiera w Teatrze PWST

Radio Wrocław | Utworzono: 2017-09-25 20:30 | Zmodyfikowano: 2017-09-25 15:21
A|A|A

fot. Agata Konarska

Postacie przeniesione z obrazów Zdzisława Beksińskiego, formy sceniczne Tadeusza Kantora, ekspresja znana z płócien Andrzeja Wróblewskiego, a u źródła – dramaty Eurypidesa i Adama Mickiewicza. Całość łączy się w „Teraz wszystkie dusze razem...” – wyreżyserowany przez Pawła Passiniego spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST Filii we Wrocławiu. 29 i 30 września zapraszamy na pokazy premierowe. Kolejne spektakle zaplanowane są na 2, 3, 4 i 5 października. Wstęp wolny.

Twórcy spektaklu zadali sobie osobiste pytanie: gdybyśmy dziś odprawili „dziady”, jakie widma mogłyby się nam ukazać? W odpowiedzi pojawiły się ofiary wojny, tej ostatniej w Syrii, ale i tych wcześniejszych, równie bestialskich i bezsensownych. W ekspresji ruchu, w post-apokaliptycznej estetyce, w ofierze, jaką na scenie aktorzy składają z ciał: tu odnaleźć się mogą zagubione dusze. W „Teraz wszystkie dusze razem...” postawione zostaje też istotne pytanie: czy jeszcze potrafimy uczestniczyć w obrzędzie, czy jesteśmy już tylko grupą zamaskowanych obserwatorów? Czy gotowi jesteśmy usłyszeć głosy naszych zmarłych?

Paweł Passini o spektaklu

„Teraz wszystkie dusze razem,
Wszystkie i każdą z osobna,
Ostatnim wołam rozkazem!
Dla was ta biesiada drobna…”

Głosem Guślarza z II części „Dziadów” przywołujemy zbłąkane dusze, którym użyczamy rozwibrowanych ciał i głosów. Poprzez wąskie otwory w maskach wypatrujemy sylwetek zbliżających się postaci antycznej tragedii. Dwa bijące źródła teatru w rwącym strumieniu XXI-wiecznej świadomości, która chce widzieć, wiedzieć i odczuwać – wciąż więcej i więcej. Naszą pustą kaplicą jest scena, i oto nadchodzą: Dionizos, Penteusz, Agamemnon, Klitajmestra, Ifigenia, Elektra, Orestes, Pylades, Medea, Herakles i Hekabe. Naprzeciw nich milczące kukły wyczekują pierwszego tknienia Animatora – „Naduszyciela”. W geście aktora i lalki, w pustym spojrzeniu masek, w paroksyzmach ciał – takie nasze gusła, jakie nasze widma. Zaklinamy! Zapraszamy!

***

Spektakl powstał we współpracy z Narodowym Forum Muzyki.

***

„Teraz wszystkie dusze razem...”

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Paweł Passini
Asystenci reżysera: Aleksandra Konarska, Paweł Janyst
Kostiumy: Zuzanna Srebrna
Scenografia: Katarzyna Leks
Opracowanie multimedialne: Agata Konarska

Występują: Martyna Matoliniec, Weronika Pawlik, Anna Wieczorek, Magdalena Zabel, Anna Zachciał, Paweł Bernadowski, Piotr Michalczuk, Jakub Mieszała, Krzysztof Paździora, Jacek Schmidt, Wojciech Zygmunt

Pokazy premierowe: 29 i 30 września 2017, kolejne pokazy: 2, 3, 4 i 5 października
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, ul. Braniborska 59

Więcej informacji: www.pwst.wroc.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama