Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu rozstrzygnęło konkurs "Pomysłowi" [FOTO]

Piotr Kaszuwara, MK | Utworzono: 2017-09-26 18:50 | Zmodyfikowano: 2017-09-26 18:50
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu rozstrzygnęło konkurs "Pomysłowi" [FOTO] -

Spośród kilkunastu projektów, które nadesłali wrocławianie, jury wybrało trzy, które otrzymają wsparcie w kwocie 5000 zł i jeszcze tej jesieni zostaną zrealizowane w Centrum przy ulicy Grabiszyńskiej- mówi wicedyrektor Andrzej Jerie:

Jedną ze zwycięskich aplikacji są "Kartki z wakacji" autorstwa Marii Sadowskiej, która postara się opowiedzieć o wydarzeniach sprzed 20 lat, ale z perspektywy dziecka:

Tematem przewodnim konkursu była wielka powódź we Wrocławiu z 1997 roku. 

Zwycięskie projekty programu „POMYSŁOWI”:

  • Powódź 1997. Sceny z życia codziennego | autor: Daniel Grodziński

Projekt zakłada przygotowanie i prezentację wystawy złożonej z pamiątek wrocławian związanych latem 1997 roku. Latem, które jednoznacznie kojarzy się z „powodzią tysiąclecia”. Na wystawie zobaczymy codzienne życie mieszkańców podczas walki z żywiołem przez pryzmat ich własnych, amatorskich zdjęć. - Propozycja wykonania tego projektu wynika z potrzeby ocalenia cennych wspomnień z tego okresu i pokazania ich nie przez pryzmat profesjonalnej fotografii, ale codzienności zwykłych ludzi – zaznacza autor projektu.

  • Kartki z wakacji | autor: Maria Sadowska

„Wrocław, 7.07.1997. Kochanie, co u Ciebie? Jak Ci się podoba na kolonii? U nas od trzech dni pada deszcz. Ogródka do jesieni chyba nie będę podlewać. Baw się dobrze i pamiętaj o kremie od słońca. Całujemy, Mama i Tata.”

W lipcu 1997 roku, jak w każde wakacje, wiele wrocławskich dzieci było na wakacjach. Projekt „Kartki z wakacji” oparty zostanie o wspomnienia wrocławian, którzy latem '97 roku pisali, lub dzwonili do swoich dzieci, by przekazać im dramatyczne wiadomości. Projekt zakłada także odnalezienie ówczesnych dzieci, do których te informacje docierały. Historie zebrane w toku warsztatów przekazane zostaną współczesnym dzieciom, by mogły zmierzyć się z nimi przy pomocy technik performatywnych. Celem projektu, jest pokazanie historii lipca '97 przez pryzmat wrażliwości wrocławskich dzieci – ówczesnych i obecnych.

  • "Potańcówka – wakacyjne wspomnienia mieszkańców Grabiszynka” | autor: Gabriel Leonard Kamiński 

Projekt zakłada zebranie wspomnień mieszkańców osiedla Grabiszynek w formie pamiętników podczas specjalnie przygotowanych na tę okazję warsztatów. Podczas zajęć mieszkańcy osiedla uczyć będą się celebrować oraz chronić swoje wspomnienia i na podstawie własnych opowieści oraz anegdot budować ciekawe historie własnych doświadczeń. Projekt ma na celu integrację mieszkańców małych, osiedlowych społeczności i budowanie sąsiedzkich relacji. Finałem projektu będzie utrzymana w starym stylu „potańcówka” - niezobowiązujące spotkanie uczestników projektu.                        

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.